рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Полазник, магія та щасливі прикмети: 5 маловідомих фактів про колядування

рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Коляда має сакральний зміст і благу місію: колядники роблять з неї бізнес

В Україні на різдвяні свята здавна існували традиції колядування. Вони відрізняються певними обрядами, про які кожен українець має пам’ятати.

Втім, чи все ви знаєте про колядування? Ратуша підготувала п’ять цікавих фактів про цей обряд.

1. В Україні починають колядувати неодночасно

На Покутті йдуть колядувати шостого січня. На Західному Поділлі — зранку на другий день свят. У Слобідській Україні та на Гуцульщині колядують після Богослужіння в церкві на перший день Різдва Христового.

2. Слово «коляда» дісталося нам від римлян

Етнографи вважають, що слово «коляда» походить від Calendae Januariae (Нового року в римлян). Він припадав на тиждень після сатурналій, свята на честь бога Сатурна. А у Візантії Новий рік називали kalandai. Подібні назви є і в інших народів: koleda — у поляків і чехів, koledo — у болгар.

3. Полазник

Полазник — перший відвідувач хати на Різдво та Новий рік. Це пов’язано з «магією першого дня»: вірою людей у щасливу або нещасливу прикмету. Якщо першим зайшов чоловік, то це на щастя й добробут, а якщо жінка, то чекай біди.

4. За колядування карали

Християнська церква забороняла поганські свята й обряди. Колядування теж потрапило під заборону. Київський митрополит Кирило III у 1274 році наклав прокляття «на народні пісні, щедрівки, колядки, бо вони бісівські, погані».

5. Останній день колядування — 18 січня

Після Водохреща приходили кількатижневі м’ясниці. У цей час ще можна було співати пісні та справляти весілля. Після м’ясниць наставав найдовший і найсуворіший Великий піст. «Великий піст усім прижме хвіст», — казали в народі.

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Ветеранка Оксана Любінець втілила давню мрію та відкрила на Івано-Франківщині пекарню

Оксана Любінець на фронт відправилась ще в березні 2022 року. Була бойовим медиком 75 батальйону 102 бригади тероборони. У кінці вересня звільнилась і вирішила втілити давню мрію – відкрити пекарню…

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Як майстриня Світлана Павлюк з Івано-Франківщини створює вироби з овечої вовни

Жителька Косівського району, що на Івано-Франківщині, Світлана Павлюк — ліжникарка в третьому поколінні. За 28 років роботи жінка виткала понад 10 тисяч виробів з овечої вовни.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
На Івано-Франківщині виявили водія з підробленим посвідченням

На Івано-Франківщині виявили водія з підробленим посвідченням

У селі Глибока на Івано-Франківщині патрульні поліцейські зафіксували підроблене водійське посвідчення у водія Mazda, якого зупинили за порушення швидкісного режиму.

ПЕРЕГЛЯНУТИ