Смачна, м’яка та ще й цілюща. Українці ладні їздити за десятки кілометрів по джерельну воду, аби тільки не пити з-під крана. Та чи справді брати із криниць – безпечніше і корисніше?
Прикарпатські журналісти вирішили перевірити. Жанна Дутчак взяла зразки з найпопулярніших місцевих джерел і здала на аналіз разом із водопровідною водою. Результати – здивували. Чим саме – дивіться далі, пишуть Версії з посиланням на Сьогодні.
Село Загвіздя. Недалеко від центру – природне джерело. Щодня до нього – шикується довжелезна черга. Усі з купою порожніх багатолітрових бутлів. Михайло приїжджає сюди щотижня аж за десять кілометрів. Розповідає: воду використовує виключно для пиття, бо переконаний, з джерела вона і якісніша, і смачніша, ніж з-під крана.
Михайло, житель села Крихівці:
Мені ця вода м’якша, і мені подобається більше ця вода – чай, кава з цієї води набагато кращі. Я знаю, що вода добра, сам провірив і постійно беру.
П’ють воду звідси й всі місцеві, хоча в кожного біля хати є своя криниця.
Анна, жителька села Загвіздя:
В колодязі у нас немає такої… бо заліза у нас багато у колодязі. – А ця яка? – Накипу в чайнику у неї немає. Від домашньої є. А від цієї немає.
Петро, житель села Загвіздя:
Вона он з тієї сторони з лісів йде із джерел ця вода. Там же немає ніяких негативних водів, не підходять, а тут, в селі, люди спускають каналізацію туди сюди, гноївку з полів. Приходить міндобрива – воно тече і недобре.
Щоправда, пан Петро зізнається, хімічного аналізу – ні джерельної води, ні з криниці, він ніколи не робив.
Петро, житель села Загвіздя:
Я вам дам воду із криниці та звідси. Ви на смак розпізнаєте? – Не-а, склад води – то тільки хімічно можна оприділити, але ви звідкись знаєте, що тут краща ніж в криниці? – Бо я знаю, що вона звідти з лісу йде. – Але аналіз ви не робили? – А як я зроблю?
Зробити його можна в спеціальних лабораторіях, такій як ось ця в Івано-Франківську. Її керівниця розповідає: на сьогодні людей, які віддають перевагу воді із джерел – дуже багато. Так само як і самих природних водозаборів. Лише на Прикарпатті – їх десятки. І до них в лабораторію часто звертаються – аби перевірити, наскільки вода там корисна або навпаки небезпечна для споживання.
Тетяна Стасів, начальник випробувального центру ДП “Івано-Франківськ стандарт метрологія”:
В середньому в тиждень 5-8 зразочків води є. І найчастіше, в принципі, звернення йде від осіб, які хочуть знати наскільки то природне джерело, що вони п’ють воду виправдає їх сподівання.
Утім санітарним стандартам – така вода відповідає не всюди, кажуть у лабораторії. Ба більше – в деяких джерелах виявляли навіть кишкову паличку. Особливо весною після танення снігу. Та повноважень – забороняти людям брати звідти воду – в центрі не мають. Наша знімальна група вирішила теж перевірити кілька найпопулярніших природних водозаборів в Івано-Франківську та поблизу нього.
Для відбору фізико-хімічних і мікробіологічних показників є стерильна тара, вона має бути скляна і відповідно закоркована. Ви відкриваєте корок тримаєте і важливість є в тому, щоб із середини ви його не торкалися.
Все йдемо брати воду. Наше перше джерело розташоване в Івано-Франківську біля міського озера. Воду тут набирають жителі зі всього міста. Наберемо і ми.
З Івано-Франківська прямуємо у село Загвіздя. А далі – до джерела в урочищі Дем’янів лаз – біля міста. Наповнивши всі три пляшки, віддаємо їх на аналіз. Працівники лабораторії пропонують паралельно перевірити ще й воду з-під крана.
Зразки ми взяли – віддаємо вам. Промаркували, як ви бачите… – Ми можеме робити сліпі проби, тоді ми воду залишаємо і чекаємо на результат.
А результати – шокують. В одному зі зразків фахівці виявили значне перевищення нітратів.
Галина Гурик, провідний інженер:
Є дуже високі нітрати. Які недопустимі. У два рази перевищують норму. І є перевищення по кремнію.
Ця вода із криниці в селі Загвіздя. Тривале її споживання – небезпечне для здоров’я, кажуть фахівці, адже в організмі може розвинутися хронічна нітратна інтоксикація. В інших двох зразках суттєвих перевищень чи небезпечних хімічних сполук під час перевірки не знайшли. Щоправда, в джерелі біля міського озера вода виявилась доволі тверда. А ще в ній – багато піску. Та найбільше здивував аналіз води з-під крана.
Галина Гурик, провідний інженер:
Вода повністю відповідає стандарту. Вона і середньої твердості. І нітрати в нормі. І кремній.
Фахівці наголошують: вода постійно змінює свій склад. Достатньо, аби пройшли рясні опади чи з’явилася заправка поблизу. А ще – її якість різниться навіть між районами.
Тетяна Стасів, начальник випробувального центру ДП “Івано-Франківськ стандарт метрологія”:
Певні райони нашої області вони мають свої тенденції щодо якості води. Зокрема гірські райони – там значно гірша по фізико-хімічним показникам і мікробіологічним, така є тенденція. А Івано-Франківськ і навколо Івано-Франківська – то вода чудова по фізико-хімічним показникам.
Аби бути впевненими, що ви споживаєте, дійсно, хорошу воду – її потрібно час від часу перевіряти. А ще набирати – лише з облаштованих і доглянутих природних джерел.
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!