реклама

36 шкіл з туалетами надворі: хто повинен подбати про комфорт учнів у прикарпатських громадах

реклама

На Івано-Франківщині у 36 навчальних закладах та 17 філіях туалети досі розташовані на подвір’ї. Про це Суспільному у відповіді на запит повідомив директор обласного департаменту освіти, науки та молодіжної політики Віктор Кімакович.

Щоб у цих школах обладнати внутрішні санвузли, необхідно понад 40 млн грн, йдеться у відповіді, пишуть Версії з посиланням на Суспільне.

Суспільне Карпати

На Івано-Франківщині у 36 навчальних закладах та 17 філіях туалети досі розташовані на подвір’ї

Кореспондентка Суспільного побувала у двох ліцеях Спаської громади, де відсутні туалети в приміщенні, та з’ясувала коли вирішать цю проблему.

У Спаському ліцеї діти вчаться у п’яти корпусах. Деякі з них збудовані ще в ХІХ столітті, розповідає директорка навчального закладу Любов Стадник. Цього року тут навчається 313 учнів. Усі вони ходять у туалет, що розташований на шкільному подвір’ї.

Суспільне Карпати

Спаський ліцей

Семикласниця Юлія Тріщ розповідає, ходити туди не дуже комфортно. Дівчина каже, що мріє, аби в школі облаштували внутрішній санвузол.

“Було б зручніше, тому що буде тепліше. Мій клас розташований у новому корпусі на другому поверсі. Взимку у мороз незручно йти в кінець шкільного подвір’я. Ноги мокрі, поки дійдеш”, — розповідає Юлія Тріщ.

Суспільне Карпати

У Спаському ліцеї талет розташований на шкільному подвір’ї

Вбиральнею на вулиці користуються і вчителі.

“Холодно, незручно і дуже далеко йти. В ХХІ столітті хотілося б більшого комфорту, тепла і зручності. По-перше, менше би часу займали походи в туалет, по-друге, ми та діти не простуджувалися, бо там протяги. Немає ані унітазу, нема де руки помити. До умивальника треба йти назад в школу”, — розповідає вчителька фізики та математики Спаського ліцею Надія Запухляк.

Суспільне Карпати

Початкова школа Спаського ліцею

Початкова школа Спаського ліцею розташована у приміщенні колишнього інтернату, неподалік основних корпусів. Зі слів директорки навчального закладу Любові Стадник, там облаштували внутрішній туалет у колишньому приміщенні кухні.

“У 2019 році ми розібрали там пічку, кухню і отаким господарським методом побудували оцей туалет”, — каже Любов Стадник.

Суспільне Карпати

У початковій школі Спаського ліцею облаштували внутрішній туалет у колишньому приміщенні кухні

Марічка Дичкевич навчається у другому класі Спаського ліцею. Каже, що їй дуже комфортно, адже санвузол розташований біля її класу.

“Дуже добре, що туалети є всередині, бо ми не ходимо надвір, не промерзаємо і не хворіємо”, — розповідає Марічка Дичкевич.

За словами директорки ліцею, щоб вирішити питання з туалетом, потрібно побудувати новий корпус школи. Любов Стадник каже, у ньому можна було б розмістити 360 учнів. Згідно з проєктом, який розробила Спаська сільська рада, зводити його мають на подвір’ї навчального закладу, бо проводити комунікації до п’яти корпусів затратно.

За словами голови Спаської громади Миколи Медведя, аби збудувати новий корпус у Спаському ліцеї, минулого року розробили проєкт та подали його на державну програму “Велике будівництво”, але він не пройшов. Грошей, щоб збудувати корпус самотужки, у громади немає.

“Ми хотіли добудувати, щоб були туалети всередині, і нове приміщення харчоблоку. На жаль, загальна вартість проєкту складає 72 млн 95 тис., а це дуже багато”, – каже Микола Медвідь.

У Лугівській гімназії Спаської громади вбиральня також розташована на вулиці. За словами директорки закладу Галини Ріжко, до одного із чотирьох корпусів добудували приміщення, де мали б облаштувати вбиральню.

“З криниці підвели воду. Маємо поставити кабінки за сучасними вимогами. Але оскільки зараз закінчилися гроші, роботи зупинили”, – розповідає Галина Ріжко.

Суспільне Карпати

Лугівська гімназія Спаської громади

П’ятикласниця Вікторія Пазяк каже, що до туалету на вулиці звикла, але краще, щоб його облаштували у приміщенні.

“Коли падає дощ, – мокро і холодно. Якщо сніг, то ноги стають мокрі. В школі було б краще”, – розповідає Вікторія Пазяк.

Суспільне Карпати

Туалет у Лугівській гімназії Спаської громади

Зводити приміщення для туалету в Лугівській гімназії почали за програмою “Гідність дитини”, розповідає голова Спаської громади Микола Медвідь. З обласного бюджету на будівництво мали спрямувати 1 млн 400 тис. грн, проте громада отримала лише 500 тис. Потім фінансування припинили.

За словами директора обласного департаменту освіти, науки та молодіжної політики Віктора Кімаковича, проблемою відсутності внутрішніх санвузлів у школах є те, що навчальні заклади мають по декілька корпусів.

“Переважно в цих віддалених корпусах навчається неймовірно мала кількість дітей – 20-30. Це не означає, що вони не повинні мати санвузол, але облаштування такого туалету згідно з державними будівельними нормами буде коштувати від пів мільйона до півтора мільйона гривень. Ці гроші мають знайти місцеві бюждети. Але, якщо ми говоримо про бюджети, наприклад, гірські, в них дуже маленькі надходження, і вони не можуть мати грошей для того, щоб облаштувати цей туалет”, – каже Віктор Кімакович.

 

 



Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

фільтри для протигазів

Фільтри для протигазів: типи та призначення

Під час війни кожен задає собі питання, як врятувати себе та свою родину у разі застосування ворогом отруйних газів або хімічної чи ядерної зброї. 

ПЕРЕГЛЯНУТИ
як швидко опанувати німецьку мову онлайн

Як швидко опанувати німецьку мову онлайн: ефективні методи навчання

Опанування німецької мови онлайн стає дедалі популярнішим завдяки зручності та доступності сучасних освітніх платформ. Простий і дієвий варіант вивчити німецьку мову – записати у школу іноземних мов lse.ua. Вона пропонує…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Розумний город. Відкритий ґрунт

У «Контінентал» стартує шостий сезон проєкту «Розумний город. Відкритий ґрунт»

«Контінентал Фармерз Груп» розпочала набір до нового сезону соціально-освітнього проєкту «Розумний город». Компанія реалізує його шостий рік поспіль та запрошує дітей здобути свій перший практичний досвід у сільському господарстві, поєднуючи…

ПЕРЕГЛЯНУТИ