рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Будинок – це власність мешканців, вони повинні ним опікуватися, – керівник ГУКу Віталій Тичківський

реклама

Зокрема, відзначається, що за ремонтні роботи в будинку платить споживач, а комунікації, прокладені в будинок, комунальники обслуговують за свій рахунок. Та в Івано-Франківську це можна зробити і за кошти місцевого бюджету. Мешканцям у цьому вже не перший рік допомагає громадська управляюча компанія (ГУК).

В 2016 році вступив в дію новий закон про ОСББ. Тоді в Івано-Франківську з ініціативи мешканців створили альтернативу комунальним підприємствам – ТОВ «Громадську управляючу компанію» (ГУК). Зараз компанія обслуговує понад 40 будинків та має 20 укладених договорів із ОСББ щодо надання послуг, пишуть Версії.

«У нас в управлінні орієнтовно 100 тисяч квадратних метрів, в ОСББ – близько 35 тисяч квадратних метрів. Виконуємо аварійне обслуговування, прибирання, бухгалтерський та абонентський облік згідно укладених договорів», – відзначив керівник ГУКу Віталій Тичківський.

За три роки роботи, проблем, які б не мали вирішення у компанії не було. Однак, відзначає директор, важко змінити свідомість людей і переконати, що їхня власність починається не за дверима власної квартири, а з будинку в цілому.

«Мешканці повинні усвідомити одне: будинок – це є їхня власність і ніхто, крім них, ним опікуватися не буде. Згідно законів, управляюча компанія, чи вона є приватної форми власності чи комунальної – є надавачем послуг. Вона оперує коштами, які сплачені мешканцями за утримання та управління будинком і згідно тих коштів, вона виходить і надає послуги по затвердженому із мешканцями переліку робіт і їхній періодичності», – заявив управлінець.

Однак, не за всі роботи, будь-то з розряду благоустрою чи аварійного ремонту, мешканці повинні платити із власної кишені. В Івано-Франківську це можна зробити за кошти з міського бюджету. Потрібно просто взяти участь у конкурсі проектів чи бюджеті участі. Допоможуть у цьому фахівці компанії ГУК.

«Ми допомагаємо об’єднанням співвласників будинкових комітетів, кооперативам писати проекти на виділення коштів з міського бюджету, або на умовах співфінансування, або із 100% покриттям. Зараз переважно діють програми по співфінансуванню. При затвердженні цього проекту відповідними комісіями, будинкові комітети, або об’єднання співвласників мають право самостійно обирати підрядників без оголошення конкурсу на «ProZorro» – гранична сума до 300 тисяч гривень. Є основні програми – це конкурс проектів, який відбувається зазвичай в лютому-березні, або бюджет участі  – це партиципаторне бюджетування. Всі мешканці міста Івано-Франківська мають право підтримати проект, який був поданий і допущений до конкурсу. І проекти, які наберуть найбільшу кількість голосів будуть 100% профінансовані з міського бюджету. Але там є лімітовані суми: малий проект – до 100 тисяч гривень, великий – до 300 тисяч гривень. Це стосується не лише сфери житлово-комунальних послуг, також можуть бути і відпочинкові зони чи освітні проекти», – пояснив керівник ГУКу.

Він відзначив, що за минулий рік експерти компанії Гук допомогли реалізувати ряд важливих для мешканців проектів по програмі співфінансування з міського бюджету.

«У 2018 році на 4 будинках, які є в управлінні ГУКу були проведені роботи різного характеру – це заміна вікон на сходових клітках, або заміна мереж. На ОСББ також порядка 10 проектів ми реалізували. Починаючи від ремонту даху, завершують заміною освітлювальних елементів в будинках. Це за кошти міського бюджету. Згідно умов конкурсу проектів 70% – кошти з міського бюджету, а 30% – громадян. Також були проекти, які стали переможцями бюджету участі, де 100% було профінансовано з міського бюджету. Якщо говоримо про будинки, які в управлінні ГУКу – це вул. Пасічна, 18, де було проведено частково утеплення фасаду, вул. Тролейбусна, 19 – замінені вікна в будинку, вул. Чорновола, 143 – також замінені вікна, вул. Вовчинецька, 198 – відремонтований фасад. По ОСББ: вул.  Гвардійська, 7 – перекритий дах» та інші, – акцентує Віталій Тичківський і додає, що на досягнутому в компанії не зупиняються. Відтак, цього року планують реалізувати ще близько 20 проектів.

«Зараз у роботі 4 проекти, над якими ми працюємо – це ремонт під’їздів на вул. Вовчинецькій, 198Б, вул. Богдана Хмельницького, 78 – влаштування дашків над входами. Буде проведений частково ремонт даху, та коминів вентиляційних та димових каналів. Всі решта у роботі», – прокоментував очільник ГУКу.

