рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

У Львові виставили роботи Опанаса Заливахи (відео)

реклама

24 серпня, у День Незалежності України, у Центрі інтелектуального мистецтва Меркурій відкрилась виставка «Опанас Заливаха. Хто ми».

«Упродовж життя Опанас Заливаха ставив собі запитання «Хто ми?».

Новий проєкт ЦІММу спробує показати погляд художника-дисидента на те, ким ми є, розкриваючи його шлях і спроби знайти цю відповідь», – повідомляють організатори.

Проєкт розгорнутий у двох залах Центру та має три смислові блоки: «Загублена ідентичність, «Лабіринти опору» та «Недосконалість» .

 

До експозиції увійшли понад 80 малярських і пластичних творів із колекції родини художника та збірки ЦІММу. Дві третини експонатів глядачі побачать уперше.

Також історію художника відвідувачі дізнаються через листи з державних та приватних архівів України, зокрема – Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.

«Ця виставка про українців, свободу шістдесятників, боротьбу людини попри будь-які лабіринти, об’єднання попри неідеальне і про пошук точки консолідації задля перемоги над ворогом», – додають в ЦІММ.

Проєкт «Опанас Заливаха. Хто ми?» триватиме до 29 вересня.

Довідково:

Український живописець, відомий шістдесятник Опанас Заливаха народився 26 листопада 1925 року у селі Гусинка Куп’янського району Харківської області.

Юність Заливахи минула на далекому сході СРСР і в Сибіру, куди його сім’я втекла з рідної Харківщини від голодомору 1930-х років.

1957 року приїхав на практику до Косова. Через 4 роки оселився в Україні, був художником Івано-Франківського художнього фонду.

1964 року у співавторстві з Аллою Горською, Людмилою Семикіною, Галиною Севрук та Галиною Зубченко створив вітраж «Шевченко. Мати» до 150-річчя Тараса Шевченка у вестибюлі Червоного корпусу КНУ. Скликана після цього комісія кваліфікувала його як ідейно ворожий, тож вітраж був знищений адміністрацією університету.

У 1965-1970 рр. відбував покарання за статтею 62 Карного кодексу УРСР («за антирадянську агітацію та пропаганду») – 5 років у таборі № 385 (Мордовія).

Коли вийшов з табору, одружився з Дариною, племінницею Степана Бандери. Вони виховали сина Ярослава та доньку Ярину.

Працював у галузі станкового живопису та графіки.

Скільки робіт створив Опанас Заливаха, нікому достеменно не відомо. Лише 2003 року він видав свій перший альбом.

Удома художник тримав іконостас загиблих товаришів: Івана Світличного, В’ячеслава Чорновола, Алли Горської. Хотів відкрити свій музей.

Помер 24 квітня 2007 року в Івано-Франківську.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

На Прикарпатті за добу рятувальники загасили 30 пожеж у природних екосистемах

На Івано-Франківщині за добу рятувальники загасили 30 пожеж у природних екосистемах

На території трьох районів Івано-Франківської області за минулу добу виникло 30 пожеж в екосистемах, які охопили площу понад 3 гектари, що стало наслідком спалювання сухої трави місцевими жителями.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Чиновницю міськради оштрафували за переправлення людей через кордон

Чиновницю міськради оштрафували за переправлення людей через кордон

Івано-Франківський міський суд виніс вирок у справі про незаконне переправлення через кордон трьох громадян України, яке організувала головна спеціалістка відділу правової та кадрової роботи управління економічної політики департаменту благоустрою Івано-Франківської…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Рак шийки матки: на Верховинщині впроваджують масштабну профілактику

Рак шийки матки: на Верховинщині впроваджують масштабну профілактику

На Верховинщині відбулася третя консультативна зустріч медичних фахівців та представників влади, присвячена питанням профілактики раку шийки матки та впровадженню комплексної програми вакцинації від вірусу папіломи людини серед населення гірських районів.

ПЕРЕГЛЯНУТИ