Тепер для них головне, щоб все пройшло чітко, безпечно, законно і без небажаних наслідків у майбутньому. Перевірити нерухомість і будівництво і убезпечити Вашу угоду зможе тільки юрист юрист по недвижимости.
Недосвідчені клієнти часто не бачать різниці між агентським та юридичним супроводом угод з житлом. Тим часом послуги ці хоч і взаємно перетинаються, але все-таки різні, хоча б тому, що надають їх різні фахівці. У першому випадку клієнт звертається в агентство нерухомості, у другому – в юридичну компанію.
Коли вас «супроводжує» ріелтор, в його обов’язки, якщо мова йде про покупку, зазвичай входить перевірка самого об’єкта, його стану, включаючи технічні комунікації будинку і квартири, і рекомендації по ціні угоди.
Нерідкі ситуації, коли грамотний ріелтор після оцінки квартири допомагає знизити ціну на неї, виявивши ті чи інші об’єктивні недоліки.
Продавцю житла, крім іншого, супроводжуючий-ріелтор допоможе в зборі необхідних документів.
Ну і, звичайно ж, ріелтор повинен брати найактивнішу участь в переговорах продавця і покупця, де узгоджуються всі умови і знімаються взаємні розбіжності – не тільки юридичні, а й психологічні.
Подальші етапи супроводу і у юриста, і у ріелтора аналогічні.
Проводиться перевірка продавця: його дієздатність (наприклад, чи не перебуває він на обліку в психдиспансері) і повноваження на здійснення угоди. Оцінюється історія переходу квартири з рук в руки, кількість зареєстрованих у ній осіб, податкові та комунальні платежі по об’єкту, наявність позовних вимог та існуючих або потенційних домагань на квартиру третіх осіб.
Далі йдуть підготовка договору купівлі-продажу, узгодження і проведення взаєморозрахунків, реєстрація угоди з отриманням документів про реєстрацію права власності та підписання акту прийому-передачі.
Якщо квартира купується на первинному ринку, то буде перевірений договір пайової участі, документи забудовника, включаючи дозвільну документацію на об’єкт. Грамотний фахівець обов’язково оцінить репутацію забудовника, з огляду на наявність судових справ.
Ось той стандартний набір дій, який пройде супроводжуючий разом зі своїм клієнтом.
Як бачимо, специфічна частина ріелторського супроводу лежить в області агентської роботи з другою стороною угоди – в забезпеченні свого клієнта режиму максимального сприяння, в тому числі і з питання ціни. Далеко не всі юристи хочуть і можуть цим займатися. Але деякі хочуть і, головне, можуть.
Найчастіше юристи, що спеціалізуються на житлових питаннях, з роками практики стають «трохи ріелторами». Підтвердження тому – перелік послуг, пропонованих юридичними фірмами по супроводу угод з житлом. Тут дуже часто декларуються не тільки юридичні, а й агентські функції.
Так, поряд з експертизою документів, підготовкою договору купівлі-продажу юристи з нерухомості найчастіше обіцяють клієнту аналіз угоди і рекомендації виходячи з цінової ситуації на ринку, організацію та проведення взаєморозрахунків, переговори з банківськими фахівцями в разі іпотечної схеми і багато іншого.
Більш того, деякі юридичні компанії проводять консультації навіть з пошуку другої сторони угоди: дають рекомендації, де і як розмістити рекламу вашої квартири, як вести переговори, проводити покази і готувати об’єкт до перегляду.
Найчастіше фахівці таких юридичних фірм самі проходять навчання з тієї чи іншої агентської програми.