Головний сержант медичної роти 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади Андрій Гусак ділиться досвідом порятунку побратимів на передовій та розповідає про шлях від програміста до військового медика.
Виконуючий обов’язки головного сержанта медичної роти 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади “Едельвейс” Андрій Гусак з позивним “Панда”, який народився на Івано-Франківщині, вже понад десятиліття перебуває на передовій російсько-української війни, відвідуючи рідні краї лише зрідка, оскільки його професійне життя повністю присвячене захисту України від російської агресії на різних ділянках фронту.
До того, як стати військовим, життя Андрія складалося за звичайним сценарієм цивільної людини — він здобув освіту у сфері програмування в коледжі, а згодом закінчив Інститут дизайну в Івано-Франківську, проте все кардинально змінилося у 2014 році, коли розпочалася перша фаза російської агресії, і молодий чоловік, відчуваючи особисту відповідальність за долю країни, вступив до лав Збройних Сил України, розпочавши свій військовий шлях у піхотному підрозділі.
Після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Андрій Гусак обійняв посаду головного сержанта медичної роти бригади “Едельвейс”, де, як він сам зазначає, усвідомив необхідність постійного вдосконалення своїх навичок та підготовки для ефективного виконання завдань з порятунку життів військовослужбовців.
“Враховуючи, що в нас просто офігенний колектив, який іде назустріч будь-якій розумній ініціативі, то це було просто. Тобі все покажуть, розкажуть, навчать”, – розповідає “Панда”, віддаючи належне своїм колегам, зокрема командиру медроти з позивним “Птаха” та військовим медикам “Страйкеру”, “Консулу”, “Паляниці” та іншим представникам різних регіонів України, які об’єдналися для спільної мети.
Початок роботи на нових позиціях після повномасштабного вторгнення був пов’язаний із численними викликами, серед яких “Панда” особливо відзначає проблеми зі зв’язком, що суттєво ускладнювало роботу медичного персоналу та координацію дій з евакуації поранених, проте завдяки підтримці командування бригади та наполегливій праці всього колективу медроти ці труднощі поступово вдалося подолати.
Згадуючи один із найскладніших моментів своєї служби, Андрій Гусак розповідає:
“Приїхали ми в ту Пісківку. Темрява. Ми на фарах. А в сусідньому кварталі, виявляється, вже піри стріляють, йде запеклий стрілецький бій. Усі фіг*ться, крики… Знайшли ми наших хлопців, хоч і без зв’язку, вивезли. Зараз інша ситуація: будь-що сталося, і одразу “Альо!”, – згадує військовий.
За час служби в медичній роті “Панда” став свідком значного покращення умов для надання медичної допомоги пораненим військовослужбовцям — якщо раніше поранених бійців бригади доводилося приймати буквально “з коліс”, то зараз у підрозділі функціонує повноцінне приймальне відділення, обладнане всім необхідним для надання кваліфікованої медичної допомоги у належних умовах, а все, що не може забезпечити держава, надходить від волонтерів, створюючи ефективну та системну модель підтримки військових медиків.
Окрім своїх безпосередніх обов’язків у медичній роті, Андрій Гусак є переконаним прихильником інформування суспільства про важливість медичної складової у Збройних Силах та її роль у збереженні життів українських захисників, оскільки, на його думку, це допомагає формувати правильне розуміння військової служби серед цивільного населення та потенційних майбутніх військовослужбовців.
“Дуже важливі речі, які ми тут робимо, якщо їх не показувати українцям, то люди нічого і не знатимуть. Як казав мій дуже добрий товариш, люди сприймають бойовий контент по-різному. І це цілком природньо. А от медичний контент вони сприймають завжди позитивно, бо з власного досвіду знають: порізав пальчика, замотали бинтом, і буде тобі щастя. І хоча на війні зовсім інші ушкодження, тему порятунку життя та здоров’я військовослужбовців цивільне населення, і військові також, сприймають добре”, – пояснює “Панда”.
Незважаючи на складні умови служби, головний сержант знаходить час для свого захоплення фотографією, яке дозволяє йому не лише реалізувати творчий потенціал, але й документувати важливі моменти війни, що вже принесло йому визнання на міжнародному рівні — нещодавно він став переможцем у номінації на тему російського вторгнення в Україну на міжнародному конкурсі репортерської фотографії.
“Коли є хобі, це кльово. Бо ти починаєш працювати і мислити по-іншому, творчо. Є речі, які надихають. Є речі, які пригнічують. Але коли ти служиш у підрозділі разом з людьми, крутість яких просто зашкалює, ти розумієш, що є кому Україну обороняти, і є кому, де і чим допомогти бійцям, коли вони цього потребують!”, – ділиться своїми думками військовий медик.
Андрій Гусак, як і багато інших військовослужбовців, має вагомі особисті причини боротися за Україну — вдома на нього чекають батько, дружина і двоє доньок, хоча мама, на жаль, не дочекалася повернення сина, померши у 2022 році, що стало ще одним болісним нагадуванням про високу ціну, яку платять українські родини за свободу та незалежність своєї держави.
Бригада “Едельвейс”, у якій служить “Панда”, активно шукає молоде, вмотивоване та належним чином підготовлене поповнення, пропонуючи майбутнім військовослужбовцям віком від 18 до 24 років чіткий термін служби, реальний бойовий досвід, гідну оплату праці та підтримку від держави після завершення служби, а детальнішу інформацію щодо вступу до лав бригади можна отримати за телефоном 0504343406 або на офіційному сайті 18-24.army.gov.ua.
“Мій побратим Олег правильно каже: “Якщо працюєш, то працюй на Українську Перемогу. І якщо навіть лежиш, то лежи, але головою в сторону Бахмута!”, – цитує свого товариша Андрій Гусак, підсумовуючи свою життєву філософію та ставлення до військової служби, які поділяють усі бійці 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади “Едельвейс”.