У Надвірнянській районній лікарні вже рік успішно працює відділення реабілітації та відновлювальної медицини, де допомагають і цивільним, і військовим. Зараз більшість пацієнтів – бійці, які тут відновлюються після поранень та контузій. Попит на послуги відділення настільки високий, що в лікарні думають над розширенням.
Версії побували у відділення реабілітації та відновлювальної медицини Надвірнянської центральної лікарні в рамках престуру, організованого Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України.
Відділення реабілітації та відновлювальної медицини працює 1 рік
Відділення реабілітації та відновлювальної медицини у Надвірнянській районній лікарні відкрилося рік тому, а над його створенням працювали ще з грудня 2021 року.
«Протягом року близько 800 амбулаторних пацієнтів різного профілю отримали реабілітаційну допомогу в закладі. 4 січня цього року ми відкрили стаціонарне відділення на 20 ліжок, і за цих чотири місяці проліковано близько 100 пацієнтів», – розповідає завідувачка відділення Ольга Васін.
Зараз утворилась черга з бажаючих проходити реабілітацію саме в Надвірній.
«Не може не тішити, що люди вже нарешті зрозуміли, що реабілітація – це не тільки масаж чи фізіотерапія, як раніше сприймали. Зараз розуміють, що доказова реабілітація набагато ширша. Ми боремось за функціонування організму, за відновлення функцій, які були втрачені пацієнтом», – додає Ольга Васін.
Мультидисциплінарна команда фахівців працює з військовими
У відділенні працює мультидисциплінарна команда різних фахівців: фізичні терапевти, ерготерапевт, лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, терапевти мови й мовлення, психологи.
«Ми працюємо не тільки на відновленням втрачених функцій, а також звертаємо увагу на психологічну реабілітацію, відновлення ментального здоров’я. Дуже тішить, що наша команда молода і завжди готова до розвитку, готова до навчання, до пізнання нового, до впровадження цього нового, до впровадження доказової реабілітації», – відмічає медикиня.
Зараз переважна більшість пацієнтів – військові, які найчастіше потрапляють у відділення з мінно-вибуховими травмами, ампутаціями, проблемами зі спиною, травмами головного та спинного мозку.
«Зараз акцент на допомозі військовослужбовцям. Але також в нас проходять реабілітацію пацієнти після інсультів, після травм, після операцій. Щодо військових – то здебільшого це мінно-вибухові травми. Але є й інші проблеми. До прикладу, військовослужбовці часто носять на собі дуже багато амуніції, тому в багатьох є проблеми із спиною, міжхребцеві грижі, кили. Також ми працюємо з ампутаційними пацієнтами – вони проходять допротезну підготовку, а потім навчання навичок ходьби на протезі», – уточнює завідувачка відділення.
Оскільки досі немає чітких протоколів проходження реабілітації, затверджених МОЗ, і в медичній спільноті, і в суспільстві існує чимало суперечливих думок стосовно реабілітації і підходів до відновлення пацієнтів.
«У реабілітації завжди на першому плані – пацієнтоцентричність. Ми в першу чергу звертаємо до потреб пацієнта. Не можна порівнювати пацієнта після інсульту і пацієнта з мінно-вибуховою травмою. Це зовсім різні підходи – різні пацієнти, і різні необхідності. У цих випадках залучаєтьсяя різна кількість фахівців з реабілітації», – додає Ольга Васін.
Психологічне відновлення не менш важливе, ніж фізичне
Не меншу увагу в лікарні приділяють і психологічній терапії. Психологиня відділення Христина Паньків зазначає, що найважливіше, що дає психолог пацієнту, – це розуміння і мир, комфорт, відчуття, що вони потрібні, що їх є кому вислухати.
«Одного разу мені військовий сказав, що раніше він думав, що йому потрібні тільки вправи, і не думав, що його душа – теж важлива і комусь потрібна. Для них важливе – розуміння і мир. Бо часто вони оберігають своїх рідних і близьких від цього, нічого їм не розповідаючи. Вважають, що це буде травматично для людини, яка не має цих бар’єрів, а ми цьому навчені професійно», – відмічає Христина Паньків.
Пацієнти військові подарували психологині чимало шевронів – тепер у неї ціла колекція.
«Знаєте, це теж допомагає. Бо коли хлопці бачать ці шеврони, то розуміють, що вони не єдині зі своїми втратами, проблемами і страхами, і легше відкриваються», – уточнює Директор КНП «Надвірнянська центральна районна лікарня» Сергій Ємельянчук.
80% пацієнтів – військові
Богдан Кучмей, який з червня 2022 року служить у 710 бригаді охорони Держспецтрансслужби, уже майже місяць реабілітується у Надвірнянській лікарні після поранення й контузії.
