рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

На Івано-Франківщині місцевий меценат власним коштом рятує 123-річний костел (фото, відео)

рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Костелу Непорочного Зачаття Діви Марії у селі Поділля, що на Івано-Франківщині,  123 роки. Більшу частину свого існування храм простояв зачиненим або використовувався як склад.

Нині споруда перебуває в напівзруйнованому стані, однак зусиллями мецената Тараса Масляка святиню все ж намагаються врятувати, пишуть Версії з посиланням на Суспільне.

Графи Мицельські, місіонери та будівництво костелу

Філіальний мурований костел у Поділлі Більшівцівської громади почали зводити приблизно у 1896 році за гроші тодішніх власників села — графів Мицельських. Проєкт неороманського храму розробив випускник Львівської політехніки, архітектор Альфред Броневський. Поруч спорудили муровані дзвіницю на три дзвони та парафіяльний будинок.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Будівництво костелу завершили у 1900 році. Тоді ж графи Мицельські привезли у село кількох місіонерів з-під Кракова, надали їм будинок, землю і капітал у розмірі 42 тис. корон у вартісних паперах. За це місіонери згодилися правити у костелі.

У радянські часи костел став агроцехом

Останнім місцевим парохом у храмі служив Віктор Шклярчук, який загинув 10 лютого 1944 року. Його таємно поховали на сільському кладовищі. У той самий період радянська влада розмістила у костелі агроцех. Вітражні вікна забили дошками й розділили храм на два поверхи, каже староста Кінашівського старостинського округу Дмитро Горбунь.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Тут існував колгосп. Колгосп зробив тут склади. Всередині переробив для зерна. Поставили щити, збили і тримали те, що їм було потрібно”, — говорить Дмитро Горбунь.

Комуністи сплюндрували кладовище солдатів

Зі слів старости Кінашівського старостинського округу, на подвір’ї костелу також розташовувався цвинтар.

Староста Кінашівського старостинського округу Дмитро Горбунь. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“На цьому місці було поховання польських солдатів Першої світової війни, які загинули на наших теренах. Радянська влада не зважала ні на що, не дивилася на людські жертви — ні на кого. Вони зробили тут плантацію для стоянки транспорту”, — розповідає Дмитро Горбунь.

Із середини 1940-х років храм стояв закритим, за винятком нечисленних богослужінь, які тут проводилися за часів незалежності України.

Наші дні й відновлення костелу

Жителі Поділля, з якими поспілкувалися кореспонденти Суспільного, підтримують ідею відновлення костелу навіть попри те, що поляків у їхньому селі вже нема.

Місцеві жителі підтримують реконструкцію костелу. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“То колись костел такий був файний, а тепер зробили з нього руїну. Щоби була пам’ятка просто. Може, хтось би приїхав до нас із Польщі. Було б для села краще. Можливо, село б трошки розбагатіло і людей більше приїхало сюди. Бо тут нема уже в селі людей”, — каже місцева жителька Марія.

Місцевий меценат взявся за відновлення костелу

Костел Непорочного Зачаття Діви Марії не перебуває на балансі у жодної зі структур, тому отримати фінансування на відновлення споруди з бюджету держави чи області село не може. Нині храмом опікується головний лікар Івано-Франківської центральної міської лікарні Тарас Масляк. Його сім’ї належить ферма неподалік костелу.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Це — намолене місце, туди ходили люди, молилися. Це — місце Господа, місце Бога. Немає значення, скільки часу минуло. Воно було захаращене різним сміттям, брудом, напіврозвалене. Там не було ні дверей, ні вікон, частина даху зруйнована”, — розповідає Тарас Масляк.

Меценат Тарас Масляк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За його ініціативи у костелі укріпили фундамент та стіни, перекрили дах, відновили вікна та двері.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Ми зробимо теж вітраж. Запрошували художника. Нам з Кракова прислали цей вітраж, який там був. Плануємо оновити ще хрест, який на центральній стіні зруйнувався, упорядкувати територію. І зробимо після того аналіз його аварійності. Будемо думати, що зробити, аби він зберігався далі”, — каже Тарас Масляк.

До справи приєднуються небайдужі люди

З матеріалами для перекриття меценату Тарасу Масляку допоміг товариш Василь Цюпер. Теслярі, розповідає чоловік, спорудили дах майже за безцінь. Гроші на ремонт костелу Тарас Масляк виділяє з прибутку від фермерської діяльності, а також власні.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Ті невеликі заробки, які ми маємо на цій фермі, ми з тих грошей “відщеплюємо”, аби щось зробити. Але в будь-якому випадку ми в це будемо вкладати, тому що ця споруда стоїть біля нашої території. І ми змушені це робити, щоб зберегти на покоління. Якщо вона простояла 100 років, я думаю, що ще зможе простояти кільканадцять. Щоб люди бачили: все ж таки – це історія наша”, — говорить Тарас Масляк.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

З його слів, важливо, щоб до відновлення костелу долучалися жителі громади. У відновленому храмі, каже меценат, можна було б облаштувати музей чи галерею, де б демонструвалися старі фото костелу, села та розповіді про їхню історію.

