рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

У Карпатах туристи зірвалися у прірву: волонтери, які кинулися на допомогу, розповіли про страшну подію

реклама

Результат пошуку зображень за запитом "Мармароси зима"

Вслід за нею у прірву стрибнув її колега, третя учасниця походу залишилась сама на хребті.

Волонтери-рятувальники, які поспішили на допомогу, детально розповіли своє бачення страшної пригоди, пишуть Версії з посиланням на сайт life.ture.ua.

неРЯТУВАЛЬНА ОПЕРАЦІЯ “Попіван Мармороський”

* приставку “не” вжито через те, що всі порятувалися самостійно 🙂
** усе трактується зі сторони однієї з груп рятувальників-добровольців та описує події, думки та ситуації, що траплялися саме з цієї групою. Висновки які робилися щодо інших подій, людей і ситуацій можуть бути суб’єктивними, хоча в описі подій буду намагатись дотриматись максимального об’єктивізму.
*** окрім того детальний опис підготовки до виїзду та висновки в кінці можуть бути корисними комусь у майбутньому

ПОЧАТОК

17:33 – під час прогулянки з маламутом Джамбо в околицях кемпу “Білий Бізон” на Дністрі отримую дзвінок від Бучка Василя, який в загальних рисах розповідає про ситуацію що склалась і про ту халепу в яку втрапив Чуб Сашко з дівчатами (Чуба знаю добре, дівчат ні) і питає чи можемо поїхати на допомогу, чи є в Карпатах хтось з наших тощо…

Думок їхати чи не їхати не було, бо опис ситуації звучав серйозно. Треба було вирішувати як це все організувати і кого та що брати.

ЗБОРИ

На той момент Плішко Андрій перебував в кемпі “Білий Слон” на Чорному Черемоші і там же ж все спорядження, що потрібне для проведення пошуково-рятувальних робіт, а двоє наших інструкторів – в маршрутці до Івано-Франківська – повертаються в Тернопіль з вікендових турів в горах – Козак Ростислав та Чистий Влад.

Дзвінок до Андрія та Ростика і команда сформована – умовно назвемо нашу групу “TURE”

Коротко обговорюємо основні моменти по потрібному спорядженню та складаємо такий список:

Альпспоряга – кішки, льдоруби, мотузки – 2 основи по 50 м, карабіни-системи-спускові та навіть 4 льодобури на всяк випадок (бо є відчуття, що доведеться спускатись вниз і однієї мотузки може не вистачити)

Скітурова споряга – лижі, палиці, камуса, черевики, шоломи
Зв’язок – рації, телефони, павербанки

Таборове спорядження – намет, спальники, килимки, пальник, пальне, казанок

Лавинні комплекти – біпера, зонди, лопати

Харчування – на два дні автономного перебування в горах

Медицина – “велика” аптечка з кемпу, яку доповнюємо потужнішими знеболювальними, гормональним препаратом та адреналіном – це все хлопці мають докупити в Франківську.

Фото постановчне і зроблено вже після. Бо на старті на такі речі не було часу 🙂

На Білому Слоні починається підготовка та відбір спорядження, хлопці в Франківську біжать підкріпитись і закупитись деякими продуктами та медикаментами, а я біжу до авто, бо знаходжуся за 2 кілометри від кемпу.

Дорогою телефоную Жені та вияснюю ситуацію в неї, а також телефоную до Тараса Бринди – рятувальники з Попівана Чорногірського – на мою думку, наразі, найбільш дієздатний, екіпірований та мотивований підрозділ рятувальної служби в горах. Окрім того добре знаю хлопців, тож з ними спрацюватись буде легше.

Тарас про ситуацію вже чув, але так як це Закарпаття, то там задіяні рятувальники з того регіону.

Почувши про нашу ідею їхати – одразу зголошується приєднатися до нас і виясняє про вільні місця в машині. Вирішуємо, що вчотирьох потіснимось, тож на нього залишаємо два місця – більше людей – ефективніша робота.

В цей час телефонує Василь Бучко і повідомляє, що ще двоє хлопців з Яремче – Богдан Фаштрига та Петро Полковніков зголосилися, збираються і готуються до виїзду. Хлопці досвідчені, тож це тішить – буде легше і приїдуть туди вони раніше. Умовно назвемо їх групу “Яремче”. Контактуємося з хлопцями, домовляємось про взаємодію, зв’язок, шлях руху і т.д.

