Туристична асоціація Івано-Франківщини у партнерстві з Пасічнянською сільською радою, а також Муніципалітетом міста Ардуд та Торгово-промисловою палатою повіту Сату-Маре (Румунія) виконують проект «Об’єднані спадщиною: збереження історичного спадку фортеці Пнів в Україні та фортеці Ардуд в Румунії з метою розвитку туризму» 2SOFT/2.1/169.
Згаданий проект виконується за співфінансування ЄС в рамках Спільної операційної програми Європейського інструменту сусідства Румунія – Україна 2014-2020. Загальний бюджет проекту складає 496 811,12 євро, що відповідає близько 19 974 000,00 гривням, грантова частина складає 444 195,10 Євро (близько 17 858 500 гривень). Проект реалізується з 23 грудня 2020 року та завершується вже 31 грудня 2023 року.
У фокусі проекту – Надвірнянський район Івано-Франківської області (Україна) та повіт Сату-Маре (Румунія). Проект мав на меті створити додаткові можливості для економічного та соціального розвитку місцевих громад по обидві сторони кордону через реалізацію туристичного потенціалу їх культурної спадщини, а саме фортеці Ардуд в Румунії та Пнівського замку в Україні, що забезпечить збереження та стале використання цих середньовічних споруд.
За три роки реалізації проекту партнерам вдалось досягнути всіх запланованих результатів. Для того, щоб інтегрувати природну та культурну спадщину в ділове середовище в цілях сталого розвитку, партнери проекту запровадили дієві методи управління в галузі охорони об’єктів спадщини середньовічних замків Пнева та Ардуда та розвитку туризму на основі цих об’єктів спадщини. Зокрема, українськими партнерами в рамках проекту було виготовлено науково-проектну документацію на невідкладні консерваційні роботи на замку в с. Пнів, що включатимуть протиаварійні та укріплювальні заходи. Також виготовлена проектна документація на будівництво Центру інтерпретації спадщини Пнівського замку, що покликаний стати новою туристичною атракцією – магнітом, що «притягуватиме» у місцевість численних відвідувачів. Експерти проекту розробили План управління спадщиною Пнівського замку – комплексний документ, що має на меті забезпечити збереження та раціональне управління матеріальною та нематеріальною спадщиною замку в інтересах сучасного та майбутніх поколінь, а також продемонструвати потенціал цієї спадщини та оптимальні механізми його реалізації задля сталого місцевого розвитку. План був затверджений Пасічнянською сільською радою як місцева цільова програма, яку планується реалізувати протягом 2024-2026 рр. Крім того, було завершено роботу над концепцією плану інтерпретації спадщини Пнівського замку, що використовуватиметься в діяльності майбутнього Центру інтерпретації.
В рамках проекту українські та румунські партнери здійснили ряд заходів, спрямованих на збереження об’єктів спадщини, гарантування безпеки та комфорту їх відвідувачів. Зокрема, у м. Ардуд було закуплено і встановлено потужні осушувачі, що забезпечуватимуть вентиляцію та обмежуватимуть рівень вологості в фортечних приміщеннях, в галереях фортеці встановлено систему наземного освітлення, відремонтовано вхідні ворота та викладено кам’яну бруківку. У свою чергу, українськими партнерами встановлено систему зовнішнього освітлення навколо руїн Пнівського замку, а на його території встановлено інформаційні та інтерпретаційні стенди, що співвідносяться зі змістом аудіоекскурсії. Крім того, проведено георадарне дослідження та створено тривимірну модель земної кори, що дозволяють відтворити історичний вигляд споруди.
У той же час, покращення стану двох вищезгаданих фортець поруч з новими створеними засобами віртуальної реальності для інтерпретації об’єктів спадщини слугуватиме ефективнішому використанню громадами можливостей для місцевого розвитку. Зокрема, в рамках проекту українськими партнерами було створено віртуальний путівник Пнівським замком, що функціонує як додаток для смартфонів та містить самокеровану аудіоекскурсію замком, 3D-модель замку та іншу релевантну інформацію для відвідувачів пам’ятки. В свою чергу румунські партнери створили 3D-модель старої фортеці Ардуд та деталізований фізичний макет фортеці на основі цієї моделі.
Задля промоції проекту та його результатів партнерами виготовлено відповідні засоби – банери проекту, лифлети про результати проекту, а також брендовану промо-продукцію. Створені в рамках проекту туристичні путівники, мапи та промоційні відеоролики для кожного з об’єктів спадщини успішно виконують свою функцію: привертають увагу та зацікавленість потенційних відвідувачів до Пнівського замку й фортеці Ардуд та спонукають до їх відвідування.
В рамках інформаційної та навчальної кампанії в Україні відбулись дві транскордонні міжнародні професійні майстерні професіоналів у сфері культурної спадщини за участю фахівців з обох країн-партнерів, що допомогли налагодити зв’язки та збудувати чітке уявлення концептуального плану та наповнення експозиції майбутнього Центру інтерпретації спадщини Пнівського замку. Крім того, було проведено два взаємні навчальні візити до України та Румунії, три тренінги для місцевих зацікавлених осіб, присвячені використанню потенціалу спадщини в інтересах місцевого розвитку в Румунії та спільну навчальну поїздку до Ірландії, в ході якої партнери мали можливість ознайомитись з іноземним досвідом використання туристичного потенціалу культурної спадщини. Крім того, у липні 2023 року в м. Ардуд відбувся Міжнародний форум партнерів, об’єднаних спадщиною, що презентував результати проектної діяльності та набутий партнерами досвід. Одним з результатів форуму було підписання Угоди про співпрацю між містом Ардуд повіту Сату-Маре, Румунія та Пасічнянською сільською територіальною громадою Івано-Франківської області, Україна. Цінуючи досвід співпраці, започаткованої в рамках проекту, партнери домовились і надалі сприяти розвитку співробітництва між своїми громадами, ініціювати та реалізовувати нові проекти транскордонної співпраці.
Окрім цього, українські та румунські партнери забезпечили виготовлення середньовічних костюмів, що будуть використовуватись в цілях інтерпретації та промоції замкової спадщини цільових громад. У липні 2023 року у м. Ардуд було проведено Міжнародний фестиваль середньовічної спадщини, котрий проводиться вже 11-й раз, ставши популярною та очікуваною подією. У свою чергу, українські партнери у вересні 2023 року провели Середньовічні історичні реконструкції на Пнівському замку.
З детальною інформацією про хід реалізації проекту можна ознайомитися на веб-сайті Туристичної Асоціації Івано-Франківщини https://www.taif.org.ua/ та у FB Sharing Heritage за посиланням https://www.facebook.com/sharingheritage.roua.