Чи варто перевантажувати дитину гуртками та секціями? Що робити, коли вдома дитина-атопік та чи варто давати своєму чаду вітаміни? На ці та інші питання  Версіям дала відповідь педіатр – неонатолог медичного центру «Oxford Medical» Марія Федорів.

 • Маріє Іванівно, розумію, що діти хворіють часто. З якими проблемами найчастіше до вас звертаються?

В зимовий період багато діток хворіють на ГРЗ( Гострі Респіраторні Вірусні Захворювання ) , які виникають на фоні вірусних інфекцій , зокрема грипу. Також приходять коли в дитини висока температура чи висипи на тілі, які треба ідентифікувати. Після свят звертаються з проблемами шлунково-кишкового тракту. Зараз в час школи є такий сучасний термін «синдром хронічної втоми»: коли діти багато вчаться і велику кількість часу приділяють гаджетам , в результаті маємо емоційне перевантаження. Батьки приводять дитину, бо вона скаржиться на головні болі, втому, знижений апетит, тощо.

 • Сучасні батьки крім занять в школі та садочку віддають дітей на різноманітні гуртки. Іноді школяр немає часу погуляти на вулиці, бо зранку школа, потім танці чи спортивна секція. Чи правильно це?

Знаю людей, які водять дитину в декілька гуртків. Їй доводиться  по дорозі снідати, обідати і вечеряти. А коли приходить додому то просто валиться з ніг від втоми. Я гадаю , що не правильно так перевантажувати дитину. Розумію, що батьки хочуть всебічно розвинути дочку чи сина, але дитячому організму важко пристосуватися і адаптуватися до такого ритму. І в результаті відпочинку у дітей немає.

 • Оптимально як це має відбуватися? Скільки гуртків можна відвідувати дитині, щоб не було шкоди для здоров’я?

Я думаю, що два гуртки це той максимум, який може витримати дитина. Це на мій погляд.

Світлина від Оксфорд Медікал Івано-Франківськ.

 • Зараз стало модним давати дітям різні вітаміни. Мовляв, щоб краще їла, міцніше спала і менше хворіла. Це дійсно допомагає?

Якщо в дитини є повноцінне харчування, то не потрібно давати додаткові вітаміни чи біологічно-активні добавки. Їх можна рекомендувати тим діткам, які перенесли тяжкі бактеріальні чи вірусні захворювання. Батьки помилково думаю, що лікар може прописати вітаміни і їхнє чадо не хворітиме. Наші діти мусять хворіти, до певного часу вони мають імунітет від мами, пізніше коли малеча іде в колектив (садочок), вона часто стикається з новим вірусом. Однозначно на цей вірус мають вироблятися антитіла і дитина буде мати нежить чи покашлюватиме, це природно.

 • В ЗМІ лікарі наголошують, що вкінці січня можлива епідемія грипу. Як підготувати дитячий організм, щоб не захворіти?

Найкраща підготовка – це вакцинація. Вона нас захистить від ускладнень які можуть виникнути через грип. Як ви вже чули, цей грип є тропний до легеневої системи і викликає бактеріальні та вірусні пневмонії, які дуже важко піддаються лікуванню. На бактеріальну ми ще можемо вплинути антибіотиками, а вірусну пневмонію лікувати важче . Також треба дотримуватися елементарних засобів гігієни: часто мити руки, провітрювати приміщення, робити вологе прибирання, часто гуляти на вулиці, уникати великих скупчень в закритому приміщенні. Щодо противірусних медикаментів, то вони не дають жодного ефекту. Якщо вже бачите, що дитина має соплі і покашлює, то краще залишити її вдома і давати багато пити.

 • Ви згадали про вакцинацію. Зараз багато батьків проти того, щоб дитині робити щеплення. Хоча, порівняно з минулими роками ситуація трохи таки покращилася.