Повернувшись додому – першим ділом ставлю на зарядку телефон і павербанк – зв’язок найближчі години-дні може бути критично потрібен, тож треба бути готовим, відбираю одяг та спорядження для перебування в горах та холодної ночівлі, пакую перекус та термоси гарячої рідини.

ДОРОГА

18:45 – рушаю до Франківскька за хлопцями. Навігатор показує більше 200 км засніженої та слизької дороги до Ділового, тож їхати будемо десь 5-6 годин.

Дорогою телефонує Тарас Бринда і повідомляє, що вони виїжджають більшою групою на своєму авто – умовно назвемо цю групу “Чорногора”, тож плануємо зустріч вже в горах, домовляємось про обмін частотами для рацій. Група “Яремче” скидає SMS з їхніми частотами, забиваємо їх собі та перекидаємо їх групі “Чорногора” для комунікації в горах, бо мобільне покриття там є не всюди.

19:45 – зустрічаю Ростика і Влада і вже втрьох їдемо до Татарова – на зустріч з Андрієм, який мав привезти все спорядження з Білого Слона.

22:00 – зустріч в Татарові, перепаковуємо споряження з мікроавтобуса в авто і вже вчотирьох їдемо далі.

Дорогою розглядаємо карту району і міркуємо що там і як краще робити. Приходить думка, що є зміст підніматися в район події з долини Богдана по потоку Квасний. Адже якщо з Чубом щось трапилось, то швидше за все він буде рухатись з Івоною долиною того потоку, а не лізтиме назад на хребет. Тож така схема нашого руху може пришвидшити зустріч, окрім того на той момент вже зрозуміло, що на полонину Лисичу разом з хлопцями з Яремче (2 чол) піднімаються рятувальники з Рахова (6 чол), а десь за нами їдуть рятувальники з Попівана Чорногірського (4 чол).

Телефоную до Сашка Бурсанова, щоб вияснити ситацію з дорогою в долині Квасного, а також пересилаю йому SMS, що отримав від Василя Бучка, з координатами точки зриву Івони – щоб він співставив це з картою і розказав мені що там і як, бо мобільний нет в дорозі не витягує завантажити карту з mapsme.

Проговоривши ідею з рухом долиною Квасного з рятувальниками, відкидаємо її, бо у верхній зоні там дуже утруднений рух через буреломи. Тож вирішуємо, що краще підніматись через Лисичу і вже звідти спускатись в цирки Попівана Мармороського.

Хоча як буде потім відмічено у висновках – можливо така ідея і не була безпідставною, адже Сашко і Івона пішли саме туди, а якби у них не було змоги підніматись на хребет, то вони б продовжили рух потоком, а ми б шукали їх у цирках Попівана Мармороського.
За наявності Єдиного Центру Координування Операції (ЄЦКО) – хтось досідчений, в спокійній атмосфері міг би збирати та аналізувати всю інформацію що надходить та приймати більш вірні рішення, давати вказівки рятувальним групам, потерпілим і т.д.. Та про ЄЦКО трохи пізніше – у висновках. Повернімося до подій.

Група “Яремче” повідомляє, що вони вже на маршруті разом з закарпатськими рятувальниками і радять нам їхати машиною окуневе – до місця, де рятувальники залишили свою L200

В Ділове заїжджаємо близько першої ночі і повертаємо в долину потоку Білий, їдемо центральною дорогою села та ледь не падаємо у прірву – виявляється дорогу тут змило і проїзду немає. Минулого року вона ще була 🙂 Якогось маркування перед обривом також немає. Вертаємо назад і шукаємо об’їзд через вулички і горби. Дорога стає вкрай поганою, величезні ями, сніг і вода, добре що ми на L200 – пропхаємось.

5 км джипінгу долиною потоку Білий. Сила водної стихії тут відчувається на кожному кроці – дорога поруйнована. Нічна їзда в такому місці додає особливого містицизму та драматизму: долина вузька, річка шумна, думки про людей в горах не веселі.

НІЧНА ПРОГУЛЯНКА

1:30 – ми на місці – біля машини рятувальників. Перепаковуємось, вечеряємо похапцем (а може снідаємо) і рушаєм в гори.

