З настанням перших приморозків на дорогах Франківська значно знижується кількість авто, проте, на жаль, зростає кількість ДТП. А все чому? Хтось не «перевзув» вчасно свій автомобіль, інші не дотримуються безпечної дистанції руху. А дехто ще не володіє навичками «зимового водіння», пишуть Версії.
Крім «шумахерських» навичок є зимові правила для водіння авто. Звичайно, ваша машина повинна бути справною за всіма параметрами технічного стану.
Правило №1 – не панікувати, адже обізнаний і підготовлений до будь-якої ситуації керманич – це найкращий водій.
Правило №2 – «взуття». Взимку обов’язково потрібно замінити шини на зимові. Наявність шипів не принципова. На чистому асфальті шипи тримають машину гірше, ніж не шипована гума, але добре допомагають на дуже слизьких ділянках дороги. Також важливим є тиск підкачки коліс. На зиму потрібно менше на 0,2 атмосфери, для кращого щеплення коліс з дорогою.
Правило №3 – тепло. Не можна виїжджати взимку на непрогрітому двигуні. Якщо немає можливості прогріти двигун, то найкраще в такому випадку – їхати повільно і не газувати, тобто рухатись на малих обертах двигуна.
Правило №4 – дистанція і плавність. Потенційно небезпечні ділянки на зимовій дорозі знаходяться в безпосередній близькості від світлофорів, виїздів на головну дорогу на нерегульованих перехрестях, в районі зупинок і інших місцях, де транспорт пригальмовує, зупиняється або починає рух. Саме тому дуже важливо не здійснювати на зимових дорогах різких маневрів, керувати на снігу і льоду треба плавно. Педаль газу необхідно натискати поволі і дозовано, і так само відпускати. Слід виключити рух накатом, щоб двигун міг взяти участь в гальмуванні. По можливості, гальмувати краще двигуном.
Взимку дистанція повинна в півтора-два рази перевищувати ту, з якою ви звикли їздити влітку. Швидкість машини множиться на два і виходить правильна дистанція в метрах, тобто для 50 км/год хороша дистанція це 100 метрів.
Правило №5 – остерігатися інших учасників руху. Так, ні для кого не секрет, що при ожеледі збільшується гальмівний шлях, та й різке гальмування призводить до заносу транспортних засобів. Тому не можна вважати, як це дозволено влітку, що досить швидкий і далекий пішохід встигне перейти дорогу до вашого прибуття, адже не виключено, що він тут же може посковзнутися, впасти і в підсумку опинитися у вас під колесами. Тож на покритій льодом дорозі краще гальмувати, натискаючи на педаль грубими ривками, ніж просто котитися юзом, Адже, при заблокованих колесах, машина стає некерованою.
Правило №6 – бути помітним. Взимку світловий день короткий, тому на роботу та з роботи ми їдемо у сутінках. Будьте уважні на дорогах, що погано освічуються. Важливо, щоб не тільки ви бачили всіх учасників дорожнього руху (пішоходи теж ними є), але й щоб вас теж бачили інші. Тому не забувайте про денні ходові вогні й ближнє/дальнє світло фар.
Все ж, якщо трапилась ситуація, коли вас за кермом занесло – є кілька варіантів дати раду своєму авто. Є ряд контраварійних навичок залежно від типу вашого автомобіля.
Як стати вправним водієм й оволодіти каскадерськими секретами Версії розпитали в справжнього аса водіння – викладача-інструктора автошколи «Автолюб-Карпати АВС» Тараса Козака.
ТОП порад, як правильно вирулити із заносу:
«Якщо вас занесло. Перш за все, запам’ятайте: ні в якому разі не можна гальмувати! Якщо занос викликаний гальмуванням, відразу відпускаєте педаль гальма. Без підготовки це зробити психологічно важко, але із загальмованими колесами всі подальші дії безглузді – машина летить в непередбачуваному напрямку. Подальші дії відрізняються в залежності від типу приводу машини.
На задньому приводі:
- Поверніть кермо в бік заносу.
- Скиньте газ одночасно з поворотом керма.
- Як тільки ви відчуєте, що кут заносу перестає рости, повертайте кермо в середнє положення і якщо дозволяє дорога, додавайте обертів.
На передньому приводі:
- Поверніть кермо в бік заносу.
- Додайте акуратно газ. Ведучі передні колеса витягнуть машину в потрібному напрямку і зад стабілізується, постарайтеся тільки не переборщити з газом, щоб колеса не забуксували.
- Як тільки ви відчуєте, що кут заносу перестає рости, повертайте кермо в середнє положення.
Занесення на повному приводі:
Що стосується повнопривідних автомобілів, то тут ситуація багато в чому залежить від того, на яку з осей спрямоване максимальне навантаження крутного моменту.
Отже, головна педаль для керування повнопривідним автомобілем – педаль «газу»! Помилки при управлінні цієї педаллю найчастіше є приводом для виникнення екстремальних ситуацій. Якщо говорити про управління педаллю «газу» на повнопривідних автомобілях, то для початку слід зазначити, що повнопривідний автомобіль стає реально небезпечним при екстрених маневрах і швидкісному проходженні поворотів через різноспрямовану тягу і непередбачену реакцію автомобіля, а саме знесення коліс передньої осі, занесення коліс задньої осі, бічного ковзання. Тому рекомендується пригальмовувати і максимально знижувати швидкість перед поворотом, а в разі виникнення критичної ситуації, ні в якому разі не кидати педаль «газу». Тільки керуючи педаллю газу можна впоратися з занесенням на повнопривідному автомобілі.
На самому початку заносу потрібно вивернути кермо в бік заносу і регулювати рівень подачі палива: більше – менше. Це потрібно відчути. Але найголовніше пам’ятайте – повний привід найскладніший автомобіль для управління в заметі. Потрібно чітко відчувати баланс керма і газу. І для цього потрібно побільше практики», – радить інструктор.
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!