Двигун – найдорожчий агрегат автомобіля, і всі автовласники хочуть, щоб він служив якнайдовше. Для цього важливо підтримувати чистоту всередині двигуна, щоб бруд і відкладення не збільшували його зношування.
Розглянемо різні типи забруднень та методи боротьби з ними.
1. Продукти механічного зношування деталей
Усі поверхні піддаються зносу, що призводить до утворення частин, які можна вважати забрудненням. Зношуються циліндри і поршні і кільця, котрі працюють в них, колінчастий і розподільний вали, а також привід ГРМ, де труться не тільки металеві деталі, а й усілякі пластмасові черевики натягувачів і заспокоювачів. Всі ці частини потрапляють у моторне масло і забруднюють його.
Завдання очищення олії від частинок, що утворюються під час зношування, виконує масляний фільтр. Але є два нюанси. По-перше, при холодному і, відповідно, в’язкому маслі воно важко продавлюється через штору, що фільтрує, що викликає відкриття перепускного клапана. І масло проходить вже безпосередньо, без очищення. А, по-друге, тонкість відсіву штори, що фільтрує, має обмеження, і найдрібніші частинки (менше 25-45 мікрон) продовжують циркулювати за системою мастила.
Методів боротьби з цим видом забруднень всього два: використовувати якісні (не підроблені!) масляні фільтри і, по можливості, частіше міняти масло, щоб видалити найдрібніші частинки, що не фільтруються.
Всі продукти зношування утворюються особливо інтенсивно при перших годинах роботи нового двигуна, а тому дуже корисно замінити масло після перших 1000-2000 кілометрів пробігу.
2. Продукти згоряння палива
Другим забруднювачем двигуна є продукти неповного згоряння палива, які утворюються в пристіночному шарі камери згоряння. Тут вуглеводневе паливо в повному обсязі окислюється киснем з повітря, і утворюються частки сажі. Ці частинки прориваються в картер двигуна та забруднюють моторне масло.
У бензинових двигунах цей процес проходить менш інтенсивно, а в дизелях сажі утворюється набагато більше. Недарма ж моторне масло дизельних моторах завжди чорне, навіть відразу після заміни. Всі ці процеси – природні, а вплинути на них власник може лише змінивши тип палива – перейшовши на харчування автомобіля пропан-бутаном чи метаном. Газоподібне паливо дійсно забезпечує значне зниження забруднення двигуна частинками сажі.
Любителям автомобілів у стоковому стані (без ГБО) треба пам’ятати, що якщо процес згоряння відбувається в нерозрахунковому режимі, то утворення забруднень йде набагато інтенсивніше. Тому розпилювачі форсунок у машин на легкому та тяжкому паливі, а також свічки запалювання у бензинових двигунів завжди повинні працювати правильно.
3. Картерні гази
Картерні гази – це продукти згоряння паливоповітряної суміші, що прорвалися крізь поршневі кільця. Вони дуже токсичні, брудніші, ніж просто вихлопні гази, тому що утворилися в місцях з поганими умовами згоряння. А ще, незважаючи на всі масловідділювачі, у них містяться мікроскопічні краплі моторного масла.
Уже багато десятиліть картерні гази, з міркувань екології, не стравлюють в атмосферу, а змішують із повітрям, що надходить на впуск у двигун. І ці гази забруднюють усе на своєму шляху.
Насамперед страждає дросельний вузол. Чорна масляниста субстанція покриває дросельну заслонку, позбавляючи її рухливості та порушуючи роботу. А якщо привід заслонки механічний, відкладення, що випали з картерних газів, порушують роботу регулятора холостого ходу.
Картерні гази, що йдуть далі, забруднюють впускний трубопровід і, часом, паралізують роботу системи зміни довжини впускного тракту або роботу вихрових заслонок.
Ну, а якщо двигун – з безпосереднім уприскуванням палива, де струмені бензину з форсунок не омивають впускні клапани, то тарілки та стрижні клапанів покриваються товстим шаром нагару. Відомі випадки, коли нагар на стрижні не давав клапану закритися, що призводило до його прогару.
Способів боротьби із забрудненням від картерних газів кілька. Почнемо з того, що двигун із прилеглими кільцями має величезну кількість картерних газів. Тут можна спробувати розкоксування кілець, а якщо не допоможе, то двигун треба розбирати, дефектувати та ремонтувати.
Потрібно містити масловідділювач у справному та чистому стані, а також бути впевненим у справності клапана, що управляє потоком картерних газів.
Дросельний вузол та регулятор холостого ходу слід регулярно промивати.
Якщо двигун – з безпосереднім упорскуванням палива, то періодично потрібно знімати впускний трубопровід і промивати його та впускні клапани.
4. Система EGR
Рециркуляція відпрацьованих газів на справному двигуні не завдає шкоди чистоті двигуна. А ось якщо її клапан внаслідок забруднення починає “дурити”, не закриваючись повністю на потрібних режимах, то надлишок відпрацьованих газів призведе до забруднення впускного тракту. За справністю та чистотою клапана, як і всього тракту EGR, потрібно уважно стежити та вчасно обслуговувати чи ремонтувати.
5. Каталітичний нейтралізатор
У сучасних двигунів каталітичний нейтралізатор розташований дуже близько до випускних клапанів. Тому його руйнування з утворенням керамічного пилу може призвести до потрапляння частинок кераміки до циліндрів. Це призведе до швидкого зношування циліндропоршневої групи, а потім і всього двигуна. Справа в тому, що масло рознесе абразивні керамічні частинки, що потрапили в нього, по всіх парах тертя.
Максимально відстрочити таке аварійне забруднення можна, заправляючи автомобіль якісним паливом. Якщо каталітичний нейтралізатор вашого автомобіля славиться ненадійністю, його стан потрібно періодично перевіряти за допомогою ендоскопа.
Загальні поради
Забруднення двигуна буде меншим при використанні якісного палива з октановим числом не допустимим, а рекомендованим. Намагайтеся встановлювати тільки фірмові повітряні, масляні та паливні фільтри та заливати рекомендоване моторне масло. Необхідні для заміни деталі рекомендую купувати у перевірених продавців, таких як https://avtomobile.parts/ магазин автозапчастин «Avtomobile Parts», де ви знайдете необхідне для вашого авто.
Прогрівайте машину взимку та намагайтеся уникати експлуатації автомобіля з виключно короткими поїздками. Періодично здійснюйте тривалі поїздки з великими обертами та навантаженням на двигун.