Само- та взаємопоміч у нас у крові
Етнографічні джерела містять відомості про побут та суспільне життя пращурів українців, що допомагає відновити уявленні про культуру прадавньої медицини.
Основою народної медицини, як і в багатьох європейських народів, для українців завжди був сильний інстинкт самозбереження. Прикмети, приповідки, казки та багато етно-матеріалів свідчать, що для українців характерне відчуття святості власного тіла та необхідності його збереження, наприклад: “Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють”. Тому на нашій території у давнину не було традиції татуювань, нанесення собі каліцтв, осуд ризикованої поведінки та згубних звичок.
Так само уважно українці ставляться до здоров’я інших людей, поважаючи життя і недоторканність людського тіла, завжди поспішають на допомогу та бережуть одне одного.
Традиція обрядовості в медицині
Обряди на всі випадки життя для українців – притаманна риса. Цікаво, що національний одяг відображає ставлення українців до життя й здоров’я через елементи стилю, обереги на одязі, наприклад, вишиванки.
“Вишитий одяг захищав українця з давніх давен від усіх негараздів, у тому числі від хвороб та нещасних випадків. Вишиванка і досі є потужним оберегом, адже натуральная тканина виражає любов до природи, а шиття яскравими нитками та складні орнаменти містить магічні символи захисту від зла. Справжні вишиванки у Львові можна знайти з найрізноманітнішою символікою та візерунками, носити та згадувати про традиції українського народу,” – підкреслили спеціалісти бренду вишиванок “ЕтноДім”.
Цілителі та знахарі і досі популярні в українців
Розчарування у традиційній системі охорони здоров’я змушує українців шукати альтернативи та часом вірити в дива та небилиці. Так, для пересічного українця нормальним є вірити у можливість одужати за допомогою “бабки” чи “знаменитого мольфара”.
“Найгірше в цій сліпій довірі до занхарок те, що жінки в селах, а подекуди і в містах довіряють своє здоров’я шарлатанам. Насправді професійного гінеколога та акушера неможливо замінити ворожінням чи травами. Хотілося б, аби жінки завжди зверталися лише до кваліфікованих лікарів та стереглися від потенційно небезпечних “цілителів”,” – розказують у клініці MedСity.ua.
Беріть від українських традицій лише краще – дбайливе ставлення до власного здоров’я, духовну спадщину вишитих оберегів та уникайте шарлатанів-цілителів!