«Я ніколи не був у реабілітаційних центрах раніше, тут мені подобається», – ділиться враженнями боєць.
21-річний Богдан Кучмей у вересні 2023 року отримав уламкове поранення ноги під Вугледаром. Лікарі видалили три уламки, але в нозі ще залишилось 17 частинок ворожого снаряда.
«Я отримав поранення в окопі. Якби був у бліндажі, то певно б уже був 200-тим. Тоді я був на позиціях дві з половиною доби. Одразу навіть і не зрозумів, що мене поранило. Першим ділом кричав, чи всі мої живі, хто був поряд. Спочатку лікарі поставили апарат Єлізарова. Дуже довго не могли ногу зашити. Через важке поранення таранної кістки, одразу попередили, що ногу доведеться розробляти довго. Але вже є покращення – з двох милиць став на одну», – розповів Богдан Кучмей.
У Надвірній боєць не тільки займається з реабілітологами, а ще ходить на масаж та відвідує психолога.
«Розробляю хребет, я його зірвав через велике навантаження і пішло зміщення. Зараз дуже сильно почав боліти, хоч там, на фронті, здавалось, що мене нічого не боліло», – додає Богдан Кучмей.
Після реабілітації захисник має пройти МСЕК і готується повертатись на фронт.
Як відмічає фізичний терапевт Сергій Глуханюк, з військовими працювати доволі легко, хоч зазвичай їхні травми і загальний фізичний стан може бути досить важким.
«Не знаю, як це пояснити, але в них якийсь зовсім інший погляд на цінності, на життя і взагалі інше ставлення один до одного і до людей. Коли ти з ними працюєш, то бачиш, що вони цінують кожну дрібничку, яку ти готовий зробити для них. Насправді це дуже цінно, тож з ними дуже приємно працювати. Ми працюємо, бачимо результат, чуємо відгуки і це нас дуже мотивує», – відмічає реабілітолог.
Потрібно 12-13 мільйонів на повноцінний реабілітаційний центр
Відділення готували до відкриття понад 1,5 року – почали ще з грудня 2021, до повномасштабного вторгнення.
«Нам вдалося реалізувати це спільними зусиллями. На 95% це кошти міського бюджету, решта – інші джерела. В грудні 2021 року, коли всі ще думали, чи потрібна центральна районна лікарня, не знаючи, що нас чекає в лютому, ми вже стартували і мали пакети НСЗУ. Зараз є дуже багато звернень бійців не тільки з Надвірнянського району, а й з області, щоб потрапити в наше реабілітаційне відділення. Коли хлопці потрапляють в чуйні, добрі, професійні руки і серця наших медиків, вони звідти не хочуть іти. Для нас найголовніше – допомогти хлопцям, поставити їх на ноги, щоби були живі, здорові, неушкоджені», – відмічає міський голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович.
Зараз вся команда в співпраці з місцевою владою працює над розширенням відділення реабілітації і трансформації його в окремий реабілітаційний центр.
«Для наступного контракту з НСЗУ є вимога щонайменше 30 ліжкомісць. Зараз ми маємо 20 ліжкомісць, тож ми вже починаємо відставати, і повинні за цей рік надолужити», – відмітив директор КНП «Надвірнянська центральна районна лікарня» Сергій Ємельянчук.
За попередніми підрахунками на створення повноцінного реабілітаційного центру потрібно 12-13 мільйонів гривень. Їх сподіваються залучити з різних джерел.
«Є проєкт, є задум, є бажання, є амбіції, є професійна команда. Питання тільки у фінансуванні», – додав Сергій Ємельянчук.
Надвірнянська громада постійно шукає можливості для допомоги захисникам.
«Територіальні громади Прикарпаття стали стійкими та послідовними у протидії постійним викликам. Надвірнянська міська рада є прикладом цього, адже в синергії мешканців міста, волонтерів та представників місцевої влади тут продовжують допомагати українським захисникам і сім’ям героїв. Окрім забезпечення власних повноважень, яких чимало, місто розробляє проєкти та реалізовує ініціативи різного спрямування. Основна ціль такої діяльності – це залучити ще більше підтримки та допомоги для наших військових. Для прикладу у 2024 році вже заплановано понад 17 млн. грн. видатків на забезпечення безпеки та оборони і це не зважаючи на те, що цьогоріч очікувані надходження в місцевий бюджет є меншими порівняно з минулим роком на 120 млн. грн. Надвірнянська міська рада вибудувала чіткі пріоритети та зуміла консолідувати жителів задля того, щоб вистояти в найскладніші часи», – відмітив виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.