15 листопада 1884 року через новозбудовану гілку Галицької трансверсальної залізниці Станиславів — Гусятин та новий залізничний міст через Дністер у Нижневі проїхав перший пасажирський потяг. Staatsbahn Stanislau — Husiatyn проіснувала 60 років, поки у ході Другої світової війни не була знищена так званим колієруйнівником під час відступу армії вермахту.
За цей час історія залізниці міцно переплелась з історією самого Нижнева. Саме в цьому селі над Дністром на базі спортивно-просвітницького товариства “Каменяр” 8 листопада відкрили музейний куток Галицької трансверсальної залізниці, присвячений 150-річчю початку її функціонування.
“Для нас важливо зберегти історичну пам’ять про Галицьку трансверсальну залізницю. Свого часу це була державна 768-кілометрова колія Австро-Угорщини, що полягала територією Галичини. Вона починалася у словацькому місті Чадець, пролягала околицями Кракова та прямувала до нині тернопільського Гусятина, що у ті часи був прикордонним містом між Австро-Угорською та російською імперіями”, – розповідає ідейний натхненник та ініціатор створення музейного кутка, керівник спортивного центру “Каменяр”, демобілізований офіцер 78 батальйону 102 бригади Сил територіальної оборони України Дмитро Романишин.
В музеї зібрані експонати часів існування колії та давні предмети, які знайдені неподалік. Тут можна побачити і частину автентичної австрійської рельси, і старі газети, і грошові банкноти. Є і національні реліквії – Кобзар 1940 року та духовна література початку ХХ ст. Особливу увагу притягують залізничні ліхтарі.
“В кутку ми зібрали експонати з історії Галицької трансверсальної залізниці до 150-річчя її відкриття. Тут є залізничні ліхтарі, їх розшукували де тільки можна – вимінювали, збирали, купували. Також є чимало експонатів, які були знайдені поблизу самої залізниці. Зокрема є збірки монет, серед них срібний дирхан IX століття. В Нижневі був знайдений цілий глечик з цими монетами, і одна з них є в нашому музейному кутку”, – розповідає член товариства “Каменяр”, вчитель історії Нижнівського ліцею Роман Гончар.
Є тут і тематичний мілітарний куток із гільз різних століть та воєн, які завжди супроводжували залізницю.
А понад 100 років тому на площі поблизу місця, де розташований музей Галицької трансверсальної залізниці, сталася ще одна цікава історична подія.
“Не кожне містечко може похвалитися присутністю досить важливих історичних героїв свого часу. А Нижнів може. 27 серпня 1920 року під час українсько-польсько-більшовицької війни, коли дієва армія Української Народної Республіки обороняла рубіж річки Дністер, у Нижневі відбувся парад військ. На місцевій Ринковій площі парад дієвої армії УНР приймав сам отаман Симон Петлюра, який два місяці мешкав на залізничній станції Хриплин у залізничному вагоні під час оборони Карпат від наступу більшовиків. Парад у Нижневі розпочинав полк Чорних Запорожців під командуванням Петра Дяченка. Зараз в ЗСУ є бригада ім. Чорних Запорожців. Після параду війська здійснювали штурм більшовицьких позицій на протилежному березі, таким чином вибивали більшовиків із Тернопільщини”, – розповідає Роман Чорненький, науковий працівник музею “Герої Дніпра”, філії Національного військово-історичного музею України в місті Івано-Франківськ.
Є цікава історія, яка пов’язана з бронепоїздом на станції в Нижневі.
“Тут війська дієвої армії УНР підтримував бронепоїзд “Запорожець”, який обстрілював більшовицькі позиції. Згідно спогадів командира бронепоїзда, воякам дуже сподобались грушки з дерева, яке росло на станції. Але так сталося, що більшовицький снаряд потрапив саме в те місце і обтряс грушку. Коли більшовицький напад відбили, екіпаж бронепоїзда одразу кинувся збирати грушки, які були надзвичайно смачні”, – додає Роман Чорненький.
Ще до відкриття музею був встановлений пам’ятний знак на тому місці, де Галицька трансверсальна залізниця проходила через річку Дністер.
“Свою історію Галицька трансверсальна залізниця бере з 1972 року – коли почалися перші трасування. Вона починалась у словацькому місті Чадець і закінчувалась в українському містечку Гусятин. Гілка між Станіславовом та Гусятином була збудована дещо пізніше – в 1884 році. За два роки австрійські інженери і українські робітники в тяжких умовах XIX століття зуміли збудувати міст через Дністер, та укласти насипи, які часто йшли серпантинами, схилами, місцями, які підтоплюються Дністром та його притоками. 15 листопада проїхав перший поїзд з Хриплина до Гусятина і повернувся в той день назад. Історія залізниці завершилась в 1944 році під час відступу німецько-угорських військ була підірвана – в Нижневі був знищений залізничний міс та частини полотна у Клубівцях та Тисмениці. Після війни радянська влада вирішила залізницю не відновлювати , оскільки Станіславів уже ставав закритим містом. Починалась Холодна війна і зв’язки з Європою обривались. Галицька трансверсальна залізниця була тією магістраллю, яка об’єднувала захід України з Європою. Саме з цієї залізниці починалися подорожі наших людей не лише в Європу, а й США, Канаду та Південну Америку”, – розповідає історію залізниці Дмитро Романишин.
Сьогодні ентузіасти намагаються всіляко привернути увагу не тільки до історії, а й до майбутнього Галицької трансверсальної залізниці.
“Щороку ми організовуємо пробіг “Слідами Галицької трансверсальної залізниці”. Для нас важливо не просто зберегти історичну пам’ять про цю залізницю. Ми також апелюємо до влади про те, що варто відновити цей відтинок залізничного сполучення між Бучачем та Хриплином. Тут не вистачає всього 70 кілометрів залізничного полотна. Основною перешкодою в даний час є залізничний міст через Дністер”, – додає Дмитро Романишин.
Виставка у селі Нижнів разом із гідом на громадських засадах буде працювати переважно у неділю або інші дні, коли є можливість проводити тренувальний процес. Принагідно всіх бажаючих зарошують на ювілейний V забіг “Слідами Галицької трансверсальної залізниці”, який за традицією відбудеться в травні 2023 року.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!