Вакцинація в аптеках! В Україні дозволили проводити профілактичні щеплення в аптечних закладах. Новації запропонував Кабінет міністрів. Чи готові франківці користуватися цією послугою? Та чи планують її запроваджувати власники аптек?
Анастасія – медсестра кабінету щеплень однієї з поліклінік Івано-Франківська. Готується приймати пацієнтів. На імунізацію записалося десятеро людей.
Анастасія Юрків, медсестра кабінету щеплень поліклініки Івано-Франківська:
У нас переважно вакцинується доросле населення – від дифтерії, правця. Люди дуже свідомо ставляться до цих вакцинацій.
Перед щепленням усі пацієнти показують довідку про огляд від лікаря та електронне направлення.
Анастасія Юрків, медсестра кабінету щеплень поліклініки Івано-Франківська:
Вона може сказати тобі я здорова, зі мною все добре, а потім починається: дзвонять, кажуть, що в мене температура, у мене озноб, почервоніння. І ти не розумієш, чому. А так людина пішла до терапевта – і він температуру поміряв, рекомендації надав і ти себе убезпечуєш.
Жанна Дутчак, кореспондентка:
Кабінети щеплень – не єдине місце, де можна пройти імунізацію. Другого червня набула чинності постанова Кабінету Міністрів, яка дозволила вакцинацію ще й в аптеках. Надавати цю послугу зможе будь-який заклад, що матиме ліцензію на медичну практику.
Можливість вакцинуватися за межами медичних закладів – не українське ноу-хау, пояснюють у МОЗі. А звична практика в країнах ЄС та Штатах. Це дозволяє розвантажити стаціонарні пункти щеплень.
Ольга Савчук, директор Центру первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги:
Людина звертається в аптеку за тією вакциною, яка не входить до календаря щеплень. Вона купує цю вакцину в аптеці, вона повинна брати холодну сумку, чек, для того, щоб лікар, який буде вакцинувати, знала, що пройшло не більше двох годин. Потрібно звернутися в поліклініку, на той момент може бути велике навантаження. І пацієнт буде тратити дуже багато часу, щоб провакцинуватися.
Та фахівці зазначають: певні ризики запровадження такої послуги є. Але – незначні. Головний – це відсутність інформації про зроблені в аптеках щеплення в медичній інформаційній системі.
Ольга Савчук, директор Центру первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги:
Це буде проблема, тому що людині необхідно, щоб у форму 063 в електронній карточці пацієнта були внесені всі вакцинації. Все-таки, я думаю, можливо, це ще все доуточниться і аптеки це будуть змушені робити.
Новою послугою в аптеках наразі користуватися готові не всі жителі Івано-Франківська.
Олександр, житель Івано-Франківська:
Мені особисто безпечніше там, де стерильніше, а це як ціла будівля, там явно все перевірено.
Михайло, житель Івано-Франківська:
Я вважаю, що це добре, але при такій умові, що там буде спеціаліст і приміщення окреме.
Забезпечення аптечних пунктів окремим приміщенням, спеціальною аптечкою, обладнанням та фармацевтами, які пройшли навчання з вакцинації та надання першої медичної допомоги – серед обов’язкових вимог до аптек.
В’ячеслав Сауц, директор із маркетингу мережі аптек:
Насправді це гарна ініціатива, але річ у тому, що переважна більшість аптек не мають умов, щоб створити такий кабінет. Це тільки там великі фармаркети зможуть собі це дозволити.
Гостро бракує і кадрів, кажуть представники фармацевтичного бізнесу. Через закон про посилення мобілізації, який передбачає обов’язковий військовий облік і для жінок-фармацевтів, вони масово звільняються.
Ольга Савчук, директор Центру первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги:
Я все-таки думаю, що ті великі аптеки, які розповсюджують імунобіологічні препарати, вони на це підуть, тому що це буде частина їхнього бізнесу. А з часом, коли інші аптеки побачать, що це все-таки є бізнес, то й вони до цього підтягнуться.