рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Психіатрична допомога за Програмою медгарантій на Прикарпатті: які послуги пацієнт може отримати безоплатно в стаціонарі та вдома

рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Дві лікарні на Прикарпатті надають психіатричну допомогу в стаціонарних умовах, так само дві – за місцем перебування пацієнта.

Через наслідки війни в Україні може збільшуватись кількість пацієнтів, які потребують психіатричної допомоги. За оцінками ВООЗ, 10 мільйонів людей, або приблизно чверть населення України, можуть страждати від розладів психічного здоров’я у зв’язку з війною. З початком повномасштабної війни, допомога у сфері психічного здоров’я стала одним із пріоритетів Програми медичних гарантій. Розповідаємо, яка психіатрична допомога передбачена на спеціалізованому рівні.

У Програмі медичних гарантій є два пакети послуг із спеціалізованої психіатричної допомоги:

  • «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» – 2 заклади з договором на Прикарпатті;

  • «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами» – 2 заклади з договором на Прикарпатті.

«Українцям, які потребують психіатричної допомоги, не обовʼязково відразу шукати приватних психіатрів і витрачати на це кошти: вони можуть отримати допомогу безоплатно в межах ПМГ. Для початку можна просто проконсультуватися з сімейним лікарем, який скерує пацієнта далі. Амбулаторне лікування і супровід психолога не всім зараз можуть допомогти, тому в ПМГ передбачено пакет зі стаціонарної психіатричної допомоги. Водночас мобільні мультидисциплінарні команди за договором з НСЗУ надають таку допомогу за місцем проживання пацієнта – переважно після виписки зі стаціонару. Загалом за цими двома пакетами на Прикарпатті безоплатно у 2024 році отримали послуги вже 4 135 пацієнтів. 3 934 пацієнти отримали допомогу стаціонарно, 232 пацієнти – удома», – говорить директорка Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Тетяна Кудик.

Щоб звернутися до психіатра амбулаторно – направлення не обов’язкове. Звернутися до лікаря можна в поліклініку чи лікарню, яка має договір із НСЗУ за пакетом «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» та психіатра у штаті. 

Отримати безоплатно психіатричну допомогу в стаціонарі можна як за направленням лікуючого лікаря, так і у порядку самозвернення; також можливо доставлення бригадою швидкої медичної допомоги, поліцейськими або переведення з іншого медзакладу. Рішення про госпіталізацію приймає лікар-психіатр після психіатричного огляду пацієнта.

Які безоплатні послуги передбачені у пакеті «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах»:

  • психіатричний огляд з метою визначення потреби у госпіталізації та формування у співпраці з пацієнтом чи пацієнткою індивідуального плану лікування та реабілітації;

  • необхідні лабораторні дослідження;

  • необхідні інструментальні обстеження: ЕКГ, ультразвукові дослідження, рентген, електроенцефалографія тощо;

  • консультації лікарями інших спеціальностей; 

  • застосування фармакотерапії, психотерапії, методів психологічного впливу, а також реабілітаційної допомоги;

  • своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;

  • забезпечення лікарськими засобами відповідно до Національного переліку основних лікарських засобів;

  • цілодобовий супровід психіатром та медсестринський догляд;

  • формування разом з пацієнтами та за їх згодою плану лікування, супроводу та реабілітації після завершення стаціонарного етапу лікування. 

  • скерування пацієнтів для надання подальшої психіатричної допомоги в амбулаторних умовах та/або за місцем перебування пацієнта/пацієнтки (спеціалістами та фахівцями мобільної мультидисциплінарної команди) та/або у заклад первинного рівня для супроводу і лікування сімейними лікарями;

  • забезпечення харчування в умовах стаціонару тощо. 

Більше про обсяг медичної допомоги за посиланням: https://bit.ly/40rJvix (п.21).

Безоплатні послуги у пакеті «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами»:

  • огляд членами мультидисциплінарної команди та надання психіатричної та психосоціальної допомоги особам із розладами психіки та поведінки;

  • формування індивідуального плану лікування і реабілітації – із залученням самого пацієнта або його законного представника;

  • підтримка пацієнтів у дотриманні плану лікування й реабілітації, моніторинг за побічною дією ліків та корекція лікування у разі потреби; 

  • надання невідкладної медичної допомоги пацієнтам під час відвідування при виникненні станів, що загрожують життю, а також за потреби виклик бригади екстреної медичної допомоги;

  • оцінка соматичного стану пацієнтів та видача електронного направлення (при наявності показань) для надання спеціалізованої медичної допомоги; 

  • визначення потреби пацієнтів з розладами психіки та поведінки в паліативній допомозі та видача у такому випадку необхідного електронного направлення;

  • визначення потреб пацієнтів з розладами психіки та поведінки у соціальних послугах та сприяння їхній соціально-трудовій соціалізації та ін.

Знайти найближчий заклад з надання психіатричної допомоги, який має відповідний договір із НСЗУ можна, зателефонувавши в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77. Або скориставшись інформаційною панеллю (дашбордом) «Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога». У фільтрах ліворуч оберіть область, громаду або населений пункт та вид допомоги. Ви побачите всі медичні заклади, які мають договір із НСЗУ.

Більше про безоплатні медичні послуги – в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням: https://cutt.ly/Nw5buw0b.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

На Івано-Франківщині син вкрав гроші з батькової картки – його оштрафували на 85 тис грн

Районний суд міста Городенка,що на Івано-Франківщині виніс вирок у справі місцевого мешканця, який оплатив свої комунальні послуги з батькової банківської картки, коли останній забув в нього телефон. Його оштрафували на…

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Ветеранка Оксана Любінець втілила давню мрію та відкрила на Івано-Франківщині пекарню

Оксана Любінець на фронт відправилась ще в березні 2022 року. Була бойовим медиком 75 батальйону 102 бригади тероборони. У кінці вересня звільнилась і вирішила втілити давню мрію – відкрити пекарню…

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Як майстриня Світлана Павлюк з Івано-Франківщини створює вироби з овечої вовни

Жителька Косівського району, що на Івано-Франківщині, Світлана Павлюк — ліжникарка в третьому поколінні. За 28 років роботи жінка виткала понад 10 тисяч виробів з овечої вовни.

ПЕРЕГЛЯНУТИ