Буханка білого хліба скоро коштуватиме 10 гривень, а чорний взагалі стане делікатесом

“Дефіцит позначиться на ціні до травня-червня, оскільки вартість зерна на початку нового сезону формується з видів на врожай і потреб ринку. Вже зрозуміло, що дефіцит буде. Але якщо ще й врожайність виявиться невисокою, то це ще більше вплине на ціни”, – зазначив він.

Наприкінці лютого вартість жита вже досягла 1950 грн/т. Це на 450 грн (30%) більше, ніж у листопаді минулого року. “Кожен місяць ця культура додавала в ціні по 100-200 грн. на тонні. Це пов’язано з тим, що пекарі (а жито майже повністю йде на харчові потреби) традиційно почали поповнювати свої запаси”, – говорить Левицький.

При цьому кількість зерна, що закладається на зберігання, скорочується. Зокрема, за даними компанії “ПроАгро”, запаси жита на 1 січня 2014 склали 374,7 тис. т., А в 2015-му всього 234,8 тис. т. (або на 37% менше).

Зменшення запасів пов’язане з тим, що в Україні прискореними темпами скорочуються посівні площі жита. За даними Держстату, торік цією культурою засіяли всього 150 тис. га, що на чверть менше, ніж в 2013 р., і в два рази менше, ніж в 2012 р. За словами Ярослава Левицького, основна причина скорочення виробництва жита в Україні – недооціненість. Так, сьогодні тонна продовольчого жита на 45% дешевше такої ж тонни продовольчої пшениці, а врожайність останньої ще й у півтора рази вище.

Багато аграріїв на півдні країни в останні роки взагалі відмовилися від вирощування цієї культури через низькі ціни і практично повну відсутність експортного потенціалу (жито не користується попитом на світовому ринку). “До того ж нинішня зима виявилася не найсприятливішою для зимівлі – стан посівів у багатьох господарствах істотно гірше звичайного. Так що недобір урожаю очікувати варто, а значить, досить імовірне і зростання цін на жито, житнє борошно і житній хліб”, – розповів директор компанії “АгроАналіз” Вадим Дудка.

Якщо ж цього року з засіяних 150 тис. га зберуть менше 23 ц/га, то врожаю не вистачить навіть для продовольчого споживання в колишніх обсягах. Тоді ціна жита в новому сезоні може бути на 70 – 80% вище минулорічної, а житній хліб стане майже делікатесом і виявиться далеко не кожному по кишені. На поточний момент вартість житніх сортів хліба коливається в широкому діапазоні – від 8 грн. до 15 грн.

Втім, як зазначають експерти, житній хліб, ціни на який не є предметом держрегулювання, вже зараз коштує вдвічі дорожче пшеничного.

Власне, подорожчання хліба вже почалося по всіх сортах. Наприклад, “Київхліб” – найбільший столичний виробник хліба і хлібобулочних виробів – з 18 лютого підняв ціни на 10-12%, або на 48-94 копійок. Зокрема, батон нарізний київський вагою 0,5 кг коштує 5,34 грн, хліб український столичний подовий 0,95 кг – 6,9 грн, хліб пшеничний традиційний подовий – 5,64 грн. Пекарі пояснюють зростання цін девальвацією гривні та подорожчанням усіх складових собівартості хлібобулочних виробів – від борошна та цукру до газу та електроенергії.

На цьому тлі подорожчання жита і можливий дефіцит його на ринку можуть лише погіршити ситуацію. Тому учасники ринку намагаються не «”агнітати паніку”, ухиляючись від прогнозів. Наприклад, в концерні “Хлібпром” відмовилися коментувати можливі наслідки підвищення вартості жита, пославшись на відсутність необхідної компетенції в цьому питанні.

Їх можна зрозуміти: ціна борошна в буханці хліба, за оцінками експертів, становить 30-50%. Тому її подорожчання істотно впливає на ціну хліба. “Але це нелінійна залежність. Тому що з підвищенням ціни падає обсяг реалізації і скорочується прибуток. Тому підприємства тримають ціни, скільки можуть”, – пояснює Ярослав Левицький.