Кількість будинків в управлінні ГУКу з кожним роком зростає. Це зумовлено тим, що фахівці ГУК не лише працюють над ефективним управлінням будинком, а й шукають оптимальну цінову політику для мешканців та компанії.

«Ми намагаємося знаходити підхід до кожного будинку індивідуально. При укладанні договору з компанією ГУК, ми визначаємо зі співвласниками, яку квартплату вони хочуть оплачувати і яка буде витрачатися на утримання їхнього будинку. Згідно нового закону, який вступив в дію 1 травня 2019 року ця норма буде обов’язковою і всі договори будуть переукладені до 1 травня 2020 року. З новими договорами, які затверджені в цьому законі, де буде чітко передбачені надходження і на які статті витрат вони будуть заплановані. Відповідно видатки, теж повинні адмініструватися і обліковуватися компанією. Надалі за все повинно бути відзвітовано. Плюси в тому, що за мешканцями остаточно закріплене право на формування тарифу у своєму будинку, але так само дається право управляючій компанії, адмініструвати ці статті витрат. Якщо запланована стаття витрат буде вичерпана і не буде належних коштів, управляюча компанія зможе не виконувати певні роботи. І це може створити колапс в сфері ЖКГ», – висловлює побоювання Віталій Тичківський й пояснює, що згідно нового закону затверджений обов’язковий перелік послуг, які зобов’язана надавати управляюча компанія. Відповідно в розрахунок вартості цих послуг буде включене нарахування за утримання будинку. Таким чином, максимально знизивши ціну на ці послуги, управляюча компанія не зможе якісно їх надавати. Виникає дилема: або знижувати ціну, для того, щоб утримувати будинки в управлінні, або надавати якісні послуги, збільшивши розмір нарахувань відповідно до ринкових цін і рентабельності для компанії.

«Хто першим почне цю процедуру, той понесе найбільші втрати, бо люди, при піднятті цін почнуть відмовлятися від даного управителя. Проте, їх це наздожене. Бо обравши іншого управителя, він згідно закону теж повинен буде переглянути цінову політику», – пояснює керівник ГУК.

Згідно закону, для зміни управителя, так само як і на створення ОСББ мешканцям потрібно 50% співвласників будинку. Маються на увазі не квартири, а власники квадратних метрів. Їх повинно бути понад 50%. Громадяни повинні зафіксувати у протоколі бажання змінити управителя, або створити ОСББ.

«При створенні ОСББ мешканцям потрібно чітко дотримуватися форми договору для реєстрації цього об’єднання у реєстраційній службі. Вони можуть прийти до нас і ми підкажемо, допоможемо і направимо у це русло. Або безпосередньо звернутися до реєстраторів і вони нададуть належний пакет документів. Ми можемо їм практично порадити, як це краще зробити.

Різниця між управлінням і ОСББ фундаментально полягає в тому, що коли будинок перебуває в управлінні, мешканці платять згідно розрахунків послуг. Тобто, незалежно від фактично наданих послуг, вони сплачують однакову суму на рахунок управляючої компанії. При створенні ОСББ – відкривається окремий рахунок будинку ОСББ і вони мають можливість або платити абонентську плату за надані послуги, або по факту їх надання», – пояснив Віталій Тичківський.

Нагадаємо, окрім врегулювання цін та переліку обов’язкових послуг для всіх управляючих компаній новий закон передбачає:

– нарахування пені за несвоєчасно сплачені послуги;

– впровадження типових видів договорів, які дозволять співвласникам будинків або окремим споживачам самостійно обирати модель постачання комунальних послуг у їх будинках;

– монетизацію субсидій на надання житлово-комунальних послуг.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

За вихідні в Івано-Франківську виявили 7 водіїв з ознаками сп'яніння

За вихідні в Івано-Франківську виявили 7 водіїв з ознаками сп’яніння

Патрульна поліція Івано-Франківська посилила контроль за нетверезими водіями на дорогах міста та зафіксувала низку серйозних порушень, включаючи затримання водія, який керував автомобілем у стані сп’яніння, вже будучи позбавленим відповідного права.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
діти ВПО

Світло пам’яті: в Івано-Франківську діти ВПО створили свічники для вшанування загиблих захисників України (фото)

В Івано-Франківську діти ВПО разом із батьками вшанували загиблих захисників України. Протягом тижня в просторі БФ «Відроджені єднанням» вони створювали символічні свічники, аби 24 лютого засвітити свічки пам’яті перед портретами…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
До річниці повномасштабного вторгнення Івано-Франківський театр зіграє у Варшаві виставу "Дзяди"

До річниці повномасштабного вторгнення Івано-Франківський театр зіграє у Варшаві виставу “Дзяди”

Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка проводить серію показів вистави “Дзяди” за поемою Адама Міцкевича у Варшаві, що стане важливою частиною масштабної культурної дипломатії, приуроченої до третьої річниці…

ПЕРЕГЛЯНУТИ