Життя за графіками. Енергосистема не справляється із навантаженням влітку. Відтак, експерти радять мешканцях Івано-Франківщини вже зараз готуватися до тривалого життя з графіками відключень. І йдеться не про місяці, а про роки.
Чи можна зробити життя комфортним без струму в мережі? Найбільш популярні рішення та лайфхаки від експертів та користувачів – зібрала Жанна Дутчак. Про це пишуть Версії з посиланням на Подробиці.
Жанна Дутчак, кореспондентка:
Я, як і більшість українців – свої щоденні плани вже місяць узгоджую з графіками відключень світла. На щастя, відключення зараз недовготривалі. Відтак, якось сильного дискомфорту наразі не відчувається. Так, сьогодні я без світла лише дві години. Але, що ближче до зими, то графіки відключень ставатимуть довшими – попереджають експерти. Електроенергії може не бути по десять і більше годин на добу.
Андрій Яворський, експерт у галузі енергетичного менеджменту і технічної діагностики:
Ситуація у нас важка, що з виключенням електроенергії ми, напевно, будемо жити декілька років. Як забезпечити освітлення, як приготувати їжу, а найбільша проблема і загроза – це як забезпечити тепловий режим в помешканні.
Андрій Яворський проводить тренінги з енергетичного виживання. Каже: навіть в умовах тривалої відсутності електроенергії життя можна зробити доволі комфортним.
Організувати його можна із будь-яким бюджетом від найменшого до достатньо великого.
По-перше, альтернативні варіанти освітлення. Один з найдешевших варіантів – гірлянди “шторки” чи ледівська стрічка. Трохи дорожчий варіант – світлодіодні лампи з акумуляторами.
Більшість пристроїв заряджаються від павербанка. Тому не завадить мати одразу кілька.
Є всі павербанки: під комп’ютер, під ноутбук. Павербанки – переважно підтримка роутера, і ви з інтернетом.
А от, щоб працював холодильник, бойлер чи котел, павербанка замало.
Андрій Яворський, експерт у галузі енергетичного менеджменту і технічної діагностики:
Базові потреби, які потрібно забезпечити, це тепло. Генератор у квартирі ми не встановимо. Потрібно мати таку річ як зарядна станція.
Асортимент – великий. Від найпростіших – на базі інвертора й акумулятора від автомобіля – і до сучасних – з літій-залізофосфатним акумулятором.
Максим Карпаш, доктор технічних наук:
Я не рекомендую використовувати літій-іонній. Вони дешевші, ніж залізо фосфатні, але дуже вже є багато випадків, є ризики вибуху. Вони перегріваються. Особливо коли йде неправильний режим заряду.
Під час тривалого вимкнення електроенергії можуть виникнути проблеми з водопостачанням. Особливо у мешканців висоток. Але і тут є рішення.
Андрій Яворський, експерт у галузі енергетичного менеджменту і технічної діагностики:
Це вже новинка, яка входить в тренд 2024. Це є системи так званого мобільного туристичного душу, де ви маєте ємність, і систему із невеликим насосиком, що заживлюється від павербанка, і відповідну душову лійку.
Ми розпитали українців, які засоби вони мають удома, щоб зробити життя комфортним без електрики.
Остап, житель Івано-Франківська:
Позбирав вдома старі акумулятори від ноутбуків, які вже не придатні. Перевірив, перезарядив і купив корпуси для павербанків, і зробив павербанки. Я його використовую не для зарядки мобільних пристроїв, а для зарядки освітлення.
Остап змайстрував собі й невеличку електростанцію з акумулятора від електросамоката. Каже: коштувало це приблизно 800 гривень. Потужностей вистачає навіть на те, щоб дивитися телевізор.
Щоб користування пристроями було безпечним – експерти радять дотримуватися правил.
Максим Карпаш, доктор технічних наук:
Ми бачимо, що й акумулятори вибухають, загоряння, генератори, тому бажано мати вдома вогнегасники. Він не так дорого коштує. Це набагато дешевше, ніж потім усувати наслідки пожежі. Навчити всіх дома ним користуватися.
Також варто встановити в щитку автоматичні вимикачі, які захистять електричні системи у разі перевантаження, або короткого замикання. Мають експерти й кілька лайфхаків, що допоможуть енергосистемі встояти, щоб відключень було менше.
Максим Карпаш, доктор технічних наук:
Правило одного електричного пристрою потужного. Або електрочайник, або фен, або праска. Якщо ми разом будемо це скорочувати, то відключення швидше за все будуть коротшими й не такими частими.
Електроприлади, якими не користуємося, треба вимикати з розеток, а інші завантажувати повністю.
Перспективна і відновлювальна енергетика.
Андрій Яворський, експерт у сфері енергетичного менеджменту і технічної діагностики:
Встановлення сонячних батарей, сонячних панелей. Зараз сонячна енергетика надзвичайно важлива річ для нашої держави. Вона дозволяє нам заощаджувати величезну кількість електроенергії.
Енергетична ситуація неабияк мотивує українців встановлювати вдома сонячні панелі. За час відключень світла їх продажі зросли у 3,5 раза.