рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Російські автівки захоплюють український ринок: навіщо їх купують та чому не діє заборона на імпорт

рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Російські автомобілі в Україні: хто збирає та за скільки продають —  Ексклюзив ТСН — tsn.ua

Експерти припускають, що прихильники «радянської класики» купують автівки, щоб їх ремонтувати, тоді як весь цивілізований світ купує машини, щоб їздити.

Вже півтора року, від січня 2020-го, в Україні діє заборона на імпорт російських транспортних засобів. Попри це, на дорогах можна зустріти абсолютно нові автівки Lada та «Газель», а на перших сторінках популярних платформ з купівлі автівок майже кожна пропозиція – легковики російських брендів.

Статистика низки українських автомобільних асоціацій свідчить, що 2020-го щомісяця в Україні продавались десятки російських автівок, а 2021-го їх продається вже понад сотню. Водночас, якщо в січні 2021-го в Україні було продано 101 автівку Lada, то у червні – майже вдвічі більше, 170 автівок.

Як дистриб’ютори обходять заборону на імпорт російських автівок в Україну та чому на сьомому році війни російські моделі лишаються монополістом у дешевому сегменті українського ринку нових автомобілів, – розбирався ТСН.ua.

Чому не діє заборона на російський імпорт

За даними Державної митної служби, імпорту готових легкових автомобілів в Україну з Російської Федерації немає від початку 2020 року. Однак, український уряд не забороняв імпортувати російські комплектуючі автомобілів. Статистика ДМС свідчить, що за 2020 рік Україна закупила у Росії шасі та комплектувальних для моторних транспортних засобів на 46 млн доларів, а 2021-го – вже на 30,1 млн доларів.

Якщо в 2020 році російські автівки продавались в Україні десятками в місяць, то в 2021-му кількість продажів значно зросла. За даними моніторингу асоціації «Укравтопром», якщо у червні 2020 року було продано 31 автівку «Лада», то за рік, у червні 2021-го ця цифра виросла майже в 6 разів, до 170 одиниць.

Усього за першу половину 2021 року в Україні було продано 909 «Лад». Це вже значно більше, аніж в минулому році, коли за перші 10 місяців було продано лише трохи більше 500 російських автівок. Водночас, продажі зростають протягом всього року: у січні приріст продажів порівняно з аналогічним періодом минулого року був на рівні 129%, у березні – на 289%, у квітні – на 439%, у червні – на 448%.

Схожа ситуація і з іншою популярною російською автівкою «Газель». Представник російської групи ГАЗ в Україні «Мотор Девелопмент Груп» у липні 2020 року оголосив про те, що має намір розпочати випуск вантажівок під брендом HDC з машинокомплектів російської «Газелі».

Як пояснив в коментарі ТСН.ua засновник блогу autogeek.com.ua Євген Муджирі, заборона на імпорт автомобілів з РФ діє тільки на товарні зразки, тобто на готові автомобілі, а не на їхні запчастини та складники.

«В Україну завозять машинокомплекти (деталі для крупновузлового збирання) і вже тут складають цей «конструктор». Формально це не порушення заборони, бо завозять не автомобілі, а деталі до них», – каже Муджирі.

Lada в Україні збирають на Запорізькому автомобільному заводі корпорації «УкрАвто». Їхня тестова збірка розпочалася наприкінці 2019 року. Окрім Lada, на ЗАЗі з російських комплектувальних збираються автомобілі Renault Arkana та Kia Rio.

За скільки російські автівки продають в Україні та хто їх купує

Дистриб’ютори російських автомобілів проводять в Україну достатньо агресивну цінову політику. Зокрема, новий седан Lada Granta можна знайти за 7,2 тис. доларів, Lada Vesta – від 9,9 тис. доларів, універсал Lada Largus – від 12,3 тис. доларів, позашляховик Lada Niva – від 11,1 тис. доларів.

Усі моделі під брендом Lada є значно дешевшими за нові імпортні автівки європейських чи азійських брендів. Приміром, найдешевший седан в Україні, зібраний не з російських деталей, – це узбецька Ravon R4, ціни на яку стартують від 10,5 тис. доларів, найдешевший універсал – Hyundai I30, який коштує від 17 тис. доларів, а найдешевший позашляховик – Suzuki Jimny, який обійдеться мінімум в 22,7 тис. доларів.

Фахівці переконані, що продавці не займаються штучним заниженням цін. «Тут діє принцип: якщо хтось це купує за такі гроші – потрібно продавати. На мою думку, це ринковий підхід», – каже Євген Муджирі.

