На острові Расмуссен у районі антарктичної станції «Академік Вернадський» уже давно лежать таємничі рештки кита, серед яких збереглися не тільки кістки, а й м’які тканини. Скільки кит уже лежить там ㅡ точно не було відомо, його пам’ятають ще зимівники першої української експедиції. Та нарешті ми трохи наблизилися до розгадки таємниці цього велетня, пишуть Версії з посиланням на Громадське.
Про це повідомили у Національному антарктичному науковому центрі.
Лише за зовнішнім виглядом кісток полярники не могли зробити точний висновок щодо віку кита. Тож біологи відібрали зразки тканин, які відправили на дослідження до лабораторії у Познані (Польща).
Зокрема, радіовуглецевий аналіз мав встановити вік тварини, а аналіз білків ㅡ її вид. Нарешті вчені НАНЦ отримали результати: вік залишків кита становить 1350 років (плюс-мінус 30 років), а вид тварини ㅡ синій кит. Це найбільший кит і взагалі тварина у світі.
«Тільки уявіть: це означає, що він [кит] помер у сьомому столітті…» ㅡ кажуть у НАНЦ.
За довжиною щелепи науковці встановили, що цей кит був завдовжки щонайменше 26 метрів. Він належав до південного (антарктичного) підвиду, найбільшого підвиду серед синіх китів.
У НАНЦ заявили, що це відкриття має надзвичайне значення. Загалом у музеях світу є лише кілька десятків скелетів синіх китів, і більшість із них належать іншому підвиду.
Чому так?
Унаслідок китобійного промислу до 1960-х синій кит був практично повністю винищений. З 1963 року цей вид перебуває під охороною, але через незаконний (зокрема, радянський та японський) промисел відновлення популяції не відбувалося.
За даними міжнародної китобійної комісії (IWC), станом на середину 1980-х років, у світі залишалося не більше ніж 200-1400 особин цього виду. Хоча перед епохою промислу антарктичний синій кит був одним із найчисельніших, а його популяція становила 250-300 тис. особин.
«Для вчених важливо зрозуміти, якими були кити до такого кривавого і смертельного втручання людини в їхнє життя. Наразі, попри всі природоохоронні заходи, антарктичний синій кит усе одно залишається дуже рідкісним», ㅡ зазначили в НАНЦ.
Наразі чисельність антарктичного синього кита оцінюють у 1,6-3 тисячі особин. Такий великий діапазон в оцінці пов’язаний з малою кількістю даних.
Для відновлення популяції цих тварин потрібно ще принаймні 200 років — за умови, що не виникнуть інші загрози. У НАНЦ зазначили, що наступні дослідження решток кита передбачатимуть генетичний аналіз, який дозволить знайти нові відомості про еволюцію синіх китів і демографію їхніх давніх, нині з
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!