В кунзі авто залишаємо кішки і льдоруби для хлопців з Попівана Чорногірського, бо у них не у всіх є це діло.

Снігу мало, тож ідемо пішки, а лижі несемо на собі. Наплічники вийшли нічогенькі по вазі, добре, що хоч намет залишили, а в разі потреби піднесемо його пізніше (якщо операція затягнеться на кілька днів), а зараз варто пошвидше потрапити на гору.

Вночі був час тільки на одне фото

Періодично виходимо на мобільний зв’язок з групою “Яремче” і від них дізнаємось, що вони вже на колибі та зустріли Женю, в неї все добре. Це тішить, хоча б ця ситуація вирішилась – дівчина в безпеці. Спочатку хлопці з групи “Яремче” планували чекати нас і потім спільно робити вихід на гору, але з часом передали інформацію, що рушають з Женею на гору, а рятувальники з Ясенів залишаються на колибі (бо не мають відповідного спорядження). Додаємо темпу, наскільки це дозволяє стрімкий підйом короткої стежки на Лисичу. З часом снігу стає більше і стаємо на лижі, мобільний зв’язок зникає і переходимо на рацію для комутації з хлопцями. У них все добре, погода змінна, ідуть собачими слідами.

Близько 4:20 знову виходимо на зв’язок із групою “Яремче”. Хлопці знайшли собаку і з нею спускають на колибу. Домовляємось про зустріч там. До колиби ще до години руху.

FINITO LA COMMEDIA

Близько 5:20 в районі нижньої колиби отримуємо повідомлення від хлопців, що вони на колибі та найголовніше, що Чуб і Івона теж прийшли на колибу і у них все добре. Фух, аж відлягло… можна розслабитись, одразу захотілось їсти і спати

Десь в 5:30 вже обнімаємось з непорятованими, тішимось, жартуємо, спілкуємось та дрімаємо.

Люди і обличчя змінюються як в калейдоскопі.

Рятувальники з Ясенів ідуть вниз, на їх місце приходять рятувальники з Попівана – група “Чорногора”, хлопці добре екіпіровані, з біперами, альпспорягою, наметом і спальниками. Це тішить.

Продовжуємо спілкуватись, дрімати, пити чай і жартувати.

Винуватці торжества потроху пакуються і з групою “Яремче” рушають вниз, через годинку рушає група “Чорногора”, а ми вирішуємо доспати до світла, а потім можливо ще в гори сходити – щось катнути.

Спимо до десятої ранку, потім дивимось на погану погоду і вітер, згадуємо про “поганий” сніг, снідаємо і котимо на лижах донизу.

Пригода закінчилась і добре що закінчилась добре.

 

 

ВИСНОВКИ

про помилки учасників
багато про це пишуть спостерігачів з-за монітору, про це багато писали і учасники подій. Тож і я щось згадаю про помилки:

  1. Ходити таким хребтом без видимості – цього варто уникати, якщо є така можливість. Але бувають ситуації, коли так доводиться робити – тоді навігація, голова на плечах, розуміння місцевості, інтуїція і т.д. мають працювати на повну.
  2. Від карнізів треба триматись подалі і тут не про 2 чи 3 метра іде мова. Іде мова “подалі” наскільки це можливо. В тому місці від карнізів можна триматись трохи далі – правий схил по ходу руху на підйом це в принципі дозволяє (головне його сильно не різати)
  3. Щодо стрибків у прірву 🙂 – варто такого уникати і спускатись до місця події максимально безпечно – щоб не збільшувати кількість травмованих і т.д. Ну але щоб робив хтось інший в тій ситуації сказати важко. Можливо саме тоді і в тій ситуації то було вірно – бо в лавині задихаються доволі швидко і Івону треба було рятувати. Якщо стрибати, то слід бачити куди, бачити викат схилу під собою і т.д. – щоб розуміти ймовірність травмування. Варто їхати по схилу хоча б з палицями (гальмувати ними) – тоді швидкість буде меншою, а відстань проїзду коротшою.
  4. Не повний комплект спорядження для того району. Кішки і льодоруб (або хоча б кішки) в Марморосах зайвими не будуть. Особливо в останні роки – через постійні зміни погоди. Тоді з палицями і в кішках ти б теоретично безпечніше спустився до Івони.
    Варто мати рації на такі виходи (особливо якщо він не дуже тривалий і вага наплічника не є критичною). В такому разі ви б легко зв’язались з Женею з того цирку і все б закінчилось швидко (той цирк що почався після того :-)) Правда тоді ніхто б тої чудової ночі не мчав в гори і не гуляв ними, не було б таких душевних зустрічей і знайомств на колибі. Хоча це все (гуляти, зустрічатись і знайомитись) варто за інших обставин 🙂
  5. Комплектація команди – дві дівчини на одного хлопця – то трохи не гут для зимових гір. Якби там був ще один хлопака – всім було б спокійніше за Женю, яка зосталась на хребті.