Кілька років тому дійсно була така собі антивакцинальна програма, зараз ситуація трохи покращилася. Люди стали більш свідомі, почали організовувати відповідні семінари де навчають батьків і на доказовій базі показують приклади, як перебігають захворювання у вакцинованих і не вакцинованих дітей. Ми пояснюємо, що люди більше наражають на небезпеку себе при відмові від щеплень, ніж навпаки. Наприклад, візьмемо банальний кашлюк, за останній місяць з цим діагнозом у мене було двоє маленьких пацієнтів . Одна дитина віком 1,4 роки, вона лікується стаціонарно. Ще одна дитина першокласник, у неї лабораторно підтверджено діагноз – кашлюк. Так от, коли дитина не вакцинована, то ці приступи кашлюку можуть призвести до короткочасної зупинки дихання. Тобто на декілька секунд в дитини зупиняється дихання, вона синіє і в домашніх умовах дуже важко надати допомогу. Коли дитина вакцинована, то ці приступи кашлю є більш легшими і їх тривалість скорочується. Крім того, не вакциновані діти кашляють до 3-4 місяців. Спершу цей кашель не дуже сильний, та з часом він наростає і стає більш інтенсивним.

Всі ми знаємо про таку хворобу як правець. На жаль у нас немає протиправцевого анатоксину.  Якщо б сталася біда, то лікарі не можуть допомогти, бо нема сироватки, яку потрібно ввести після того як дитина, скажімо, стала на цвях чи її вкусила собака. А вакцина нас захищає. От цією базою ми й доказуємо про важливість щеплень. Хочу зазначити, що батьки зараз набагато більше стали цікавитися темою вакцинації. Є й такі, що навіть роблять додаткові щеплення дітям, яких немає в календарі. Ми знаємо про 10 основних вакцин, але дітям, які часто хворіють отитами, пневмоніями, тонзилітами, рекомендуємо вакцину проти пневмококу – Превенар. Вона дуже добре впливає на організм, бачимо тривалі ремісії та лікуємо без антибіотиків. Якщо порівняти як батьки вакцинували дітей 5 років тому і тепер, то є велика різниця. Раніше підробляли календарі щеплень, а тепер самі телефонують і цікавляться. Більшість батьків питають про комбіновані вакцини, в склад яких входить 5-6 компонентів. Є й таке, що мама боїться побічних дій вакцини АКДП. Але це реакція на введення препарату і вона мусить бути , бо виробляються антитіла. Така реакція прописана в інструкції. І припухлість на місці уколу та болючість має бути. Але родичі бояться цього. Та з досвіду можу сказати наступне, що чим менша дитина – тим легше вона переносить вакцину.

Світлина від Оксфорд Медікал Івано-Франківськ.

 • Зараз в багатьох дітей виявляють дерматит. В чому причина?

Доказовості причин цьому немає, але є різні гіпотези. Я думаю, що раніше ми так інтенсивно не використовували миючі засоби, дезинфікуючі розчини, порошки, ароматизатори, тощо. Також зараз обробляємо хімією поля, а це шкідливо.

 • Тобто екологія має вплив?

Екологія має дуже великий вплив. На мою думку, раніше у нас не були настільки відкриті кордони і в Україну не завозили так багато екзотичних продуктів. Ми хочемо спробувати усе, а наш організм до цього не пристосований. Також є генетична схильність. Якщо двоє батьків мають атопію, а це не обов’язково атопічний дерматити (АД), це може бути алергічний риніт, коньюктивіт і тд. То 82% ймовірності того, що дитина буде мати якусь атопію, якщо в мами чи в тата є бронхіальна астма, то 56% – дитина матиме щось із згаданого. Тобто причин є декілька, зокрема генетика та екологія. Якщо підвищений імуноглобулін коли ми здаємо кров, то 99,9% ймовірності, що дитина буде матиме атопію. Як правило вона проявляється у ранньому дитинстві та через дуже низький рівень навчання батьки не знають що робити коли стикають з цією проблемою.

