Українці не дуже охоче готові віддавати свої кревні на утримання політичних партій, навіть тих, яким симпатизують. Внаслідок цього наші партії “здобували” фінансування як могли – часто торгували місцями у списку, проводили таку політику і риторику, яку диктували найбагатші “інвестори” тощо. Законодавці вирішили розірвати це коло, затвердивши законом державне фінансування для партій з наших податків – саме так.
Закон про державне фінансування партій прийняли у 2015 році. У вересні 2016-го партії отримали перше фінансування з бюджету.
Як нараховують гроші партіям
Логіка законодавців полягала в тому, щоб забезпечити фінансову підтримку партіям, які на виборах здобули 2 і більше відсотків голосів виборців, що взяли участь у голосуванні і за ці партії проголосували, пояснив 24 каналу доцент Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана Павло Сацький.
Якщо точніше, то законом “Про політичні партії” передбачено фінансування партії за формулою:
2% від розміру прожиткового мінімуму на 1 січня поточного року помножити на кількість виборців, які проголосували за відповідну партію.
2% прожиткового мінімуму = 2%*1853= 37,06 гривні.
24 канал порахував, яку приблизну суму фінансування партіям зможуть забезпечити саме їхні виборці, на основі явки на нинішніх парламентських виборах та результатів голосування за даними національного екзит-полу.
У Державному реєстрі виборців осіб з правом голосу зафіксовано 29 мільйонів 764 тисячі 496. За даними Центральної виборчої комісії явка склала – 49,84% виборців.
Тоді кількість виборців, що проголосували цього разу, складе – 14 834 611 осіб.
Які партії долають 2% бар’єр – дані національного екзит-полу.
Виходять такі цифри, у мільйонах гривень:
– “Слуга народу” (44,2% виборців) – 242,99 мільойна;
– “Опозиційна платформа – “За Життя” (11,4%) – 62,67;
– “Європейська Солідарність” (8,8%) – 48,37;
– “Батьківщина” (7,4%) – 40,68;
– “Голос” (6,5%) – 35,73;
– “Сила і честь” (4,3%) – 23,64;
– “Опозиційний блок” (3,3%) – 18,14;
– “Партія Шарія” (3,1%) – 17,04;
– “Радикальна партія Олега Ляшка” (2,8%) – 15,39;
– “Українська стратегія Гройсмана” (2,2%) – 12,09;
– ВО “Свобода” (2,1%) – 11,54.
Ми також порівняли ці суми з деякими соціальними видатками з бюджету.
Які суми можуть отримати найрейтинговіші партії парламентської кампанії-2019
Логіка, що люди, які не голосують – не фінансують партії, загалом правильна, відзначив Павло Сацький. Втім, як зауважив у коментарі 24 каналу аналітик з партійних фінансів ЧЕСНО Ігор Фещенко, якщо вам не подобається якась партія, і ви вважаєте, що їй не треба давати бюджетні гроші – підіть і проголосуйте за ту, яка вам подобається. Це буде правильніше з точки зору рівності перед законом і рівності можливостей.
Далі коротко – про основні моменти, які треба знати про державне фінансування політичних партій.
Прожитковий мінімум замість мінімальної зарплати
У законі про державне фінансування партій у формулі розрахунку фігурує мінімальна зарплата (нині це 4173 гривні). Але гроші за такою формулою не виділялися ніколи, тому що Кабмін провів через Раду інший закон про зміни стосовно виділення бюджетних коштів на багато статей, але торкнулися ці зміни і фінансування партій. І в формулі розрахунку замінили мінімальну зарплату на прожитковий мінімум, пояснив Ігор Фещенко.
Чи можуть партії відмовитися від держфінансування
Можуть просто не подати документи. Крім того, вони мають ще відкрити спеціальний рахунок. Якщо не відкриють і не звернуться з документами – то й нікуди буде ці гроші їм перераховувати. Покарання за те, що партії не використали бюджетні гроші, законом не передбачене.
Як звітують партії за використані гроші
Звітують усі зареєстровані політичні партії, незалежно від того, чи отримують державне фінансування. Багато з них подають просто “порожні звіти”. Відомості про державні гроші вносяться в окремі таблиці, де вказано, на що ці гроші витратили.
Хто перевіряє використання партіями бюджетних грошей
НАЗК і Рахункова палата. Але в законі прописано, що партії можуть витрачати держфінансування на всю свою статутну діяльність. І це – досить широке коло можливостей. За інформацією Ігоря Фещенка, структура витрат у партій приблизно однакова: на зарплати, оренду офісів, рекламу і податки. Нашими податками вони платять свої податки, саме так.