І не забувайте, критики та любителі всім і все заборонити – в горах завжди є певні ризики, в зимових горах їх ще більше, тож якась пригода може трапитись з кожним, головне щоб була голова на плечах та здоров’я вибратись із халепи та щоб були люди, які готові прийти на допомогу. В цій ситуації і того і іншого вистачало.

А щоб ці люди були професійнішими і краще екіпірованішими – читаємо другу частину висновків.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

трохи конструктивної критики нашої рятувальної служби

* то не спроба образити хлопців що там працюють фактично на ентузіазмі, з мізерним фінансуванням та відсутнім спорядженням пробують когось рятувати. То спроба достукатись до когось, хто приймає якісь рішення і має зрозуміти, що треба щось змінювати.

** на правах учасника подій, а також відвідувача багатьох навчальних курсів в рятувальних службах Чехії, Словаччини і Польші та багаторічного мандрівника зимовими горами.

Побудуємо висновки по принципу “як би мало бути”, але, нажаль, так не було:

  1. При виникненні такої ситуації одразу мав створитися центр координування (професійна людина чи дві в зручному місці із зручними засобами зв’язку, картами місцевості, знанням місцевості і т.д.). Вони б контактували з усіма групами (рятувальників і волонтерів), з Женею на горі (щоб до неї не телефонували всі групи і не збирали інформацію для дій, тим самим розряджаючи телефон), з мас-медіа – щоб не писали дурниць і т.д., міркували б над картою та щодо схеми пошуків, координували доставку спорядження та інше. Нажаль цього не було. Рятувальники з Ясенів не знали про рятувальників з Попівана Чорногірського, а про волонтерів вони не знали й поготів.
  2. Першими в район пошуків мали дістатися люди з мінімальним набором спорядження (легкі наплічники – швидка ходьба) – особисте спорядження-одяг, мінімальне харчування, спец-спорядження (альпінізм, лавинка), медицина, а вже харчування на 2-3 дні, намети, спальники тощо можна було б підтягнути пізніше – іншими групами. Та через відсутність координування – кожна група тягнула повний комплект тим самим відтягуючи час прибуття на місце на годину-дві.
  3. Рятувальники мають бути екіпіровані належним чином в залежності від сезону, локації та ситуації що сталася. Тут іде мова, перш за все, про державних рятувальників. Група з Ясенів прибули на місце однією з перших, але при тому у них не було альпспорядження та лавинного комплекту. В тому районі і в тій ситуації без цього спорядження немає що робити – тільки наражати себе на небезпеку. І навіть вранці вони б не змогли безпечно потрапити у зону події. Це швидше виглядало на спробу виконати наказ керівництва – вийти на пошуки, а там будь що буде.
    Як планувалася їх ночівля та відпочинок, харчування – якщо б пошуки затягнулися? Ці питання також залишаються відкритими.
    На їхньому фоні вигідно відрізнялися рятувальники з Попівана Чорногірського – належне екіпірування (лавинка, альпспоряга), наплічники з харчами, спальниками, наметом. Така група змогла б довго, ефективно і безпечно діяти в тих умовах. Тож позитивні зміни є – їх слід масштабувати на всю службу.
    Дві групи волонтерів-рятувальників були екіпіровані належним чином і навіть з запасом.
  4. Професійні рятувальники, які знаходять на 40 км ближче до події і отримують інформацію про подію на 2 години раніше мають прибувати на місце раніше від волонтерів. Нажаль, так не сталося.

Всі ці кроки не вимагають масштабного фінансування, вертольотів в кожному районному центрі, снігоходів в кожному селі і т.д. Трохи роботи головою, трохи грошей та бажання і робота рятувальної служби стане ефективнішою, цікавішою, мотивованішою, престижнішою.

