У ньому взяли участь ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, професор Ігор Цепенда, директор Студіуму Східної Європи Варшавського університету, доктор Ян Маліцький, начальник УДСНС в області Володимир Чернецький, представники дипломатичного корпусу України і Польщі, Генерального консульства Республіки Польща у Львові, Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща, Куявсько-Поморського та Підкарпатського воєводств (Республіка Польща), рятувальники УДСНС в області, представники ГОПР в Польщі, архітектори, інженери та будівельники, інформують Версії.
У рамках програми заходу відбулися пленарні засідання та засідання в тематичних групах.
Фахівці та експерти обговорили зокрема, подальший план робіт, питання діяльності рятувального поста. Також йшлося і про групу молодих дослідників, які створять команду наукової обсерваторії.
Нагадаємо, що українсько-польський “Міжнародний проект з відновлення астрономічно-метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван” спільно реалізовують Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника та Варшавський університет.
Колишня обсерваторія на горі Піп Іван, або як ще її називають Білий Слон, збудована на висоті 2018 м над рівнем моря. Поляки з нуля побудували “Білого слона” у 1936–1938 роках для вчених Варшавського університету.
Будівництво обсерваторії розпочалося в 1936 році. Тоді офіційно вона підпорядковувалася Варшавському університету. Все обладнання, яким була оснащена обсерваторія і було пізніше віднайдено, засвідчує її науковий характер. Цікаво, що значні кошти на об’єкт ішли і також з міністерства оборони, оскільки на той час то був кордон Речі Посполитої.
Поблизу знаходилася прикордонна смуга. Будувалася обсерваторія близько двох років, хоча процес цей був надзвичайно складний.
Коли почалася Друга світова, вони вивезли все цінне обладнання. Обсерваторія перейшла у власність СРСР. До червня 1941-го тут ще вели метеорологічні спостереження.
Місцеве населення заробляло при цьому чималі кошти за постачання каміння. В 1938 році об’єкт побудовано і відкрито. Але в зв’язку з початком другої світової війни пропрацювала обсерваторія недовго, а після завершення війни – повністю занепала.
Починаючи з 2008 року спільною ініціативою обласної влади та Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника, Варшавського університету було вирішено повернутися до ідеї відновлення обсерваторії і метеостанції з метою наукових досліджень.