Погоджується з ним економічний експерт Олексій Кущ. За його словами, російські автівки не продаються в Україні дешевше, аніж в самій Росії, а відносно низькі ціни формуються за рахунок «викруткової» збірки і завищеної ціни  неросійських іномарок.

«У нас на нові європейські автомобілі ціни на 10-15% вище, ніж в Росії. Здавалось би, парадокс: у Росії не підписана угода про зону вільної торгівлі з Євросоюзом, вони перебувають під санкціями, а ціни на європейські автівки там дешевші. При цьому, у них є власна автомобільна промисловість, яку можна було б захищати за допомогою мита», – розмірковує фахівець.

За його словами, така різниця в цінах пояснюється тим, що в Україні жорсткіше оподаткування продажів автомобілів, а сам ринок поділено між кількома великими гравцями, які лобіюють високі податки на продажі іномарок, аби автівки внутрішньої збірки були дешевшими стосовно них.

«Щоб покупець, обираючи між російським чи китайським легковиком, зібраним в Україні, та європейською іномаркою, зупинився на першому варіанті, європейський автомобіль робиться максимально дорогим», – пояснює Олексій Кущ.

Фахівці кажуть, що на російські автомобілі є сталий попит від певного сегменту споживачів, і в найближчі роки він нікуди не зникне.

«Мені достеменно невідомо, чим керуються громадяни, які віддають власні кошти за російські чи китайські автомобілі, які коштують іноді дорожче за європейські аналоги. Можливо, це сила міфу, мовляв, такі машини потім легше та дешевше ремонтувати. Однак поки прихильники «радянської класики» купують автомобілі, щоб їх ремонтувати, весь цивілізований світ купує авто, щоб на них їздити», – каже Євген Муджирі.

Чому російським брендам нема альтернативи в дешевому сегменті

Економічні експерти, відповідаючи на запитання, чому заборона на імпорт російських автівок фактично не діє, називають дві глобальні причини – відсутність комплексної санкційної політики з боку державних органів та наявність на ринку нових автомобілів лише кількох великих гравців, які зловживають монопольним становищем.

Олексій Кущ стверджує, що у забороні прямого імпорту російських автомобілів в Україну має місце лобізм з боку внутрішніх автопромислових груп: є сегмент українців, які купують російські автівки, і є підприємці, які хочуть на цьому заробити.

«У нас досі немає комплексного законодавчого акта, який би регулював питання експорту та імпорту товарів з РФ та Білорусі як союзної до неї держави. Там мало б бути чітко розписано алгоритми санкційної політики в економічній сфері, визначено відповідальний орган та підстави для накладання санкцій. Тож зараз у нас санкційна політика вибудувана за принципом студентського гуртожитку – хто перший пролобіював заборону на імпорт певних товарів, ті товари в список і потрапляють», – каже фахівець.

Водночас, появі інших «бюджетних» автівок в Україні заважає відсутність конкуренції на ринку нових автівок і наявність кількох груп, які володіють монопольним становищем і спекулюють на цьому.

«Якби у нас на ринку були кілька десятків середніх гравців, у нас би зараз ціни на автомобілі були б меншими. Як приклад – імпорт «євроблях». Він здійснюється тисячами, а може й десятками тисяч суб’єктів – від звичайних людей до спеціальних фірм. Тому на ринку «євроблях» є конкуренція, з’являються і американські вживані автівки, і ціни там достатньо привабливі для покупця», – пояснює Олексій Кущ.

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Уряд виключив Долинський індустріальний парк з державного реєстру

Кабінет Міністрів України прийняв рішення про виключення чотирьох індустріальних парків, включаючи “Перший еко-індустріальний парк” міста Долина на Івано-Франківщині, з офіційного реєстру через невідповідність законодавчим вимогам щодо функціонування таких об’єктів.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Коломийський оперний співак Микола Губчук виступив на відкритті українського балу у Відні

Коломийський оперний співак Микола Губчук виступив на відкритті українського балу у Відні (відео)

Микола Губчук, художній керівник Коломийської філармонії імені Олександра Козаренка, відкрив своїм виступом Віденський український бал, який цьогоріч був присвячений збору коштів для реабілітаційного центру в Бережанах.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Фінансові ризики під контролем з «Досьє ділової репутації»

Ведення бізнесу вимагає не лише реалізації стратегії та фінансової дисципліни, ай здатності реагувати на ризики. Одним з важливих кроків у захисті своєї справи є перевірка контрагентів. Для цього існує сервіс…

ПЕРЕГЛЯНУТИ