рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Знайомимось з історичними будівлями Івано-Франківська: пивоварний завод

реклама

У 19 ст належав сімейству Седельмаєрів – німців, що прибули з Мюнхена. Від 1911 до націоналізації в радянський час був у власності спілки «Седельмаєр і Ко». В архітектурному відношенні інтерес становлять два корпуси заводу – варний і солодовий цехи. Про це пишуть Версії з посиланням на Побудовано.

Солодовий цех, середина 19 ст . Вул. Новгородська, 49. На місці колишнього фортечного бастіону, на повороті вулиці, навпроти варного цеху. Радянські історики датували його 1767, як і варний цех. Це не відповідає дійсності. Першоджерел із конкретною датою зведення виявити не вдалось, але є документи, які дають змогу визначити приблизний час будови. На мапі міста 1792 на місці майбутньої солодовні ще позначений фортечний бастіон. У журналі земельних ділянок Станиславова 1848 фортифікацій уже немає, але нема ще й будинку. Згадка про нього нарешті з’являється в описі населення й нерухомостей міста 1857. Отже, дата побудови корпусу – між 1848 та 1857 рр.

 

Споруда зведена в класичному стилі, цегляна, майже прямокутна в плані з одним заокругленим рогом. Двоповерхова, з цокольним і мансардним поверхами, покрита напіввальмовим дахом. Фасади розчленовані лопатками та маленькими вікнами: прямокутними на цокольному й першому поверхах, півциркульними – на другому. Перекриття плоскі на дубових опорах. В останній час використовувався як склад.

Уже в середині 19 ст. завод був значним підприємством, де працювали 40 робітників. Вони ж започаткували страйковий рух у місті в 1892. Родина Ф. Седельмаєра володіла в цьому районі великими ділянками землі. Вулиця, що виникла на її ґрунтах, у дорадянський час тому й мала назву Седельмаєрівської.

Варний цех, 1767 (до реставрації). Вул. Новгородська, 28

На повороті вул. Новгородської, на розі з вул. Заклинських. Споруда мурована, в стилі бароко, прямокутна у плані, одноповерхова, з підвалами, покрита двосхилим дахом. Перекриття підвалів склепінчасті з розпалубками, першого поверху – склепінчасті.

Головний фасад має чотири дуже витягнутих напівциркульних вікна, прикрашений карнизом з розетками та імітацією тиньку під руст. Там же викладена дата будови: «1767». Після ремонту 1971 у приміщенні колишнього варного цеху містилась заводська котельня.

Варний цех після реставрації

 

Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 145-148.

 

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Ветеранка Оксана Любінець втілила давню мрію та відкрила на Івано-Франківщині пекарню

Оксана Любінець на фронт відправилась ще в березні 2022 року. Була бойовим медиком 75 батальйону 102 бригади тероборони. У кінці вересня звільнилась і вирішила втілити давню мрію – відкрити пекарню…

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Як майстриня Світлана Павлюк з Івано-Франківщини створює вироби з овечої вовни

Жителька Косівського району, що на Івано-Франківщині, Світлана Павлюк — ліжникарка в третьому поколінні. За 28 років роботи жінка виткала понад 10 тисяч виробів з овечої вовни.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
На Івано-Франківщині виявили водія з підробленим посвідченням

На Івано-Франківщині виявили водія з підробленим посвідченням

У селі Глибока на Івано-Франківщині патрульні поліцейські зафіксували підроблене водійське посвідчення у водія Mazda, якого зупинили за порушення швидкісного режиму.

ПЕРЕГЛЯНУТИ