Неспішна девальвація

Поріг 28 грн. / Дол. вже пройдено, тримаємо курс на 29. За місяць, з 24 серпня по 18 вересня, гривня девальвувала майже на 2,5%. Офіційний курс, так само як і готівковий, з позначки в 27,4-27,5 грн. / Дол. знизився до 28,1 грн. / дол. Наближається кінець року, зростає попит на валюту для покриття зовнішньоекономічних контрактів. Відстежувати динаміку курсу долара до гривні у місті Харкові в режимі онлайн  дуже зручно на сайті КИТ group https://obmen.kharkov.ua/usd-uah. Тут для вас – актуальна інформація, аналітика, динаміка курсу, корисні поради та можливість отримувати сповіщення про зміни курсу.

Позтивні тенденції

Є і хороші новини. В Україні повним ходом йде кампанія по збору урожаю. І за попередніми прогнозами, урожай зернових в 2020 році буде трохи гірше врожаю 2019 го, приблизно на рівні 70 млн. тонн. З огляду на те, що велика частина цього обсягу піде на експорт, приплив валюти в країну забезпечений. Крім того, різко зросли ціни на залізорудну сировину, що однозначно грає на руку українським металургам.

Правда, з 29,05 млрд. Дол. резервів, які були в розпорядженні Нацбанку на початок вересня, до кінця місяця залишилося трохи менше 27 млрд. Дол. Але основний обсяг виплат 2020 року вже позаду, наприклад, тільки у вересні віддали 2,5 млрд дол. На кону – отримання приблизно 700 млн. дол. від МВФ, якщо фонд не передумає, і більше 1,5 млрд. дол. – від інших донорів.

Тому, цілком ймовірно, що кінець року Україна зустріне з резервами на рівні близько 28 млрд. Дол.

Зниження курсу гривні

У той же час, явно видно, що з кінця серпня Нацбанк веде тренд на девальвацію, послаблюючи гривню на 10-15 коп. в тиждень. І не виключено, що в жовтні курс досягне 29 грн. / Дол. Це відповідає середньорічним курсом 28,2, на базі якого будувався держбюджет-2020 з поправками, і середньорічним курсом на рівні 29,1 грн. / Дол., Який закладений в проекті держбюджету-2021

Зростання цін

Також не варто забувати, що Нацбанк на початку вересня зберіг облікову ставку на рівні 6% річних і затвердив основні принципи грошово-кредитної політики на 2021 рік. Вона буде помірно м’якою зі збереженням плаваючого курсоутворення і підтримкою зростання цін в межах близько 5-7% в рік.

До речі, а що з цінами? У серпні споживчий кошик  подорожчав на 0,83%. Нагадаємо, що в липні аналогічний індекс  склав 1,41%, в серпні 2019 року індекс знаходився на позначці 1,86%.

Найбільш вагомий внесок в інфляцію в серпні 2020 року внесли продавці взуття, товарів для дому та особистої гігієни. Сфера розваг підвищила вартість своїх послуг на 3,5%, харчування поза домом подорожчало на 3%.

Зростання цін на алкогольні напої склав 1,9%, на сигарети – 3,1% і пов’язаний з підвищенням акцизів, які ростуть щороку. Тому логічно, що виробники тютюнових і алкогольних виробів закладають акцизи в вартість, плавно підвищуючи її від місяця до місяця, щоб не особливо нервувати покупців.

За даними Держстату, споживчі ціни в серпні в порівнянні з липнем 2020 року знизилися на 0,2%. А ось в річному вимірі інфляція склала 2,5%.

Втім, з приходом осені почало дорожчати паливо, яке традиційно тягне за собою ціни на більшість товарів і послуг. Так що не виключено, що у вересні ціни зростуть приблизно на 2%, а за підсумками 2020 року – на 6-6,5%.