В Україні відбулося суттєве підвищення тарифів на транспортування природного газу для внутрішніх споживачів, яке сягнуло 305% після припинення транзиту російського газу українською територією. Внаслідок цього вартість транспортування 1000 кубометрів зросла з 124,16 гривень до більш ніж 500 гривень.
“Ми зупинили транзит російського газу, насправді це історична подія в тому, що Росія втрачає ринки та буде зазнавати втрат від цього, а це означає рух України до Європи, тому що Європа вже прийняла рішення відмовитись від російського газу”, – розповів міністр енергетики України Герман Галущенко.
За словами представників галузі, у 2024 році 85% доходу від транспортування газу надходило від російського транзиту.
“Тобто 15% – це те, що лишається нам по 24-му році від внутрішніх замовників, таким чином для повної компенсації там навіть не вистачає того підняття тарифу, але ми розуміємо, що зараз економіка країни потребує зважених рішень”, – розповів генеральний директор оператора ГТС України Дмитро Липпа.
Економіст Володимир Стефінін зазначає можливі наслідки таких змін.
“Будь-яке збільшення тарифу, якщо воно відбудеться і запрацює, буде відображатися на кожному українці опосередковано, тому що це покладеться в собівартість продукції, ми і так маємо недоволі стрімке зростання цін, ці речі, напевно, тільки пришвидшать в тій чи іншій мірі в залежності від того, наскільки компанії споживають і залежні від такого ресурсу як газ”.
Проте експерти наголошують, що підвищення тарифів на транспортування газу не вплине на побутових споживачів, оскільки в Україні з 2022 року діє мораторій на підвищення тарифів для населення на газ та опалення.
“Тарифи на газ і на тепло в зв’язку з прийняттям тарифу оператора газотранспортної системи не змінюються, вони зафіксовані на весь опалювальний сезон”.