реклама

Майстриня з Івано-Франківщини Любов Пониполяк продовжує родинне ремесло і тче унікальні гуцульські запаски

рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

38-річна Любов Пониполяк з Прикарпаття тче традиційні гуцульські запаски – невід’ємний елемент жіночого народного костюма. Ткацтвом пані Люба займається з дитинства, продовжуючи родинне ремесло, яким володіла ще її прабабуся. Майстриня ділиться секретами своєї роботи та розповідає про особливості створення автентичних запасок.

Любов Пониполяк, 38-річна майстриня з Прикарпаття, присвятила своє життя збереженню традиційного ремесла – ткацтву гуцульських запасок. Ці унікальні елементи жіночого одягу є невід’ємною частиною справжнього гуцульського весілля, пишуть Версії з посиланням на Експрес.

“Дві запаски одягають поверх сорочки спереду та ззаду й виходить така собі спідниця з двох частин”, – розповідає пані Люба. Ткацтвом вона займається з дитинства, продовжуючи родинне ремесло, яким володіла ще її прабабуся – знана на Гуцульщині майстриня.

Любов Пониполяк почала ткати рушники й ліжники ще в восьмому класі. Батьки, побачивши старання доньки, придбали їй ткацький верстат – справжній скарб для будь-якої ткалі. “У Карпатах, як маєш розум, душу, серце щире та руки, меткі до роботи, то будеш творити красу, бо з цим живеш, це щодня бачиш, це в тобі й з тобою”, – зізнається майстриня.

Процес створення запаски досить трудомісткий і вимагає особливої уваги до деталей.

“Аби виткати запаску, спочатку слід два дні насновувати основу на верстаті. У мене основа – акрилові нитки”, – ділиться професійними таємницями гуцулка.

За її словами, якщо під час ткання не використовувати срібні або золоті тонкі нитки, то пару запасок можна зіткати за три тижні чи й менше.

Запаски відрізняються за барвами: зазвичай у їхній основі бордовий або фіолетовий кольори, а поперечні смужки можуть бути жовтими, зеленими, синіми, коричневими, зрідка рожевими чи цегляними.

“Але це вже вищий пілотаж, – каже ткаля. – Бо кожну ниточку при роботі треба рахувати й викладати на верстаті в загальне тло, творячи взір”.

Попри війну, замовлень на традиційні запаски не бракує.

“Багато людей повертаються до своїх витоків і хочуть носити національне вбрання. У святкових запасках гуцулки виходять заміж, відвідують різні заходи”, – розповідає Любов Пониполяк.

Нещодавно майстриня отримала гран-прі ХVI Міжнародного фестивалю “Україна єднає світ” за свої виткані гуцульські запаски, підтверджуючи цінність і красу цього традиційного ремесла.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Ветеранка Оксана Любінець втілила давню мрію та відкрила на Івано-Франківщині пекарню

Оксана Любінець на фронт відправилась ще в березні 2022 року. Була бойовим медиком 75 батальйону 102 бригади тероборони. У кінці вересня звільнилась і вирішила втілити давню мрію – відкрити пекарню…

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Як майстриня Світлана Павлюк з Івано-Франківщини створює вироби з овечої вовни

Жителька Косівського району, що на Івано-Франківщині, Світлана Павлюк — ліжникарка в третьому поколінні. За 28 років роботи жінка виткала понад 10 тисяч виробів з овечої вовни.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
На Івано-Франківщині виявили водія з підробленим посвідченням

На Івано-Франківщині виявили водія з підробленим посвідченням

У селі Глибока на Івано-Франківщині патрульні поліцейські зафіксували підроблене водійське посвідчення у водія Mazda, якого зупинили за порушення швидкісного режиму.

ПЕРЕГЛЯНУТИ