Про те, що британська компанія Spacebit збирається найближчим часом організувати висадку місяцехода на поверхню супутника Землі, журналісти писали ще кілька років тому. Тоді проєкт подавався як частина програми NASA, хоча ніякого офіційного контракту з американським космічним агентством в англійців не було. У заявлений термін політ не відбувся, тепер він намічений на 2022 рік. Щоправда, швидше за все, замість обіцяного місяцехода в подорож вирушить невеликий стаціонарний зонд з рідним для нас блакитно-жовтим прапором. Приємно, але до чого тут Україна? Спробуємо розібратися.
Павло Танасюк: хто він?
Засновником проєкту Spacebit є українець Павло Танасюк, уродженець Житомира, який багато років проживає у Великій Британії. У нашій країні він відомий як один із творців скандальної платіжної системи MoneXy. Цей сервіс з’явився на українському ринку у 2010 році, ставши першим оператором електронних грошей з державною ліцензією. Згодом його було продано Фідобанку, який припинив своє існування у 2016 році. Разом з фінансовою установою пішла в небуття й платіжна система, а з нею й кошти 300 тисяч користувачів.
Також у кар’єрі Павла Танасюка була співпраця із розробниками криптовалюти Factom та декілька власних проєктів. Незабаром всі вони припинили своє існування. У 2013 році з’явився стартап з виробництва супутників, але і він виявився провальним через повну відсутність інтересу з боку інвесторів. З усім тим компанія продовжила роботу на ринку космічних технологій, зайнявшись створенням інноваційного обладнання.
На 2022 рік Spacebit запланувала участь у двох місіях на Місяці, причому оголошує це як офіційне партнерство з НАСА. Але на сайті американського космічного агентства ніяких даних про співпрацю нема. Все дуже просто. У 2019 році Танасюк уклав договір із компанією Astrobotic Technologies Inc. Остання зобов’язалася доставити його мініатюрний місяцехід Asagumo на місячну поверхню. Astrobotic дійсно співпрацює з NASA, але Spacebit тут зовсім не до чого. Отже, маємо першу невеличку брехню.
Роль компанії Spacebit у місячній місії
Заявленою метою місії є вимірювання температури та рівня радіації на Місяці. На підставі цих даних можна буде визначити, наскільки середовище підходить для перебування людей. Для збору інформації планують використати кілька датчиків та фотокамер. Повідомляється, що обладнання спроєктоване та зібране в Україні за участю КБ «Південне». А де ж самі Spacebit?
Планувалося, що дослідницьку діяльність на поверхні супутника Землі здійснюватиме апарат Asagumo. Цей маленький місяцехід важить усього 1,3 кг при зрості 10 см й ширині 10 см та пересувається на 4 опорах. Така конструкція дозволяє досліджувати ділянки, закриті для інших пристроїв спостереження. Робот оснащений камерами та датчиками (радіаційним, температурним, лазерним). З їхньою допомогою можна аналізувати безліч параметрів, складаючи на їх підставі тривимірні карти місцевості.
Однак Павло Танасюк не був би собою, якби виконував усі свої обіцянки. Незадовго до польоту, на початку серпня 2021 року, представники проєкту повідомили про неготовність «давно готового» місяцехода та його заміну на зонд. Тепер йдеться про те, що робот опиниться на Місяці у складі другої експедиції, наміченої на 2022 рік. Більшість експертів сильно у цьому сподіваються.
Причому тут український прапор? Про нього заявив сам Танасюк у своєму інтерв’ю Forbes.ua. Він також зазначив, що транспортування цього маленького титанового виробу обійдеться йому у 36 тис. доларів, але що то за гроші для справжнього патріота. Наявність прапора України на Місяці — це, звісно, приємно, та наразі від цього жесту немає жодної практичної користі. Швидше за все, метою встановлення національного символу є привернення уваги інвесторів з-поміж бізнесменів-патріотів, а то й керівників державних органів. 36 тисяч доларів — не дуже велика сума, коли збираєшся освоїти мільйони.
Чого очікувати далі?
Розробкою мініатюрного місяцехода в компанії займаються вже давно, причому з 2019 року Asagumo називали повністю готовим до місії. Справами ці заяви ніяк не підтвердилися. У лютому 2021 року розробники анонсували початок випробувань у Чорнобилі на предмет перевірки стійкості техніки до впливу сильної радіації. Але через кілька місяців, коли настав час ознайомитися з результатами дослідження, виявилось, що воно ще навіть не стартувало. І як на це реагувати партнерам?
Водночас компанія оголошує конкурс для українських розробників, які бажають взяти участь у вдосконаленні апарату. Фахівці повідомляють, що виникли проблеми з пересуванням місяцеходу. Хто повірить, що йдеться про обладнання, яке вже практично готове до експлуатації й знаходиться на останній стадії випробувань? Репутація Павла Танасюка, з огляду на всі його попередні проєкти, точно не є гарантом успіху. З таким підходом далеко не факт, що ми побачимо на Місяці хоча б обіцяний український прапор.
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!