В Івано-Франківську з фасаду будівлі обласної організації Національної спілки художників України зняли меморіальну дошку Миколі Кіщуку, колишньому комуністичному функціонеру. Рішення прийняте в рамках процесу декомунізації та на основі історичних документів.
1 липня 2024 року в Івано-Франківську зроблено ще один крок у напрямку декомунізації. З фасаду будівлі обласної організації Національної спілки художників України демонтовано меморіальну дошку Миколі Кіщуку, колишньому комуністичному діячу та депутату Верховної Ради УРСР.
Ярослав Коретчук, директор обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери, прокоментував ситуацію:
“Ми вирішили не займатися вандалізмом, а піти юридичним шляхом. Зібрали архівні документи про депортацію повстанців на Косівщині та примусову рубку лісу на потреби Червоної армії. Вони підписані Миколою Кіщуком”.
Процес демонтажу розпочався ще в жовтні 2023 року, коли питання було вперше підняте у публічному просторі. Після тривалих дискусій та юридичних процедур, у червні 2024 року Івано-Франківська міська рада скасувала попередній дозвіл на встановлення дошки.
“Ми посилалися на Закон України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”. Микола Кіщук підпадав під цей припис”, – пояснює Коретчук.
Довідково: Микола Кіщук, народжений у 1910 році, був не лише майстром з різьблення на дереві та художником, але й активним комуністичним функціонером. За словами істориків, у 1949-1950 роках, обіймаючи посаду голови виконавчого комітету Косівської районної ради, він брав участь у прийнятті рішень про депортацію учасників українського визвольного руху.
Демонтаж меморіальної дошки викликав неоднозначну реакцію. Син Миколи Кіщука, який нині обіймає високу посаду в Національній спілці художників України, заперечував причетність свого батька до депортацій.