Вчора, 10 жовтня, в історії будинку за адресою – вулиця Грушевського, 33, перегорнулась ще одна сторінка – поїхали на реставрацію старовинні металеві двері.
За словами креатора ініціативи “Франківськ Який Треба Берегти” Марії Козакевич, одного літнього дня вона проходила повз красиву смарагдову будівлю та вирішила зайти всередину і запропонувати керівництву покращити стан дверей. І одразу ж отримали від директора лісгоспу Руслана Остащука позитивну відповідь.
Втім, зняти двері не так вже й легко, адже лише одна половина важить близько 300 кг. Знадобилося 7 дужих чоловіків, щоб зняти двері з петель та завантажити до вантажівки.
Щодо петель, то вони, як з’ясувалося, влаштовані досить оригінально – верхня петля кріпиться до одвірка, а ось нижня, влаштована так, що опирається на поріг, що дає можливість петля втримувати таку вагу.
Кам’яниця, двері з якої відправилися на реставрацію, з самого початку будувалася, як адмінбудівля. Проект був виконаний у майстерні львівського архітектора Францішка Сковрона.
З 1912 року тут розміщувалась цісарсько-королівська скарбова дирекція – фірма, яка виконувала функції сучасних державної скарбниці та фіскальної служби.
Деякі чиновники, котрі працювали в дирекції, навіть мешкали поблизу своїх кабінетів. До приходу совітів у будинку було сім службових квартир.
Після 2-ї світової війни чиновників у коридорах побільшало. Тут розташувалися такі поважні організації, як міська рада, виконком, а також міський комітет компартії України.
З 1989-го року, й донині, в будівлі господарює Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва імені академіка Петра Пастернака. Також тут знаходиться обласне управління лісового та мисливського господарства.