Кілька днів тому на своїй сторінці у Facebook виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я написала – методи боротьби з туберкульозом застаріли і їх потрібно змінювати. Для початку – відмовитися від флюорографії і замінити стаціонарне лікування – амбулаторним. Медики – з побоюванням очікують наслідків, пишуть Версії з посиланням на Подробиці.
“Якщо ми зараз відпустимо цих хворих в середовище назад, де вони проживають – це призведе до зростання рівня захворюваності, до інфікування здорового населення, до інфікування людей”, – непокоїться Валерій Остапов, головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру.
У цьому протитуберкульозному диспансері – лікуються майже півсотні хворих. Більшість – безхатченки, алко- та наркозалежні. Лікувати їх поза стаціонаром, запевняють медики, нереально.
“Вони лікуються амбулаторно, з перервами, не мають прихильності до лікування і це призвело до того, що хворі, які поступають в стаціонар – “запущені”, – розповідає Марія Данилюк, завідувачка стаціонарного відділення Тисменицького протитуберкульозного диспансеру.
Самі лікарі не дуже розуміють – у чому новизна. Ще у 2014 році МОЗ постановило – у диспансері можуть лікуватися тільки пацієнти з відкритою формою туберкульозу. Зрештою – в Тисменицькому районі, до прикладу, різко зросла не лише кількість хворих, але й смертність серед них.
“За даними нашого стаціонару, в 2017 році у нас 20 процентів пацієнтів, поступивших на першому тижні лікування – померли”, – стверджує Марія Данилюк, завідувачка стаціонарного відділення Тисменицького протитуберкульозного диспансеру.
Не на часі й відмова від флюорографії – запевняють медики. Метод діагностики, запропонований Супрун, – аналіз харкотиння – дієвий, але в Європі, а не в Україні.
“Враховуючи рівень життя населення, враховуючи умови і соціальне благополуччя населення – я б не став відмовлятися від флюорографії. Тому що є групи ризику, і їх потрібно обстежувати флюорографічно”, – переконаний Валерій Остапов, головний лікар Тисменицького протитуберкульозного диспансеру.
У цій поліклініці флюорографію щодня проходять близько сотні людей. Саме завдяки цим перевіркам, кажуть лікарі, крім туберкульозу, у пацієнтів виявили й інші захворювання легенів.
“Ми не тільки туберкульоз виявляємо, є повно різних хвороб і патологій легеневих, що люди ніколи не знали що в них таке є”, – стверджує Мирослав Мерінда, лікар-рентгенолог Івано-Франківської поліклініки №3.
За даними ВООЗ, Україна входить до п’ятірки держав, де туберкульоз складно піддається лікуванню медпрепаратами. А зі 100 тисяч українців – 64 хворі цією недугою. Це вдев’ятеро більше, ніж у європейських країнах. Більше того, за останні роки від туберкульозу дедалі частіше страждають діти.