рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Не можна різко змінювати правила гри: голова Ланчинської ОТГ озвучив пропозиції до уряду для покращення фінансової спроможності громад (фото)

рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Проведення оцінки фінансового управління в громадах було спрямовано на виявлення проблемних питань та формування напрямків удосконалення системи управління фінансами в громаді (надалі громада або ОТГ): запровадження системи ефективного планування дохідної та видаткової частини бюджету, ефективне та раціональне використання коштів місцевого бюджету, запровадження системи адміністрування надходжень, інвентаризації майна, оновлення грошової оцінки земельних ділянок з метою ефективного наповнення дохідної бази, налагодження системи контролю та аудиту, забезпечення публічності та прозорості використання бюджетних коштів тощо, пишуть Версії.

Проведена робота дозволила сформувати для кожної громади не тільки рекомендації, але і покроковий план дій із шаблонами документів для усунення виявлених недоліків. Такий план дій було обговорено з кожною громадою. Було розроблено програми підвищення спроможності громад з внутрішнього контролю, середньострокового бюджетного планування, проведення закупівель, управління активами.

Аналіз результатів оцінювання фінансового управління в ОТГ дозволив виявити прогалини, які притаманні більшості об’єднаних громад. Громадам потрібна подальша робота у таких напрямках:

  • вдосконалення планових та стратегічних документів громад, місцевих програм
  • вдосконалення адміністративного управління,
  • проведення роботи місцевої влади для підвищення прозорості та посилення участі населення в управлінні громадою,
  • адміністрування податкових та неподаткових надходжень,
  • оптимізація видатків бюджетів,
  • врегулювання закупівельної діяльності,
  • поглиблення роботи з управління активами громади — проведення інвентаризації земельних ресурсів та комунального майна, оновлення нормативно-грошової оцінки тощо

Серед громад партнерів USAID DOBRE – і ОТГ з Івано-Франківщини. Протягом жовтня 2018 – червня 2019 року програма DOBRE у співпраці з незалежними експертами та ТОВ “КМТ-Консалтинг” проводила аналіз фінансового управління у 28 громадах ІІІ когорти, серед яких були і 4 прикарпатські громади – Ланчинська, Дзвиняцька, П’ядицька та Тлумацька.

Таке саме дослідження проводилося у 2017-2018 рр. для 50-ти громад-партнерів I, II когорти, з якими програма DOBRE розпочала співпрацю раніше. Серед них були громади з Прикарпаття – Білоберізька, Більшівцівська, Верхнянська, Нижньовербізька, Печеніжинська та Старобогородчанська.

Ланчинська ОТГ продемонструвала результативність та ефективність у сфері фінансового управління та високі стандарти роботи в апараті ради. Тут роблять багато для того, щоб залучити інвестора, але водночас громада сама заробляє та ефективно використовує свої кошти. І за словами Беррі Ріда, директора Програми USAID/DOBRE, це правильний напрямок.

“Якщо громадяни не довіряють місцевій владі розпоряджатися грошима, вони рідше інвестуватимуть у свою громаду, не сплачуватимуть податки, тому що “чому я повинен віддавати вам свої гроші, якщо ви не можете ними розумно розпорядитися”? Показувати ефективність фінансового управління – дійсно важливо для розбудови такої довіри. Це створює довіру між громадою та центральною владою, покращує умови надання ресурсів для громади”, – коментує директор Програми USAID/DOBRE.

Ланчинська громада може похвалитись значними результатами. Наприклад, здали в оренду земельну ділянку для інвесторів на 20 га для встановлення сонячних батарей. Це приносить дохід у 230 тисяч гривень у рік. А нова автозаправка дає дохід 500 000 тисяч гривень.

“Рівно за 8 місяців зареєстрували і збудували автозаправну станцію. Ми віддали землю в оренду, отримали 8 робочих місць, отримали акцизний податок. А тепер у зв’язку з різкою зміною законодавства у нас хочуть забрати акцизний податок. Не можна так різко змінювати правила гри. Адже ми будували свої плани, щоб отримувати прибуток. Тільки за півроку ми отримали загальну суму надходжень від цієї АЗС на півмільйона гривень, із них 305 тисяч “акцизу”. Питання: чим тепер компенсувати?”, – обурюється голова Ланчинської громади Василь Попович.

У громаді навчились не лише заробляти, а й ефективно використовувати фінансовий ресурс.

“Минулого року ми, невелика громада, “наростили” до бюджету 2,5 мільйонів гривень. До того ж ми працюємо над покращенням видатків. Я не люблю формулювання “економія коштів”. Доречно говорити “ефективне використання коштів”. До прикладу, ми отримали у спадщину школу із радянськими системами опалення, за якими котельня була розміщена за 100 метрів від школи і, звичайно, прогрівала цих 100 метрів. Завдяки оновленню системи опалення школи ми відразу заощадили 480 тисяч гривень”, розповідає Володимир Попович.

Також очільник громади підготував пропозиції до уряду, які допоможуть ОТГ й надалі якісно розвиватися і ставати багатшими та успішнішими.

  • На сьогоднішній день відсутній механізм використання на користь громади місцевих природніх ресурсів. Мова йде про гравій, глину, піски тощо.
  • Немає належної бази даних щодо адміністрування податку на нерухоме майно. Все збилося в купу, одним приходить по 10 повідомлень, а тому, хто дійсно має заплатити, платіжне повідомлення не приходить.
  • Затягується процес передачі громадам земель за межами населених пунктів. Ми досі не можемо оформити 1200 га землі, які могли б здавати в оренду і заробляти.
  • Відсутність належного контролю державної фіскальної служби за надходженнями місцевих податків і зборів. На рівні міністерства фінансів має бути жорстка політика. Бо насправді, на сьогоднішній день це один із резервів наповнення бюджету громади.
  • Перекладання функцій щодо організації збору платежів на нас. Ми провели в себе аналіз збору ПДФО і проаналізували вік працюючих – це від 50 і вище років. До 25 років практично немає працюючих. В нас із 300 призовників – жоден офіційно не працює. Практично все молоде покоління працює закордоном.

 

Довідково:

Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п’ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).

 

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

 

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

На 62-му році життя помер актор Коломийського драматичного театру Володимир Гелецький

На 62-му році життя помер актор Коломийського драматичного театру Володимир Гелецький. Актор подарував глядачам понад 40 яскравих ролей, серед яких знакові персонажі українських класичних творів.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
В Івано-Франківську виділили 15 мільйонів гривень на конкурс проєктів розвитку громади

В Івано-Франківську виділили 15 мільйонів гривень на конкурс проєктів розвитку громади

Міська влада Івано-Франківська анонсувала старт щорічного конкурсу проєктів та програм розвитку місцевого самоврядування та громадянського суспільства із суттєво збільшеним бюджетом, вперше запровадивши окрему категорію для підтримки військових формувань.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
В Івано-Франківську відзнаками нагородили військового та п'ятьох волонтерів

В Івано-Франківську відзнаками нагородили військового та п’ятьох волонтерів (фото)

На сесії Івано-Франківської міської ради відбулося урочисте вручення відзнаки “За честь і звитягу” військовослужбовцю 24-ї окремої механізованої бригади та нагородження п’ятьох активних волонтерів відзнакою “Волонтерська Доблесть”.

ПЕРЕГЛЯНУТИ