Чи складно буде отримати новий документ і які переваги він надасть своєму власникові, про це розмова кореспондента з керівником УДМС в області Сергієм Саївим.

Чи готова міграційна служба до початку видачі нових паспортів?

Сьогодні у всіх областях України встановлюється обладнання для оформлення таких документів. Ми також отримали таке обладнання, воно встановлене в УДМС в області і найближчим часом пройде тестові випробування, щоби з перших робочих днів січня ми змогли обслуговувати громадян. Додам, що додатковий комплекс для оформлення паспортів нового зразка буде встановлено й на базі ДП «Документ», оскільки ми очікуємо певний ажіотаж серед громадян. У цьому році територіальні підрозділи міграційної служби області оформили громадянам понад 77 тисяч закордонних паспортів – це четвертий показник серед всіх регіонів держави.

Уряд виділив додатково 150 млн. грн. на обладнання для оформлення біометричних документів, відтак з часом матимемо можливість встановити аналогічне обладнання у решти підрозділах, де сьогодні оформлюються закордонні паспорти.

Чи буде можливість оформити звичайний закордонний паспорт без чіпа?

Так, у нас буде паспорт для виїзду за кордон без електронного чіпа. Він буде дещо відрізнятися від того, який ми видаємо сьогодні, але процедура його оформлення взагалі не зміниться. І, що важливо, він буде дешевшим за біометричний.

Вже відома вартість біометричного паспорта?

– Документивиготовлятимуться на Державному підприємстві «Поліграфкомбінат Україна». Вартість бланка біометричного паспорта для виїзду за кордон становитиме 261 гривню. Окрім того, при оформленні закордонного паспорта до державного бюджету сплачуватимуться держмито (170 гривень) та вартість адміністративної послуги ( 87 гривень 15 копійок), що передбачено актами Кабінету Міністрів України. Отже, вартість документа становитиме 518 гривень 15 копійок.

Отримання біометричного паспорта громадяни пов’язують з отриманням безвізового режиму з країнами ЄС. Коли в українців з’явиться можливість подорожувати Європою без віз?

– Міністерство закордонних справ України вже інформувало, що запровадження безвізового режиму для громадян України може відбутися у 2015 році. В Україні працюють експертні місії ЄС щодо моніторингу виконання Україною другої фази Плану дій щодо лібералізації візового режиму ЄС для України. У вересні-жовтні поточного року європейські експерти вивчали перший блок Плану: ефективність управління міграцією, стан управління державним кордоном України, державну політику у сфері притулку. Висновки позитивні. Зараз буде вивчатися другий блок Плану. За результатами доповіді Єврокомісії Радою ЄС та Європарламентом не раніше травняприйматиметься рішення щодо надання безвізового режиму для України. З огляду на це хотів би зауважити, що   впровадження  в Україні біометричних документів – це лише одна з вимог для безвізового режиму. Лише після політичного рішення власники біометричного паспорта зможуть відчути принципи дії безвізового режиму.

Як зміниться процедура оформлення закордонного паспорта?

Для громадянина практично нічого не зміниться – необхідно буде прийти до пункту оформлення, подати заяву і паспорт громадянина України. Фотографування і сканування відбитків пальців рук здійснюватимуть наші працівники. Зауважу, що термін виготовлення документа складе не 30 днів, як тепер, а 20 днів. У разі необхідності, паспорт можна буде виготовити в терміновому порядку – до 7 днів, а у нагальному випадку – за 3 дні. Ще одне нововведення:постановою Уряду передбачено видачу паспорта для виїзду за кордон строком на 10 років громадянам, яким виповнилося 16 років. Це відчують діти, які планують навчатися за кордоном. Крім того, починаючи з січня замість проїзного документа дитини ми оформлятимемо повноцінний закордонний паспорт дітям. Строк дії «дитячого» закордонного паспорта становитиме 4 роки.

В яких випадках громадяни не зможуть отримати біометричний паспорт?

– Це питання також урегульовано законодавством. Громадянину  може  бути  тимчасово  відмовлено  у  видачі паспорта у разі, коли:- він  обізнаний  з  відомостями,  що  становлять   державну таємницю, – до закінчення строку,  встановленого Законом України “Про державну таємницю” (у разі виїзду  за  кордон  на постійне проживання);

– діють   неврегульовані   аліментні,   договірні   чи  інші невиконані  зобов’язання,   –   до   виконання   зобов’язань   або -розв’язання  спору  за  погодженням  сторін у передбачених законом випадках,  чи забезпечення  зобов’язань  заставою,  якщо  інше  не передбачено міжнародним договором України;

– проти  нього порушено кримінальну справу,  – до закінчення провадження у справі;

– він  засуджений  за  вчинення  злочину,  –   до   відбуття покарання або звільнення від покарання;

– він  ухиляється  від виконання зобов’язань,  покладених на нього  судовим рішенням, рішенням іншого органу (посадової особи), – до виконання зобов’язань;

– він свідомо сповістив про себе неправдиві відомості,  – до з’ясування причин і наслідків подання неправдивих відомостей;

– щодо нього подано цивільний позов до суду, – до закінчення провадження у справі;

– він   перебуває   під  адміністративним  наглядом  органів внутрішніх справ, – до припинення нагляду.

Що робити тим, хто оформлював закордонний паспорт нещодавно чи у попередні роки? Треба буде змінювати паспорти на нові?

Ті паспорти, які вже видані громадянам України, будуть чинними до завершення строку їх дії. Заміна такого паспорта на біометричний – це право, але не обов’язок громадян, вони і надалі зможуть подорожувати світом з тими паспортами, які вони отримали цього року і у попередні роки.

Чи очікуєте  в управлінні міграційної служби черги людей?

Прогнозуємо, що через загальний ажіотаж у січні можливі черги громадян, які бажатимуть якнайшвидше оформити закордонний паспорт нового зразка. Уже відтепер до служби телефонують і запитують про можливість оформлення біометричного паспорта. Очевидно, що нам доведеться коригувати графік роботи і працювати таким чином, щоб врахувати ці обставини. Однак хотів би ще раз наголосити на тому, що паспорти громадян України для виїзду за кордон, які видавалися дотепер, є чинними на увесь термін їх дії, а наявність біометричного паспорта наразі не дає його власнику жодних переваг у виїзді за кордон до запровадження безвізового режиму.

кореспондент Фіртки

 

Довідково: Саїв Сергій Степанович народився 1 жовтня 1967 року в селі Дзвинячі Богородчанського району Івано – Франківської області. У 1988 році закінчив Васильківське вище військове авіаційно – технічне училище, а у 2002 році – Національну академію внутрішніх справ України за спеціальністю “правознавство”. С.С.Саїв є кандидатом юридичних наук (2007р.), співавтором навчального посібника для вищих навчальних закладів “Адміністративно – правове регулювання міграції та реєстрації фізичних осіб в Україні” (2008р.). У системі МВС України працював з 1992 року. За період служби пройшов шлях від дільничного інспектора міліції до керівника відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Івано – Франківській області, який очолював упродовж майже 12 років. З 2012 року по теперішній час – начальник Управління Державної міграційної служби України в Івано – Франківській області.