Соломія Крушельницька виступала в оперних театрах Європи та мала численні відзнаки за свій спів. Проте навіть живучи в Італії, берегла українські традиції. Для свого чоловіка Чезаре Річчоні вона готувала кутю. А в її записнику збережено рецепт пампушок.
Про те, як святкувала Різдво Соломія Крушельницька, дізнавалося Суспільне.
Соломія Крушельницька виросла у сім’ї священника. Батько – отець Амвросій Крушельницький належав до шляхетного роду. У Соломії було двоє братів та п’ятеро сестер. Різдво було одним з найбільших свят для сім’ї.
“Не було прийнято ставити на чотири кути сіно чи часник. Ніколи не починали свою трапезу з кидання куті до стелі. Це завжди починалося молитвою, тропарем Різдва. Переважно, дуже часто стіл починався з куштування риби. Тепер є оселедець, але риба як символ християнства. Ну і, напевно, всі чули про таку страву як борщ з вушками. Дуже часто в Галичині в таких родинах починається та трапеза з борщу з вушками”, — каже провідна зберігачка фондів музею Галина Огорчак.
Коли Соломія вийшла заміж та жила в Італії, вона продовжувала берегти українські традиції. Поруч з такими її хобі як гра в теніс чи їзда на велосипеді було і господарство. У фондах музею збереглись її рецепти.
“Ми всі знаємо, що готують або пончики, або пампушки. Так що в Соломії є тут пончики віденські і є пампушки, але ще є дуже цікавий припис, який робили на Різдво. Це є нугат. Не знаю, чи вам зустрічалося то слово, можливо, це з французької “т” мало б не читатись. В Галичині завжди все перекручене і тому казали нугат. Це є таке, що робилося з білків, меду і січених горіхів. Це є дуже смачна річ”, — каже Галина Огорчак.
Також збереглися спогади племінниці Одарки про те, як вона відвідувала тітку на свята.
“Це було 19 січня, тобто Йордан за Юліанським календарем. Соломія Крушельницька приготувала кутю і вуйкові Чезареві, тобто чоловікові Соломії Крушельницької, дуже вона смакувала”, — каже музейниця.
Також сім’я Крушельницьких спільно колядувала ввечері перед Різдвом. За основу брали аранжування композиторів. Також використовували музичні інструменти.
“Соломія Крушельницька виросла в такій патріотичній хаті. Мабуть, завдяки таким родинам як Крушельницькі, чи Барвінські, Шухевичі, може, і зберегли це українство і ці традиції. Бо українці дуже старалися всіх обрядів дотримуватись і традицій через те, що завжди належали до чужої держави, і тільки ті обряди рятували оце українство”, — додає Галина Огорчак.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!