Зробили це, реагуючи на письмове запрошення прикарпатського нардепа Юрія Солов’я. Він переконаний, що реформа на папері і на практиці – це абсолютно різні речі.
В рамках робочого візиту Гуцульщину відвідав виконуючий обов’язки голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Олександр Співаковський, нардеп з сусідньої Путилівщини Іван Рибак та ціла міністерська делегація, яка займається питаннями реформування шкільної освіти, а також директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович і начальник відділу освіти Косівської РДА Володимир Козьменчук.
З ініціативи народного депутата Юрія Солов’я представники парламентського комітету з питань науки в освіти разом з міністерськими чиновниками зі столиці пройшли нелегкий сорокахвилинний піший шлях «стежками дітей та вчителів» до Великорожинської ЗОШ розташованої на висоті близько 800 метрів над рівнем моря. До закладу, куди, до речі, не доїжджає жоден транспорт, окрім гужового, – пишуть Версії.
Вперше, пройшовши таку нелегку довгу дорогу до гірської школи, київські чиновники були вражені, адже учні Великорожинської школи триста днів на рік долають цей непростий шлях. І-то не лише влітку… а й взимку.
Тут серед краси гір навчається 25 учнів. На труднощі, які долають щодня, діти не нарікають. Навпаки, радіють, що мають змогу навчатися та цінують свої вчителів.
«Я живу у Верховинському районі у сусідньому селі Білоберізці. Йти мені до школи близько 5-6 кілометрів. До цієї школи я ходжу з радістю, бо це найближча школа, яка є», – розповіла Василина Максим’юк, учениця 9 класу.
Основна проблема — відсутність доріг та належної інфраструктури, кажуть горяни. В гірських районах велика кількість малокомплектних шкіл. А це ускладнює роботу вчителів і негативно відбивається на якості знань учнів.
«Ми живемо дуже далеко від дороги. Це такі побутові наші проблеми. Це доставка, щоб організувати гаряче харчування, щоб підвести будівельні матеріали по облаштуванню території школи. І найбільша наша проблема це утримання контингенту учнів, щоб було не менше 25-ти. Ми б хотіли покращити стан будівлі нашої школи. Хотілося, щоб бути більше дітей, щоб люди не виїжджали звідси. Маємо велике бажання перейти на централізоване опалення. Також мріємо відкрити тут табір відпочинку влітку», – розповіла Олександра Прокоп’юк, директор Великорожинської школи.
Створити все для того, аби школи у віддалених гірських населених пунктах існували — головне завдання чиновників, каже після побаченого перший заступник голови комітету ВРУ з питань науки та освіти Олександр Співаковський. І додає, усі особливості мають бути враховані в законі про освіту.
«Я на собі відчув, що таке гірська місцевість. Я пройшов стежиною наших школярів, які кожного дня: і восени, і взимку, і коли дощі, і коли сніг, і коли непогода, вони ходять в цю школу. Я просто на собі відчув це і я хочу сказати, що якраз ми маємо борг і законодавці і виконавча гілка влади перед людьми, які як волонтери тут працюють. Я маю на увазі і вчителів і батьків, які не хочуть якраз залишати цю територію. І діточок ми послухали, які також є патріотами цієї місцевості. Якщо ми хочемо, щоб в Україні була перлина, перлина Івано-Франківської області, ця школа – ми повинні все створити для того, щоб школа існувала, щоб діти відчували турботу. Бо турбота про дітей – це є інвестиції. Тому, ми повинні ці особливості врахувати в Законі «Про освіту», який ми зараз будемо приймати. Є відповідні позиції, які повинні бути враховані у формулі в зв’язку з тим, що ця місцевість має особливість. Ну, людей не так багато, але вони тут повинні бути присутні. З київських пагорбів і з ліфтів Верховної Ради дуже складно відчути, що відчуває дитина і вчитель, який піднімається кожного дня на таку гору для того, щоб забезпечити навчання», – зауважив Олександр Співаковський, перший заступник голови комітету ВРУ з питань науки та освіти.
Такі важливі реформи, як освіта та медицина, повинні реалізовуватись чиновниками з Києва з обов’язковою прив’язкою до конкретного регіону і його специфіки. Адже навчати дітей в школах гірської місцевості та у містах – дві великі різниці. Тому важливо, щоб можновладці проводили структурні реформи, – переконаний народний депутат від Гуцульщини та Покуття.
«Ви знаєте, що реформи на папері і реформи на практиці – це абсолютно дві великі різниці. Я собі поклав за мету, щоб ті життєво важливі реформи, які зачіпають надзвичайно важливі чуттєві сфер нашого життя такі, як медицина і освіта повинні реалізовуватися чиновниками з Києва в обов’язковій прив’язці до конкретної місцевості. Бо з Києва вони цих проблем не бачать. Там здається, що це все однаково. Але зовсім по-різному навчити дитину в школі, до якої їй треба пройтись декілька кілометрів і зовсім по-іншому навчити дитину в школі в міст Києві. Ми не можемо застосовувати однаковий підхід і розраховувати витрати по однаковому підходу, для прикладу, для навчання дитини в обласному центрі і для навчання тої самої дитини у важкодоступній гірській місцевості. Саме тому сьогодні на моє запрошення відбувається виїзне засідання комітету Верховної Ради з питань освіти за участі голови комітету. Приїхала також велика кількість чиновників з Міністерства освіти на чолі з профільним директором департаменту. Всі вони вийшли, пройшлись по короткому маршруту по якому ходять діти щоденно до школи. Мета моя проста – щоб чиновники з Києва, проводячи реформи, самі спробували, як це відбувається на практиці і це імплементували вже в реальні речі і проводили структурні реформи», – підкреслив народний депутат України Юрій Соловей.
Приємно здивували чиновників зі столиці відвідини Косівського інституту декоративно-прикладного мистецтва. Заклад має 135-літню традицію існування як мистецька школа. Гостям демонструють вироби, які виготовляють вихованці закладу.
«Сьогодні для нас важливо знайти своє чільне місце в системі мистецької освіти України. Оскільки ми ставимо проблему збереження цієї наступності виховання мистецьких кадрів. Зокрема, йдеться про ступеневу освіту на рівні молодшого спеціаліста і ми випускаємо бакалаврів та маємо можливість сьогодні, оскільки ліцензіювали, випуск магістрів», – розповіла Галина Юрчишин, директор Косівського інституту декоративно-прикладного мистецтва ЛНАМ.
Болючі проблеми та питання горян представники комітету ВРУ з питань освіти та науки обговорили в Яворівській школі за круглим столом. У функціонуванні гірських шкіл проблеми одинакові. Мова йде насамперед про відсутність доріг, швидкісного Інтернету та належне фінансування утримання пришкільних інтернатів.
У свою чергу народний депутат України Юрій Соловей зазначив, що зробить усе можливе для того, щоб жодна школа на Гуцульщині не була закрита, а гірським школам приділяли особливу увагу.
«Приємно, що проблематика освіти в гірських населених пунктах піднята на найвищий державний рівень та отримала своє відображення у відповідних висновках профільного комітету. Представники найвищої представницької та законодавчої влади в Україні в своїх висновках одностайно погодили, що освітня мережа в гірських населених пунктах не просто повинна бути збережена, але й отримати додатковий імпульс для свого розвитку», – повідомляє Юрій Соловей.
Після почутого та побаченого київські чиновники обіцяють врахувати проблеми та специфіку гірської освіти та внести відповідні зміни у законодавстві щодо реформування освітньої галузі.