На підветрдження висновків – ще кілька спостережень від учасників подій (взято із їхніх звітів)

Євгенія Сєрая
учасниця подій – дівчина, що залишилась на хребті
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Телефонувала на 101, бо рятувальна служба сказала, що без зареєстрованого дзвінка на 101, пошуково-рятувальні роботи не починатимуть. Оце був справжній адок. Бо на іншому кінці слухавки людина просто не розуміла мене, бо людина не «в темі» і жодного разу в своєму житті не чула назв наших гірських вершин, полонин і т.д. Але вислухавши мене, перепитуючи багато разів, диспетчер сказав, що це ж у мене Рахівський, а я попала в Тячівський і то ж не до них.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Під час кожного зв‘язку з рятувальниками вони говорили «виїжджаємо». Кожен раз. Конкретики я не мала. І це найнеправильніше, що о 16:30, о 17, 18. Кожного разу я чула, що ми вже виїжджаємо і «чекайте на місці». Я розумію, що вони так казали, щоб заспокоїти мене морально. І щоб я не заблукала сильніше. Але це якраз був не той випадок. Бо якби я одразу розуміла, що найближчі п‘ять годин вони не прибудуть на місце(саме стільки я могла протриматися на хребті в цю погоду, за моїми оцінками) і саме за стільки можливо було прибути найшвидше за моїм підрахунком. Не раніше. Я би починала спуск одразу, до заходу сонця. І він би не був таким неможливим.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
В 0:40 прийшли Петро і Богдан. Прийшли першими. Вони не були працівниками рятувальної служби, дізналися про ситуацію на дві години пізніше, виїхали з Яремче і були у мене першими. Зі спорядженням.

1:50 прийшла група Павла(рятувальна служба). 5 чоловік. Чомусь без спорядження(альп). До світанку виходити вони не планували.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ще хотілось би написати про гірську рятувальну службу. Про те, що вона реально тримається лише на фанатах цієї справи. Але, як механізм старого іржавого годинника – рухається, але розвалюється і з запізненням. Як в будь-якій іншій держ структурі(на жаль), їм потрібна реформа, потрібен досвід сусідів, ну і детальки, звичайно. Техніка і оснащення.
….
Бо це щастя, що всі з нас в результаті вибралися самостійно, хоча і наробили такого сполоху. Але далеко не кожна людина має друзів- знайомих, готових самостійно розгорнути таку операцію. Дякую.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Богдан Фаштрига
учасник подій – хлопець з групи “Яремче”
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
В центрі села зустрічаємо шістьох ясінянських рятувальників, їдемо з ними доки можемо, і йдемо пішки долиною Білого до полонини короткою стежкою.
Коли обговорюємо наявність спорядження, діалог десь такий:

Ми: шо у вас є?

Рятувальники: та є щуп, шматок мотузки, одні снігоступи. Навігації нема. Є рації і сигнальні ракети.

Ми: є мотузки, система, карабіни/вісімки, кішки, снігоступи, лавинка, льодоруб. В кожного.

Хлопці мотивовані, але дуже стомлені, бо місяць безперервних пошукових робіт.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

автор тексту та учасник подій: Горон ВолодимирTURE TEAM

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Двоє мешканців Івано-Франківщини намагалися нелегально потрапити до Румунії

Двоє мешканців Івано-Франківщини намагалися нелегально потрапити до Румунії (фото)

Поблизу кордону з Румунією прикордонники затримали порушників з провідником. Двох жителів Івано-Франківщини та одного – Львівщини супроводжував 19-річний житель села Вишково, що на Закарпатті.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Надвірнянська лікарня через суд поверне чверть мільйона гривень, переплачених за електроенергію

Надвірнянська лікарня через суд поверне чверть мільйона гривень, переплачених за електроенергію

Господарський суд м. Києва задоволив позов Надвірнянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Надвірнянської міської ради про визнання недійсними додаткових угод до договору постачання електричної енергії та стягнення зайво…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
В Івано-Франківську військові без статусу УБД отримають компенсацію за комунальні послуги

В Івано-Франківську військові без статусу УБД отримають компенсацію за комунальні послуги

Івано-Франківська міська рада розпочала виплати компенсацій за оплату житлово-комунальних послуг військовослужбовцям, які воюють, але ще не отримали статус учасника бойових дій.

ПЕРЕГЛЯНУТИ