Навіть сьогодні, в час війни, є значний відсоток українців, який продовжує вибирати російський контент. Аргументи різні: від того, що в Україні немає інтерв’юерів рівня Дудя до ностальгії за молодість в СРСР, коли все було найкраще.
Проте насправді український YouTube якісно не поступається російському. Оксана Мороз, авторка проєкту з розвитку інфомедіагігієни «Як не стати овочем», зібрала добірку з 27 ютуб-каналів різного тематичного спрямування, які можуть замінити російський контент.
«Нас роками наповнювали російськими і радянськими продуктами. Натомість розвиток українського блокували і робили його немодним», – відмітила Оксана Мороз.
Але це потрібно змінювати, бо виключення російського контенту – це також про інформаційну гігієну та боротьбу з дезінформацією в умовах гібридної війни росії проти України.
«І сьогодні є відсоток українців, які досі споживають російський контент. Навіть за кілька кривавих воєнних років неможливо докорінно змінити ситуацію. Тим більше, що з російським і радянським пов’язані молоді роки і ностальгія за ними. Це важко подолати. Проте від того, зробимо ми це чи ні, залежить наше майбутнє і майбутнє країни», – каже авторка проєкту.
Тож Оксана Мороз запропонувала суб’єктивний гайд українським Ютубом.
«Це контент, який наповнити й навіть переповнити вас якісним українським продуктом», – відмічає авторка.
Знання власної історії
Оксана Мороз пропонує пригадати свої уроки історії України в школі.
«Якщо вони були цікавими і захопливими, вам можна позаздрити. Але нерідко уроки з історії в школі учні називають нудними. І виходить так, що вчиш її 11 років, потім пишеш національний мультипредметний тест, а далі – чистий листок. Проте сьогодні це легко виправити. В Ютубі існує безліч проектів, які не лише допомагають опанувати нові знання, а й вчать розуміти історію України через призму світової», – відмічає авторка.
Тож для розуміння української історії Оксана Мороз порадила онлайн-лекції Тімоті Снайдера та ютуб-виступи Сергія Плохія.
А також пропонує низку українських ютуб-проєктів:
- Історія без міфів
- 10 запитань історику
- WAS: Популярна історія
- Реальна історія
- Олександр Алфьоров
«Кожен з каналів має власний стиль подачі інформації. Хтось більше приділяє уваги певним епохам, а хтось конкретним історичним подіям або постатям. Але їх усіх об’єднує нетривіальний виклад матеріалу. Тому нудно точно не буде», – запевняє авторка ініціативи «Як не стати овочем»
Інформаційна гігієна
У відео проєкту «Як не стати овочем» експерти та Оксана Мороз розповідають про важливість інформаційної гігієни та боротьбу з дезінформацією в умовах гібридної війни росії проти України. Вони діляться своїм досвідом розпізнавання фейків і підкреслюють важливість критичного мислення та перевірки джерел новин.
«Нам дуже приємно, що ви дивитесь наш канал і ми дякуємо вам за довіру і розуміння, наскільки важливою є інформаційна гігієна. Ми з вами багато говорили про наші дії в інфополі, інформаційні віруси, фейки та маніпуляції. Разом ми формуємо основу нашої інфогігієни», – каже Оксана Мороз.
Якщо українці хочуть ще краще зрозуміти, що відбувається в інфопросторі, авторка пропонує звернути увагу на такі канали:
«Важливий момент: наш проект і всі згадані канали – це не магічні пігулки. Так, ми пояснюємо правила безпечної поведінки в інформаційному полі, які допомагають зрозуміти, де корисна інформація, а де шкідлива. Але ваше завдання – вміти скористатися цими інструментами», – нагадує Оксана Мороз.
Українська публіцистика
«Коли ми говоримо про те, що сприяє розвитку нашої українськості, то не можна не згадати якісну українську публіцистику, яка генерує ідеї та закладає важливі сенси», – відмічає ведуча.
До таких ютуб-проєктів належать:
- “Ремовська інтерв’ю” на SuspilneNews
- Бабель
- Українська правда
- Liga net
- Олег Саакян
- MokRec
Також Оксана Мороз рекомендує дивитись офіційні канали з білого списку медіа
Документалістика
«Слово «документалістика» для багатьох часто пов’язано з чимось дуже серйозним і історичним. Проте хибно вважати, що документальні проекти не розраховані на масового глядача. Якщо ви досі так думаєте, то підозрюю, що не бачили документальні фільми від суспільного мовлення», – відмічає авторка.
Оксана Мороз рекомендує глянути документальні фільми проєктів Суспільного мовлення «Остання війна», «Колапс», «Велика російська брехня», «Русифікація в стилі ПОП», «Щедрик проти русского міра».
Культура
«Ви колись чули про велику польську культуру? Мабуть, ні. І про велику французьку, мабуть, не чули. Але в нас барабанні перетинки болять від словосполучення «великая русская культура». Літературознавець Віра Агеєва влучно зауважила, що так звана велика російська культура – це імперський міф, створений великими грошима. Ми століттями жили в реальності, де восія возвеличувала свою культуру і насаджувала її нам. Натомість українська культура багатьом з нас тільки відкриває себе. На щастя, у нас є проекти, які допомагають це робити», – каже Оксана Мороз.
Щоб відкрити для себе масштаб виявів української культури, авторка рекомендує:
- YouTube-канал «Перший»
- Суспільне Культура
- Ukraїner & UkrainerQ
- Центр дослідження мордоRU
- Культуртригер
- Шалені авторки
- Читанка
- “Вовчиці” від Палає
Також Оксана Мороз рекомендує дивитись канали буктокерів, які розповідають про сучасну літературу та новинки українських видавництв.
Різноманітний український контент
« Українській інфопростір роками був наповнений російським продуктом. Це зараз ми легко можемо знайти відео про подорожі, кіно, мистецтво чи ігри рідною мовою. Та чи могли ми уявити ще 10 років тому, що у нас буде стільки україномовного контенту?», – зауважує авторка.
Оксана Мороз рекомендує два канали розважального характеру:
«Ми воюємо із сильним ворогом. І сильний він не лише з військової точки зору, а й в інформаційному полі. Відчуття втоми і невизначеності лякає нас, і цим обов’язково намагається скористатися ворог. Потрібно розуміти, що у цьому протистоянні нас має вистачити надовше, ніж росіян. Тому вкрай важливо дбати про своє ментальне здоров’я. Інформаційна гігієна відіграє далеко не останню роль у нашій психологічній стійкості. Якщо ми хочемо, щоб нас вистачало надовго, час очистити своє інформаційне поле, відмовитися від анонімних ресурсів та неякісного контенту. Вони лише грають на наших емоціях, чим породжують ще більше страх і відчуття безсилля. Краще зосередитися на підтримці тих, хто рухається з нами в одному напрямку. І не забуваємо про необхідність вчитися відновлюватися. Якісний контент на ютубі у цьому теж допоможе», – резюмує Оксана Мороз.