рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Енергетична безпека громад: в трьох областях запровадять систему енергетичного менеджменту (фото)

рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Енергоефективність та ощадливий підхід до використання енергоресурсів завжди були важливим питанням для українців. В умовах російської агресії питання енергозбереження та енергетичної безпеки вийшло на перший план.

Конференція “Впровадження системи енергетичного менеджменту — інструмент енергетичної безпеки громад”, яка відбулася в Івано-Франківську 31 березня, присвячена запуску проєкту «Співпраця задля впровадження систем енергетичного менеджменту в територіальних громадах Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської областей», який реалізовує МАОМС Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття в рамках співпраці між українськими громадами та данським муніципалітетом Гульборгсунном за підтримки Програми ULEAD з Європою, пишуть Версії.

«Питання енергоефективності та енергетичної безпеки на місцевому рівні надзвичайно важливі у цей складний період для нашої країни та сприяють підвищенню стійкості громад. Європейський Союз, разом з іншими міжнародними партнерами уряду України, продовжує підкреслювати необхідність забезпечення вирішальної ролі громад у подоланні критичних наслідків російської агресії, а також у відновленні та відбудові України. Упродовж наступних шести місяців 9 громад з трьох областей отримають підтримку в розробці та впровадженні систем енергетичного менеджменту, які дозволять їм ефективно управляти та моніторити споживання енергії. Цей проєкт є частиною двосторонньої співпраці з данським муніципалітетом Гульборгсунн, а також частиною ініціативи U-LEAD з розбудови міжнародних партнерств між громадами України та ЄС «Мости довіри», – привітала учасників конференції Олена Томнюк, заступниця директора програми «U-LEAD з Європою».

Задля підвищення енергоефективності, зниження витрат на енергоспоживання в муніципальному секторі та ефективнішого використання альтернативних джерел енергії в Городенківській, Галицькій та Долинській громадах Івано-Франківської області, Глибоцькій, Новоселицькій та Хотинській громадах Чернівецької області, Горінчівській, Свалявській та Ясінянській громадах Закарпатської області запровадять систему енергетичного менеджменту. Вона передбачає належну підготовку муніципальних енергоменеджерів, розробку місцевих програм енергоефективності, інвентаризацію викидів СО2 і розробку заходів щодо їх скорочення та моделювання енергетичних балансів територій, виходячи з нових реалій.

«Завдяки впровадженню системи енергоменеджементу можна досягти більшої ефективності використання енергії та зменшити споживання, що в свою чергу сприятиме зниженню навантаження на бюджет громади. Важливо зазначити, що впровадження системи енергетичного менеджменту має бути поєднане із зменшенням споживання та переходом на відновлювальні джерела енергії», – відмічає керівниця проєкту Тетяна Данилів.

Україні вкрай важливо розробити і впровадити нову культуру енергоефективності та економного споживання ресурсів.

«Питання побудови нової моделі, заснованої на децентралізації енергетичного сектору, набуває все більшої актуальності та уваги як для наших громад, так і для закордонних друзів та партнерів Асоціації ОТГ Прикарпаття. Навесні 2022 року ми прекрасно розуміли, що входимо в невизначеність і зима буде тяжкою. Завдяки самоорганізації громади і мешканці психологічно були готові, не допустили паніки та пережили найскладнішу за весь час існування нашої держави зиму. Зима 2022/2023 – не остання, і необхідно вже зараз думати і моделювати майбутнє, враховуючи всі виклики війни, яка триває. Сьогодні понад 30% семирічного бюджету Європейського Союзу спрямовується на політику зеленого курсу (енергетика). На порядку денному для нас сьогодні перемога, відбудова і відновлення, енергетична децентралізація, модернізація інфраструктури громад, виходячи з нових реалій. Енергетичний менеджмент та стимулювання розвитку відновлювальних джерел – це напрямки для громад, для планування та реалізації політик, пов’язаних з управлінням енергією», – відмічає Ігор Мельничук, виконавчий директор МАОМС Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття.

Під час дискусійної панелі «Енергетична безпека громад» обговорили виклики та проблеми, які постали перед громадами Івано-Франківської, Чернівецької та Закарпатської областей у цей складний період для України.

«Через війну споживання електроенергії в Україні скоротилось на 30-35%. Ракетні удари осені-зими 2022 року призвели до падіння генерації додатково на 30-40%. Були всі умови для тотального блекауту. Україна мала впасти, вся система мала бути вимкнена. На щастя, цього не сталося. Але громади готувалися – і тепер ми маємо приклади децентралізованої енергетичної системи: встановлені генератори, резервні потужності тощо. І, вочевидь, нас очікує нова модель енергосистеми», – відзначив Максим Карпаш, експерт з енергоефективності ГО «Бюро розвитку, інновацій та технологій».

Громади-учасниці конференції ділились сподіваннями та очікуваннями від змін, які їх очікують у сфері енергетики після запровадження енергоменеджменту. Долинська та Хотинська громади, як регіональні лідери у сфері енергоефективності, ознайомили з кращими практиками, реалізованими за останні кілька років.

«Ще з 2009 року у співпраці з Євросоюзом ми провели комплексну модернізацію багатоквартирного житлового фонду. Зі 100 багатоквартирних будинків, які є в Долині, 30 вдалося комплексно термомодернізувати — повністю весь будинок від цоколя до горища, а не окремі елементи, квартири. Економія за енергоносії в платіжці склала 24%. Це багато. Сьогодні ми готові ділитися досвідом і здобувати новий», – відмітив очільник Долинської громади Іван Дирів.

Громади ознайомились зі світовими трендами енергетики, розглянули потенційний розвиток альтернативних джерел енергії та їхнього впливу на енергетичну безпеку.

Результатом конференції стало напрацювання резолюції про створення мережі енергетично сталих громад, яку підпишуть представники Городенківської, Галицької, Долинської, Глибоцької, Новоселицької, Хотинської, Горінчівської, Свалявської та Ясінянської громад.

Проєкт «Співпраця задля впровадження систем енергоменеджменту в територіальних громадах Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської областей» реалізується в рамках співпраці між українськими громадами та данським муніципалітетом Гульборгсунном за підтримки Програми ULEAD з Європою / ULEAD with Europe.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Як Юліана Мазна релокувала свою книгарню-кав’ярню до Івано-Франківська

Юліана Мазна — підприємниця з багаторічним досвідом, яка релокувала свій бізнес до Івано-Франківська. Раніше вона відкрила книгарню-кав’ярню в Чернігові, а тепер успішно розвиває її на новому місці.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
24 лютого

У Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині, 24 лютого оголосили днем тиші

24 лютого у Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині оголошують днем тиші. Аби вшанувати військовослужбовців та полеглих у російсько-українській війні.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Прикарпатська команда виборола 30 медалей на Іграх Нескорених (фото)

Прикарпатська команда, у складі 35 ветеранів та військових здобула 30 медалей на Іграх Нескорених 2025.

ПЕРЕГЛЯНУТИ