Перш за все, при атопії варто звертатися до лікарів які розкажуть як доглядати за дтиною з АД та як уникати того алергену, який потрапляючи в організм та викликає атопію. Тому ми наших мам часто вчимо як вводити прикорм і вести алергічні щоденники. Наші мами все хочуть дати дитині відразу, а вона маленька і цього не сприймає.

 • Як доглядати за атопіками? Правда, що дітям з АД не можна довго перебувати у воді?

Купати дітей потрібно, але при цьому батьки повинні мати вдома ряд засобів по догляду за шкірою. Бо при АД порушується бар’єр шкіри, вона стає більш сприятлива до інфекцій, вірусів і тому приймати ванни треба, але не лежати довго у воді, достатньо просто прийняти душ.

 • Тобто сидіти у ванні по 30 хвилин не можна?

Так, довго не бажано. Хочу наголосити, що після купання треба користуватися емульгентами, їх на ринку є дуже багато. Це препарати, які зволожують шкіру і допомагають зробити захисний бар’єр. Цими емульгентами маємо користуватися усе життя, вони нам подовжують ремісію, не спричиняють свербіж і сприяють загоєнню. Ну а найважливіше – маємо визначити який алерген нам провокує цю патологію.

 • От ви кажете виключити алерген. Якщо це продукт, то проблем нема – виключити можна. А от коли алергія на пилюку чи пиловий кліщ. Що тоді? Вдома ще можна слідкувати за цим, а от садочки, школи, там ж нема стерильної чистоти.

Вдома має бути гіпоалергенна постіль , матрац , вологе прибирання , часте провітрювання. Обов’язково слід забрати підручники та вазони. І тоді буде якась ремісія. А в садочку – просити вихователів частіше прибирати, провітрювати кімнати і принести свою подушку та ковдру.

Світлина від Оксфорд Медікал Івано-Франківськ.

 • Дитина може це перерости?

Атопічний дерматит – хронічне, або хронічно-рицедивуюче захворювання. Тобто, або воно є постійно, або в нього є ремісія і при попаданні певного алергену ця ремісія зупиняється і йде пік хвороби: починається висипання, свербіння, почервоніння. Якщо вже є алергія на той пиловий кліщ, то як правило її позбутися неможливо.

 • Сучасні батьки дуже слідкують за дітьми, проте не завжди знають як розпізнати ту чи іншу хворобу. От наприклад аутизм, як його побачити?

Дитина з аутизмом є замкнутою і не хоче спілкуватися.

 • В якому віці вже є прояви хвороби?

В рік уже можна побачити. Батьки водять дитину в ігрові кімнати чи ходять в гості от і можуть побачити, що малюк грається сам. Як правило,  ці діти дуже довго не говорять. Є випадки, коли дитині 5 років, а вона не вимовляє жодного слова. Вони погано реагують на прохання щось зробити чи погратися разом, так би мовити, живуть у своєму світі. На жаль наша держава не пристосована до таких дітей: немає лікарів та програм, які підтримують хворих. Це все лягає на руки батьків.

 • Чимало лікарів кажуть, що помолодшали хвороби. Ви мабуть чули про випадок коли в школярки з Франківська трапився інсульт. В чому причини?

Позаминулого року в дитини, якій не було й року трапився інсульт. Я не можу назвати причин. В людей після 20-ти років ці хвороби пов’язані зі способом життя.

 • Знаємо, що батьки відповідально ставляться до стану здоров’я своїх дітей. Та все ж таки, чи є випадки, коли приводять хворого, а стан уже запущений?

В місті батьки вчасно звертаються до лікарів, у селах ситуація трішки інша. Хтось немає фінансової можливості, хтось – часу. Тут проблема в державі, зараз у нас медична реформа і стало важко потрапити на прийом до лікаря негайно. Записи ведуть наперед і ти не приїдеш зараз, а через тиждень. В такому випадку можуть бути запущені ситуації.

Розмовляла Марія Франчук

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!