На Івано-Франківщині у 2023 виписали понад пів мільйона електронних рецептів на «Доступні ліки», але більше 80 тисяч з них так і не були погашені. Основна проблема – відсутність у багатьох населених пунктах аптек, що відпускають медикаменти за програмою «Доступні ліки».
Як виправити ситуацію та розширити сільські мережі аптек, законтрактованих по програмі «Доступні ліки», обговорювали на зустрічі з керівництвом Національної служби здоров’я України в Івано-Франківській ОДА.
Сьомий рік в Україні діє програма «Доступні ліки», яка дає право отримати безкоштовно чи з незначною доплатою ліки за електронними рецептами.
Протягом 2023 року на Прикарпатті було виписано 529 тисяч електронних рецептів на «Доступні ліки», але погасили з них тільки 446 тисяч, що становить 84%. Найбільше електронних рецептів погашають у містах Івано-Франківської області, а от в селах погашено тільки 16% виписаних рецептів.
На Прикарпатті учасницями програми є 619 аптек.
«Важливо, щоб кожен, хто потребує ліків за програмою реімбурсації, знав про таку можливість та міг отримати ліки недалеко від дому», – зазначила голова НСЗУ Наталія Гусак.
Зараз у переліку програми реімбурсації «Доступні ліки» понад 500 найменувань препаратів, і щороку вона продовжує розширюватись. Зокрема наразі можна отримати медпрепарати від:
- серцево-судинних захворювань;
- діабету 2-го типу;
- цукрового та нецукрового діабету;
- бронхіальної астми;
- епілепсії;
- розладів психіки та поведінки;
- хронічного обструктивного захворювання легень;
- хвороби Паркінсона;
- імуносупресивні препарати;
- знеболювальні для паліативних хворих.
З жовтня 2023 до переліку додали і тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові.
«За електронні рецепти на «Доступні ліки» нічого непотрібно платити», – наголошує очільниця НСЗУ.
Також Наталія Гусак повідомила, що в 2024 році планується кілька цікавих нововведень, які дозволять подолати деякі виклики, зокрема знизити відсоток непогашених електронних рецептів на «Доступні ліки», особливо у сільській місцевості
“У містах Івано-Франківської області погасили більше електронних рецептів, ніж виписали – 115%. У селищах рівень погашення – 96%, тоді як у селах всього 16% рецептів”,- каже голова НСЗУ.
Відтак в області, як і по всій країні вже цьогоріч хочуть запровадити нову послугу від Укрпошти по доставці медпрепаратів за програмою «Доступні ліки».
«Часто люди в селах, коли бачать, куди їм доведеться їхати, щоб отримати безкоштовно ліки за електронним рецептом, просто обирають варіант купити їх на місці, заплативши свої кошти. Або ще гірше – вирішують обійтись без лікарських засобів. Тому ми багато робимо, щоб це змінити. До прикладу, в нас вже дозволені мобільні аптеки. В 2024 році «Укрпошта» надасть можливість сервісу отримання ліків за програмою «Доступні ліки». Також зменшені вимоги до ліцензування аптечних пунктів у сільській місцевості, щоб більше аптек мали змогу працювати там», – додає Наталія Гусак.
Наразі подробиць спільного проєкту від МОЗ та Укрпошти поки немає.
«Укрпошта вже розпочала набір фармацевтів. Але проєкт запрацює в другій половині 2024 року. Точніше стане відомо, коли буде його презентація», – відмітила голова НСЗУ.
У 2024 році на програму виділили 5 млрд гривень з держбюджету.
«Для нас важлива, щоб програма «Доступні ліки» працювала, бо ми розуміємо, що нею здебільшого користуються люди, які мають хронічні захворювання, люди, які повинні підтримувати якість свого здоров’я і життя. Бо більшість цих напрямків є вторинною профілактикою серйозних захворювань», – відмічає Наталія Гусак.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!