Одним з пріоритетів Долинської громади є допомога Збройним Силам України – в 2024 році на це в бюджеті передбачили близько 30 мільйонів гривень.
Долинська громада у час війни не тільки долає виклики, а й шукає можливості для розвитку і допомоги захисникам України. У громаді визначились з основними пріоритетами – енергетична децентралізація, міжнародна співпраця і проектна діяльність та допомога ЗСУ.
У рамках престуру, організованого Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України, міський голова Долини Іван Дирів розповів, як громада та її міжнародні партнери долучаються до допомоги українським військовим.
«Ми розуміємо, особливо тут, на заході, що зараз ми можемо розраховувати тільки на власні сили і ресурси. На допомогу держави, на жаль, ні. Бо ситуація і так складна, і вона буде не менш складною і в наступні десятиліття. Всі ресурси будуть іти на відбудову міст та сіл на сході і півдні країни, які зазнали неймовірних руйнувань. Тому ми маємо навчитись жити з тим, що маємо самі, налагоджувати співпрацю з міжнародними партнерами і допомагати всіма силами нашим захисникам», – відмітив Іван Дирів.
За попередніми підрахунками у 2024 році через вилучення «військового» ПДФО місцеві бюджети Івано-Франківщини втратять понад 2,6 мільярда гривень.
«Хоча ми й втратили 18 мільйонів гривень так званого військового ПДФО, допомогу нашим військовим ми не зменшили. Зокрема, за перше півріччя поточного року ми спрямували на закупівлі для військових понад 17 мільйонів гривень. Крім цього, ми всі донатимо, щомісяця скидаємося на те чи інше усім колективом міської ради», – відзначив Іван Дирів.
До слова, свого часу популярною стала безпрецедентна акція «Задонатив – критикуй». За донат від 100 гривень можна насварити мера. За критику мера Долини Івана Диріва, підкріплену гривнею, в громаді придбали дрони для ЗСУ.
Також допомагають українським захисникам і міжнародні партнери, з якими Долина підтримує тісні зв’язки.
«Наші друзі з Бююкчекмедже (Стамбул, Туреччина), з якими ми підписали угоду про співпрацю у січні 2022 року, як тільки почалась війна, одразу надіслали фуру допомоги для хлопців. Ми отримали два котли твердопаливні по 400 кіловат для дитячої лікарні і військкомату. Наші партнери з США, містечко Прерія Віледж, допомогли нам закупили для хлопців рації, і звідти, з Америки, передали. А згодом мер Прерія Віледж написав листа президенту Джо Байдену з проханням більше допомагали Україні та посилювали санкції. Тобто такі відносини, здається, горизонтальні, на не дуже високому рівні все ж таки дозволяють, напевно, якось підсилювати позиції нашої держави на міжнародній арені», – відмітив Іван Дирів.
В перші місяці вторгнення в Долину надходила допомога для захисників також з міст-побратимів з Франції, Литви, Польщі та інших країн. Загалом, Долинська громада має 12 угод про міжнародну співпрацю.
Ще в 2007 році в Долині починали робити перші кроки до зменшення витрат на енергоносії та переходу на альтернативні види палива. Тож згодом місто назвали українською столицею енергоефективності, бо Долина стала першим містом в Україні, яке отримало європейський сертифікат енергоефективного менеджменту. Тепер громада має досвід, яким готова поділитися. Для прикладу, це впровадження системи розподілу генерації, побудова сонячних станцій на будівлі комунального підприємства та дитячих садочках, напрацювання щодо створення вітрових електростанцій і станції акумуляції енергії.
Всі ці кроки дозволяють економити місцевий бюджет і спрямовувати кошти на потреби військових.
«Пріоритетом Долинської громади є допомога військовим. І навіть не зважаючи на те, що сьогодні в бюджеті є недоотримання фінансового ресурсу в зв’язку з тим, що немає військового податку, територіальна громада запланувала близько 30 мільйонів гривень, щоб Збройні сили України отримали додатковий фінансовий ресурс. Оскільки запити від військових не є меншими, а навпаки, збільшуються», – відмітив виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.
30 мільйонів, запланованих в місцевому бюджеті на підтримку Сил оборони – це близько 6% від власних надходжень без врахування трансфертів. З них понад 13 мільйонів планують спрямувати на закупівлю дронів.
«Станом на 1 серпня загальна сума видатків на підтримку ЗСУ становила понад 17 мільйонів, з яких на закупівлю дронів – понад 8 мільйонів гривень», – додав Юрій Стефанчук.