рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Калуська художниця яскраво розписала гігантську писанку «Ранкова зоря» (фото)

реклама

Організатори запропонували розписати писанку-мальованку та Великоднього зайчика. Зайчик розписується в авторському стилі, писанка – в традиційному, пишуть Версії з посиланням на «Вікна».

Участь у виставці візьме і писанка з Калуша у виконанні художниці Вікторії Гетьманської.

За її словами, дві восьмираменні зірки на писанці — це знак сонця. У давнину зорю також пов’язували з Великою богинею, чий чоловік – божество неба – Місяць. Стародавнє зображення півмісяця з зіркою символізує цю пару. В українському фольклорі зіронька — це символ дівчини, місяць — символ парубка. В українських обрядових піснях зоря оспівана як панна-красуня. На світанку вона розсипає по луках і садах срібну й перлинну росу. Вікторія Гетьманська розповідає:

“Зорю зображають по-різному. Буває п’яти- шести- семи-, восьмираменна. Шестикутна зірка з’явилася ще на початку Неоліту. Це знак шести сторін горизонту, проте співвіднесених не із землею, а з небом. Це також знак року: дві половинки по шість місяців. Зображення шестираменних зірок поширені у традиційному різьбленні українців. Восьмикутна зірка часто присутня на українських вишивках і ткацьких виробах”.

Містить в собі косий хрест, прямий хрест, а також лівосторонню і правосторонню свасті. В народній символіці — незмінний символ любові.

Подарувати писанку з ружею означало освідчитися в коханні. Рожевий колір — пом’якшений червоний, він об’єднує пристрасть і чистоту. Цей колір асоціюється з романтикою, свіжістю, витонченістю і ніжністю. Художниця розповідає, що мала інший задум:

“Спершу була ідея виконати лемківську писанку, білими вкрапленням по рожевому, такі мені дуже подобались в дитинстві. Але не хотілось копіювати, тому залишила рожевий колір.
Мені подобається зображати зорю як солярний символ: від неї йде особлива енергетика. На попередній писанці, яка мандрувала до Києва, теж були елементи руж, тому я її назвала «Карпатські зорі». І на писанці, яку розписувала для Калуша, теж зобразила восьмираменну зорю”.

В писанці використані елементи Сокальського району Львівщини, але в інтерпретації художниці:

“В основу ліг рожевий колір, тому що зима виснажує своїм безбарв’ям. А ще в мене періодично змінюються улюблені кольори, мабуть, це залежить від якогось внутрішнього емоційного стану, наразі це рожевий”.

Назву писанку «Ранкова зоря», каже Вікторія Гетьманська. Сьогодні ж писанка помандрує до Києва.

Нагадаємо що мисткиня — автор першого у Калуші муралу — вуличного розпису, присвяченого святому Архистратигу Михаїлу.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

фільтри для протигазів

Фільтри для протигазів: типи та призначення

Під час війни кожен задає собі питання, як врятувати себе та свою родину у разі застосування ворогом отруйних газів або хімічної чи ядерної зброї. 

ПЕРЕГЛЯНУТИ
як швидко опанувати німецьку мову онлайн

Як швидко опанувати німецьку мову онлайн: ефективні методи навчання

Опанування німецької мови онлайн стає дедалі популярнішим завдяки зручності та доступності сучасних освітніх платформ. Простий і дієвий варіант вивчити німецьку мову – записати у школу іноземних мов lse.ua. Вона пропонує…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Розумний город. Відкритий ґрунт

У «Контінентал» стартує шостий сезон проєкту «Розумний город. Відкритий ґрунт»

«Контінентал Фармерз Груп» розпочала набір до нового сезону соціально-освітнього проєкту «Розумний город». Компанія реалізує його шостий рік поспіль та запрошує дітей здобути свій перший практичний досвід у сільському господарстві, поєднуючи…

ПЕРЕГЛЯНУТИ