рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Бюджет-2020: в наступному році громадянам доведеться затягнути паски (аналітика)

рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Урізали і скоротили: чого чекати від бюджету

Ексміністр соціальної політики Андрій Рева назвав бюджет-2020 найбільш антисоціальним із 2000 року. “Вперше в бюджеті на наступний рік іде скорочення соціальних витрат на 12,5 млрд грн. Із них мінус 10,5 млрд на програму житлових субсидій порівняно з минулим роком. Ще на 1,5 млрд скорочена державна адресна допомога”, – сказав ексчиновник виданню OBOZREVATEL.

Як це може вплинути на рядових українців? Грошей на субсидії може просто не вистачити. Тоді або будуть затримки, або доведеться посилювати умови, пишкть Версії.

Рева звернув увагу на скорочення програми житлових субсидій із 58 млрд грн до 47,5 млрд. З огляду на підвищення ціни на газ уже в листопаді на 14,7%, введення з 1 січня 2020 ринкових цін на газ для населення, а також заявлену можливість зростання цін на електроенергію, спричинить за собою підвищення комунальних тарифів, чиновник зазначає, що це повинно бути відображено в системі субсидій.

Також під скорочення потрапили витрати на держдопомогу на 1,5 млрд грн, каже колишній чиновник, і для порівняння додає: “Перед другим читанням вони додали 2,5 млрд грн СБУ, де сьогодні офіційно працює 25 тис. осіб, а на програми соцзахисту після першого читання вони додали аж 2 млрд грн там, де майже 13 млн осіб”.

У першу чергу ексчиновник звертає увагу на головну статтю витрат – будівництво доріг. Він нагадує, що на цей рік минулим урядом було закладено 50 млрд гривень на будівництво 4 тис. км доріг. На наступний же рік передбачається майже 74 млрд гривень на той же самий кілометраж.

“Питання: в наступному році за 25 млрд плюс будуть відремонтовані ті ж 4 тис. км доріг, а куди діваються гроші?” – запитує Омелян, одночасно пояснюючи, що на тлі загальних 170 тис. км доріг по всій Україні, ремонт 4 тис. км буде мало відчутним для українців.

“Отже, якщо Зеленський хотів принести нову якість, потрібно ремонтувати по 10-15 тис. Км доріг на рік, а це зовсім інші гроші”, – сказав він.

До того ж, як розповів колишній глава Мінінфраструктури, з 74 млрд гривень на дороги державного значення піде тільки 40 млрд, інші розраховані на ремонт доріг місцевого значення.

Ще одне питання – тіньовий ринок нафтопродуктів. І це вже безпосередньо стосується доріг. За твердженнями легальних автотрейдерів, в Україні як мінімум 30% ринку в тіні, вони не платять податки, зокрема й акциз на паливо. А це ще плюс 30% до нинішнього дорожнього фонду.

Що стосується інших об’єктів інфраструктури, колишній чиновник зазначає плани влади відновити 15 аеропортів за наступні 5 років, і виділення всього 1 млрд гривень на ремонт злітної смуги в аеропорту в Дніпрі, вартістю в 3 млрд гривень.

“Та ж ситуація в Мукачево, вони анонсували, що починають з наступного року, але скромно замовчують, що починають тільки роботи над проєктною документацією. І фінансування цієї роботи поки не визначено”, – зазначив ексміністр.

Крім цього, в бюджеті немає коштів на розвиток портів, оновлення пасажирського рухомого складу УЗ і будівництво водного шляху Е40 між Балтикою й Україною через територію Польщі, яка потребує поки 12 млн євро.

“Обіцяти не важко, і ми порахували, що всі обіцянки Зеленського коштують щонайменше 5 бюджетів України. А за фактом у нас є 4 тис. км доріг, немає звіту щодо ремонту в цьому році, а, найімовірніше, вони будуть намагатися знизити результати, щоб на цьому тлі показати, що вони зробили більше, але це вже маніпуляція. Питання аеропортів, портів, мостів та іншого взагалі не вирішене”, – підсумував Омелян.

