демонтують радянські пам'ятники
рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

У Галицькій та Отинійській громадах демонтують радянські пам’ятники (фото + відео)

рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

На Івано-Франківщині триває процес декомунізації, але підходи громад до цього питання різняться. Деякі повністю демонтують радянські пам’ятники, інші зберігають їх, посилаючись на закон про охорону культурної спадщини.

У серпні 2024 року Галицька громада завершила демонтаж останніх шести радянських пам’ятників, що перебували на балансі міськради. Процес відбувався в різних селах громади, зокрема в Крилосі та Брині.

село Бринь, Івано-Франківщина

“До 2000 року тут стояла зірка. Десь у 2002-2003 пам’ятник реконструювали й залишили тільки солдата. На підставі останнього розпорядження ми його демонтували”, – розповів Василь Мельничук, староста села Крилос.

радянський пам'ятник, декомунізація, Крилос, Івано-Франківщина

У селі Бринь планують на місці демонтованого пам’ятника створити новий монумент на честь українських воїнів. 

“Курган буде увіковічувати вже прізвища наших односельців, два з яких загинули у цій війні. Є зниклі безвісти. Багато хлопців служать, хай це буде і курган слави живим”, – пояснює староста села Марія Богусевич.

радянські пам’ятники, декомунізація, Івано-Франківщина

Жителька села Острів Галицької громади Ярослава Орловська показала кореспондентці Суспільного місце, де стояв монумент жінки, який демонтували. Цю подію коментує так:

“Та вона нікому і не заважала, чесно кажучи. Але тут треба щось зробити. Ми вже думали, може, пам’ятник Марку Вовчку перенести сюди”.

Ярослава Орловська
 

Пам’ятники демонтували протягом серпня також у селах Демешківці, Дорогів та на кладовищі у Галичі, розповідає заступниця голови Галицької громади Вікторія Дебенко. З її слів, більше пам’ятників, присвячених Другій світовій війні, на балансі немає. На демонтаж, каже, не витратили грошей з бюджету громади. Монументи зняли за допомогою комунальників і меценатів-аграріїв.

радянські пам’ятники, декомунізація, Івано-Франківщина

На противагу Галицькій громаді, в Отинійській громаді залишаються вісім радянських пам’ятників. 

“Ці монументи є пам’ятками історії й монументального мистецтва. Згідно зі Законом України “Про охорону культурної спадщини”, вони перебувають під захистом”, – пояснює Олег Савчук, голова громади.

Олег Савчук

Історик Ярослав Коретчук, член комісії з декомунізації та деколонізації при обласній військовій адміністрації, зазначає:

“Під великою частиною пам’ятників є поховання. Це — рештки або працівників НКВС, або дійсно бійців, які брали участь у Другій світовій війні. Згідно з останніми рекомендаціями Українського інституту національної пам’яті йдеться про те, що такі об’єкти повинні бути забрані з публічного простору, а останки перенесені на кладовище”.

радянські пам’ятники, декомунізація, Івано-Франківщина

Зі слів Ярослава Коретчука, після знесення постаментів краєзнавцям потрібно ще працювати з плитами, на яких викарбувані ініціали людей, аби виокремити з-поміж них працівників НКВС чи тих, хто їм допомагав. Коретчук каже: такі прізвища потрібно демонтувати. Проте варто залишити імена та вшановувати пам’ять мобілізованих до Червоної армії.

“Уродженців західних областей, мобілізованих до Червоної армії, сприймали, як бандерівців. Тому їх доволі часто беззбройно або з малим озброєнням кидали на будь-які штурми німецьких військових позицій. Багато з них загинули на території Польщі, Східної Німеччини, Чехословаччини. Потрібно виготовити нову плиту, поставити хрест на території кладовища чи поруч символічних могил січових стрільців, які є практично в кожному селі, і вшанувати цих людей”, — каже історик.

радянські пам’ятники, декомунізація, Івано-Франківщина
 

Вадим Поздняков, голова громадської організації “Деколонізація України”, відзначає прогрес області:

“Можу сказати, що Городенківська громада добре впоралася, демонтувала величезну кількість об’єктів, які якраз були у них у розпорядженні”.

За розпорядженням голови Івано-Франківської ОВА Світлани Онищук від 26 липня 2024 року, в області мали демонтувати 78 об’єктів, присвячених Другій світовій війні. Остаточні результати виконання цього розпорядження стануть відомі після 15 вересня.

радянські пам’ятники, декомунізація, Івано-Франківщина

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Як Юліана Мазна релокувала свою книгарню-кав’ярню до Івано-Франківська

Юліана Мазна — підприємниця з багаторічним досвідом, яка релокувала свій бізнес до Івано-Франківська. Раніше вона відкрила книгарню-кав’ярню в Чернігові, а тепер успішно розвиває її на новому місці.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
24 лютого

У Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині, 24 лютого оголосили днем тиші

24 лютого у Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині оголошують днем тиші. Аби вшанувати військовослужбовців та полеглих у російсько-українській війні.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Прикарпатська команда виборола 30 медалей на Іграх Нескорених (фото)

Прикарпатська команда, у складі 35 ветеранів та військових здобула 30 медалей на Іграх Нескорених 2025.

ПЕРЕГЛЯНУТИ