Святині більшівцівської громади, які потребують відновлення

Крім закинутих костелів у Поділлі та в Кукільниках, на території Більшівцівської громади пустують ще три каплиці. Вони, як і храм у Поділлі, не перебувають на балансі в жодної структури, крім того, — не є в реєстрах пам’яток архітектури. Через це отримати фінансування на їхню реставрацію чи бодай на ремонт з бюджету держави, області чи громади майже неможливо.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Мурована каплиця у селі Загір’я

Як приклад — філіальна мурована каплиця у селі Загір’я. Її майстри звели у другій половині 1930-х років, ймовірно, за проєктом архітектора Станіслава Бліхарського. Повністю завершити спорудження не вдалося через початок Другої світової, а після закінчення війни радянська влада облаштувала у храмі склад. Каплиця розташована на території Загірської гімназії, розповідає директорка закладу Олександра Бережна.

Директорка Загірської гімназії Олександра Бережна поруч з каплицею. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Я ще депутатом Галицької районної ради неодноразово порушувала питання про те, щоб виділити гроші на ремонт. Тому що, по-перше, руйнується як святиня, по-друге, на цій території розташована наша школа, де навчаються більш як 50 учнів, і вона створює загрозу для життя і здоров’я дітей”, — говорить Олександра Бережна.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Аби у храмі хоча б перекрили дах, жінка зверталася до Галицької районної та Більшівцівської селищної рад, а також до нардепа Ігоря Фріса. У відповіді депутата йшлося про те, що позаяк культова споруда ніде не зареєстрована, державну субвенцію на неї спрямувати не можуть.

Каплиця Успіння Пресвятої Богородиці у селі Підшумлянці

Подібна ситуація — із каплицею Успіння Пресвятої Богородиці у селі Підшумлянці, збудованій приблизно в той самий період. Місцева жителька Ірина Шевела пригадує, як кілька років тому у село приїжджали поляки й пропонували допомогу.

Каплиця Успіння Пресвятої Богородиці у селі Підшумлянці. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Десь років, може, п’ять тому з Польщі приїжджала делегація. Вони казали, що якби у нас в селі жили двоє поляків — дві польські сім’ї, вони б змогли відремонтувати цей костел. А оскільки нікого нема, то воно занепадає”, — пригадує Ірина Шевела.

Храм Гербутів у селі Нараївка

Необароковий храм Гербутів у селі Нараївка зведений у 1930 році. Колись тут звучали органи, а потім почалася радянська окупація і занепад. Святиня стоїть пусткою приблизно з 1950-х років. Староста Новоскоморохівського старостинського округу Ганна Товста каже, що жителі села намагатимуться відновити храм.

Необароковий храм Гербутів у селі Нараївка. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Будемо пробувати в архівах львівських дізнатися, запити давати, щоб взнати його історію. Оскільки воно є польське, щоб реставрувати храм, треба, щоб Більшівцівська громада взяла на свій баланс”, — пояснює Ганна Товста.

Рекомендації для збереження історичної будівлі

Відновлення будь-якого храму потребує ініціативності з боку людей і вивчення спеціалістів. Про це у коментарі Суспільному розповів доцент кафедри архітектури та будівництва Університету Короля Данила Андрій Савчук. Він разом зі студентами працює над проєктами зі збереження та реставрації сакральних об’єктів Івано-Франківщини.

“Найбільша проблема — це нерозуміння важливості цієї спадщини, її цінності для нас, для регіону. Тому що в нас усе-таки — туристична область. Коли людина приїжджає чи з іншого регіону, чи з-за кордону, вона хоче побачити, чим наша територія цікава. Побачити особливості архітектури, культури”, — каже Андрій Савчук.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Найперше представникам громади потрібно пересвідчитися, чи справді пам’ятка у їхньому селі не перебуває у власності жодної структури.

“Якщо вже так склалося, що дійсно немає власника і громада хоче щось зробити, дуже рекомендую звернутися до фахівців, які зможуть обстежити, оцінити. Але якщо громада не має можливості оплатити проєкт, а потім ремонтувати, і ця пам’ятка буде зруйнована чи втрачена внаслідок якихось обставин, – ми маємо вже її фіксацію”, — говорить Савчук.

Фінансування на відновлення споруди можна отримати, подавшись на грант або конкурс. Андрій Савчук каже: після відновлення костелу не обов’язково використовувати його для проведення богослужінь — у ньому можна облаштувати музей чи мистецьку галерею.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Як Юліана Мазна релокувала свою книгарню-кав’ярню до Івано-Франківська

Юліана Мазна — підприємниця з багаторічним досвідом, яка релокувала свій бізнес до Івано-Франківська. Раніше вона відкрила книгарню-кав’ярню в Чернігові, а тепер успішно розвиває її на новому місці.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
24 лютого

У Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині, 24 лютого оголосили днем тиші

24 лютого у Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині оголошують днем тиші. Аби вшанувати військовослужбовців та полеглих у російсько-українській війні.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Прикарпатська команда виборола 30 медалей на Іграх Нескорених (фото)

Прикарпатська команда, у складі 35 ветеранів та військових здобула 30 медалей на Іграх Нескорених 2025.

ПЕРЕГЛЯНУТИ