Торкнеться кожного: ТОП неприємних нововведень бюджету на 2020-й

Доходи. Погані новини – ні зарплат учителям у розмірі чотирьох тисяч доларів, ні різкого підвищення мінімалки не буде. Мовляв, складний рік, великі виплати на держборг. Кожну третю гривню спрямують на обслуговування і погашення держборгу (близько 420 млрд грн). Отже, для вчителів:

  • Гарантують 30% надбавку (була і раніше)
  • Молодим учителям разово заплатять по 21 тис. грн (нововведення)
  • Іншим педагогам зарплати підвищать на 9% (раніше планували підвищення на 20-70%).

Серед бюджетників, порахували в Кабміні, найменше потребують надбавки працівники Міграційної служби. Їх зарплати в 2020-му зростуть всього на 6%. А ось поліцейські отримають на 10%, таке ж підвищення очікує і службовців Нацгвардії. Прикордонники – на 15%, ДСНС – на 14%.

Мінімальна ж зарплата збільшиться всього лише на 550 грн! З 4173 до 4723 грн. Такий перерахунок більш ніж скромний. У минулому уряді обіцяли підвищення до 5,5 тис. грн. А в уряді Гончарука ухвалили інше рішення. Не варто чекати особливих збільшень і пенсіонерам. Мінімальна виплата з 1 липня збільшиться з 1638 до 1712 грн, а з 1 грудня – до 1769 грн.

Головний висновок – епоха бідності поки ще триває.

Дороги. Уже напередодні голосування “Слуга народу” вирішила забрати з Дорожнього фонду 7,7 млрд грн. Ці гроші повинні були надійти за рахунок сплати акцизів на паливо. Але під тиском мажоритарників вирішили відстрочити нововведення. У результаті фінансування доріг скоротиться.

Крім того, Також у+ Раді вирішили створити Боргове агентство для більш ефективного управління бюджетними коштами та реалізації довгострокових цілей з управління державним боргом. Простіше кажучи, розподіляти гроші буде Мінфін через новий орган. Гроші знову сконцентруються в центрі і будуть “порціями” направлятися в регіони. Це повністю порушує ідею децентралізації.

Скромні реформи. Гроші від продажу землі – не є дохідною частиною бюджету, пояснив прем’єр. Мовляв, якщо гроші не приходять регулярно, то їх можна використовувати не на покриття витрат, а на те, щоб взяти менше кредитів. Тому в бюджеті ніяк не відобразиться можливий прибуток від ринку землі. До речі, докладніше про те, що і як зміниться, можна прочитати тут.

А ось від легалізації грального бізнесу Кабмін планує отримати всього лише 3 млрд грн. Ця сума в рази нижча, ніж раніше озвучувалася.

Головні цифри:

  • Доходи держбюджету на 2020 рік передбачені в розмірі 1,093 трлн грн, зокрема доходи загального фонду пропонується передбачити в 974,7 млрд грн. доходи спеціального фонду – 119 млрд грн.
  • Витрати держбюджету пропонується визначити в 1,18 трлн грн, зокрема по загальному фонду – 1,052 трлн грн.
  • Граничний обсяг дефіциту держбюджету пропонується встановити в розмірі 94,3 млрд грн, або 2,09% ВВП.

 

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

фільтри для протигазів

Фільтри для протигазів: типи та призначення

Під час війни кожен задає собі питання, як врятувати себе та свою родину у разі застосування ворогом отруйних газів або хімічної чи ядерної зброї. 

ПЕРЕГЛЯНУТИ
як швидко опанувати німецьку мову онлайн

Як швидко опанувати німецьку мову онлайн: ефективні методи навчання

Опанування німецької мови онлайн стає дедалі популярнішим завдяки зручності та доступності сучасних освітніх платформ. Простий і дієвий варіант вивчити німецьку мову – записати у школу іноземних мов lse.ua. Вона пропонує…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Розумний город. Відкритий ґрунт

У «Контінентал» стартує шостий сезон проєкту «Розумний город. Відкритий ґрунт»

«Контінентал Фармерз Груп» розпочала набір до нового сезону соціально-освітнього проєкту «Розумний город». Компанія реалізує його шостий рік поспіль та запрошує дітей здобути свій перший практичний досвід у сільському господарстві, поєднуючи…

ПЕРЕГЛЯНУТИ