Згідно із Господарським кодексом України, підприємство — самостійна, систематизована господарська структура, діяльність якої спрямована на задоволення соціально-економічних потреб суспільства. Підприємці можуть вибирати будь-яку сферу бізнесу, що не суперечить чинному законодавству, а також форму власності, яка найкраще відповідає особливостям вибраного бізнесу.
Форму господарювання для комерційної діяльності можна вибрати із чинного переліку:
- ФОП (фізична особа-підприємець);
- ПП (приватне підприємство);
- кооператив;
- господарське товариство.
Усі види підприємств мають різновиди, позитивні риси та організаційні нюанси, які проявляються вже на етапі заснування та реєстрації компанії.
ФОП
Найпростіша форма господарювання в плані реєстрації, але складна для ліквідації. ФОП відкривають самозайняті особи, які здійснюють економічну діяльність самостійно або з обмеженим числом найманих працівників (до 10 осіб). До переваг ФОПу належать:
- пільгова система оподаткування;
- спрощені форми звітності, для ведення яких не потрібно залучати професійного бухгалтера;
- широкий вибір сфер діяльності.
ФОП також вважають найризикованішою формою власності, оскільки підприємець відповідає за результати діяльності власним майном. Враховуючи складність залучення інвесторів, це може призвести до банкрутства у разі невдачі у розвитку бізнесу.
Приватне підприємство
Форма господарювання на основі приватної власності. Власник такого бізнесу відповідає по зобов’язаннях всім своїм майном. ПП приваблює спрощеною системою заснування, до якої допускаються як громадяни України, так і нерезиденти. Також законодавчо встановлений мінімальний обсяг статутного капіталу і можливість залучати інвестиційний капітал. При цьому особливості господарювання та звітності законодавчо не врегульовані, що ускладнює розв’язання суперечливих питань у ході розвитку бізнесу.
Кооператив
Кооператив — організаційна форма комунальної власності, утворена шляхом добровільного об’єднання майна та зусиль фізичних та юридичних осіб для комерційного господарювання. В Україні поширені виробничі та обслуговувальні кооперативи у сфері сільського господарства та технічного сервісу.
Господарське товариство
Залежно від ступеня відповідальності членів підприємства розрізняють акціонерні, товариства з повною, додатковою та обмеженою відповідальністю.
Товариство з повною відповідальністю
Усі учасники такого утворення несуть майнову відповідальність перед кредиторами пропорційно до розміру їхніх внесків у статутному капіталі. Під час ліквідації підприємства для погашення боргів залучається не лише майно підприємства, а й особисте майно учасників.
Форма власності не має жодних податкових пільг чи інших преференцій, а тому не користується популярністю. Вона застосовується лише в окремих напрямах економічної діяльності, для яких це законодавча вимога.
Товариство з обмеженою відповідальністю
Найпопулярніша форма власності із впізнаваною абревіатурою ТОВ. Діяльність таких підприємств чітко регламентована законодавчо та має ряд переваг:
- відсутність норми мінімального розміру статутного капіталу під час заснування;
- відповідальність за борги підприємства лише у межах статутного капіталу без залучення майна засновників;
- дворівнева структура управління, що не містить ради директорів і безпосереднього керівника для забезпечення ефективного і прозорого управління.
ТОВ вважаються інвестиційно привабливими та неризикованими, а тому досягають успіхів у різноманітних сферах діяльності.
Товариство з додатковою відповідальністю
Засновники підприємства такої форми власності несуть додаткову відповідальність за борги підприємства не лише в межах статутного капіталу, а й часткою власного майна. Інші риси підприємства — ідентичні до ТОВ.
Акціонерна компанія
Здебільшого великі холдингові компанії вибирають форму акціонерного товариства через можливості розширення та диверсифікації діяльності. Вкладники не ризикують власними коштами, а лише сумою придбаних акцій. Компанія може випускати нові акції та залучати нових членів, збільшуючи статутний капітал.
Така форма власності складна для започаткування та потребує регулярної фінансової підтримки, незалежно від результатів діяльності.