Іван не заплатив за газ, і тепер без газу сидить все село. Так короткою аналогією порівнюють свою ситуацію з затримкою погодження актів купівлі-продажу електроенергії, а відтак і затримку виплат компенсації за «зеленим тарифом», власники домашніх сонячних електростанцій на Івано-Франківщині.
Від літа власники домашніх сонячних електростанцій на Івано-Франківщині не можуть отримати погоджені акти купівлі-продажу електроенергії, через це і не отримують компенсації за «зеленим тарифом», гарантовану законодавством.
«Нам кажуть, що акти не погоджують через те, що є певний відсоток порушників. Тобто в декого домашні електростанції виробляють більше енергії за встановлену мету їхньої потужності. Влітку таких порушників було 5%, а тепер кажуть, що вже є 10%. Але це неможливо, бо зараз навпаки сонячна активність зменшилась і просто неможливо, щоб кількість порушників збільшилась. І через тих 5-10% страждають інші 90%. Це те саме, як би Іван не заплатив за газ, і тепер без газу сидить все село, бо всім через одного неплатника відключили. У нас не прописана в договорі колективна відповідальність, вони просто затягують час, щоб не виплачувати кошти», – розповіла Версіям пані Тетяна, сім’я якої встановила домашню сонячну електростанцію в Рогатинському районі.
Жінка каже, що багато «сонячників» для встановлення СЕС брали кредити в банку, розраховуючи їх погашати за рахунок компенсацій за «зелений тариф».
«Але вже другий рік нам нормально не виплачують кошти. Люди, які брали кредити, просто в розпачі – вони не мають чим їх погашати. А банк чекати не буде», – обурюється прикарпатка.
«Прикарпатенерготрейд», як постачальник універсальних послуг, з яким уклали угоди власники генеруючих установок приватних домогосподарств в Івано-Франківській області, пояснює, що ці затримки виникли через «Укренерго».
«Ми робимо все, що можемо. Але в першу чергу ця проблема виникла через недобросовісних власників, які генерують більше дозволеної потужності. Ми всі акти в «Укренерго» здали, але наразі не отримали дані про порушників для коригування актів. Ми беремо участь у всіх нарадах з «Укренерго» та НКРЕКП щодо вирішення цього питання. Але в першу чергу просимо привести генерацію у відповідність і дати можливість затвердити акти і виплатити кошти», – такі відповіді отримали власники СЕС від представників «Прикарпатенерготрейду».
В свою чергу НЕК «Укренерго» у листопаді оприлюднило причини неузгодження актів купівлі-продажу електроенергії та невиплат компенсацій за «зеленим» тарифом власникам домашніх СЕС із червня 2023 року.
«На жаль, в актах, які надають нам постачальники універсальних послуг (ПУП), виявлено численні порушення в розрахунках обсягів електроенергії, виробленої деякими приватними домогосподарствами, і невідповідності в документації, на підставі якої ці розрахунки було зроблено», – прокоментували в НЕК.
У компанії перерахували три ключові порушення з боку власників домашніх СЕС.
Перше порушення: закон “Про ринок електричної енергії” та закон “Про альтернативні джерела енергії” визначає, що стимулювання виробництва е/е з альтернативних джерел приватними домогосподарствами діє лише для генерувальних установок, встановлена потужність яких не перевищує 30 кВт.
«Що відбувається на практиці: у даних, які “Укренерго” отримало від ПУПів і перевірило в системі «Датахаб», ми зафіксували невідповідності. Зокрема, деякі домашні СЕС в окремі години порушують цю межу встановленої потужності в 30 кВт і виробляють навіть від 40 до 75 кВт. Це може означати, що такі СЕС не мають права на виплати компенсації. Отже, розрахунок, який з такими даними подають до “Укренерго” ПУПи, некоректний і не може бути оплачений”, – пояснили в НЕК.
Другим порушенням є виробництво е/е домашніми СЕС вночі. Однак, як прокоментували в «Укренерго», законодавство визначає, що стимулювання виробництва е/е домашніми СЕС приватних домогосподарств, діє для об’єктів, які виробляють е/е саме з енергії сонячного випромінювання.
«Деякі СЕС виробляють е/е о 23:00 або навіть з 02:00 по 4:00. У таких випадках «Укренерго» переконують, що джерелом енергії є місячне сяйво та ліхтарі», – зазначили в компанії.
Третє порушення – це коли приватне домогосподарство, якому належить СЕС, зовсім не споживає е/е з мережі обленерго і, відповідно до правил роздрібного ринку е/е, не має права на отримання компенсації за “зеленим” тарифом.
«Це може вказувати, що такий виробник не є реальним домогосподарством. Бо домогосподарство, коли домашня СЕС не працює, має споживати е/е з інших джерел, отримуючи її з мережі», – констатували в НЕК.
«Укренерго» приймає акти купівлі-продажу електроенергії від ПУПів за весь обсяг електроенергії, що вироблена всіма приватними домогосподарствами за місяць у кожній області. І якщо НЕК бачить порушення, то не має права затверджувати повний розрахунок за послугу з компенсації «зеленого» тарифу по цій області.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!