Кожен водій знає: щоб завести автівку, треба нажати на педаль зчеплення. Але далеко не кожен знає, як працює ця система, і як встановити несправності. Цей механізм складається з декількох елементів, кожний з которих має велике значення. Одна з деталей – вилка зчеплення. Періодично вона потребує заміни. Нові вилки можна подивитися за посиланням https://zapchastizaz.com.ua/345-vilka-scepleniya-i-vyzhimnogo-lanos. Проте не тільки ця запчастина може вийти з ладу. Водію потрібно уважно стежити за станом інших деталей: куліси, приводу, прокладок, штоку та ін. Один зламаний вузол може призвести до порушення працездатності всієї системи.
Як працює зчеплення
По суті, цей механізм – посередник між двигуном та коробкою передач. Робота системи виглядає наступним чином: двигун виробляє обертальний момент, він переходить на маховик, до нього притискається диск зчеплення. Він передає оберти первинному валу коробки передач. Цим процесом управляє водій при натисканні на педаль зчеплення. Вона давить на вижимний підшипник, який рухається по осі первинного вала. Після цього активізується діафрагма пружини. Диск відходить від маховика, обертальний момент переходить до коробки передач. Первинний вал перестає обертатися. Після відпускання педалі рух переходить на вторинний вал. Починають обертатися колеса, машина рушає з місця.
Конструктивні особливості
Зусилля від педалі передається за допомогою механічного троса, електричного приводу або гідравліки. Важлива частина зчеплення – диск. Він виробляється з композитного матеріалу, який витримує температуру в кілька сотень градусів.
Зчеплення поділяється на два типи – сухе та вологе. У першому – в ролі робочого осередку виступає повітря. У вологому типі використовується масляна ванна.
У легкових автомобілях в систему зчеплення долучають такий елемент, як натискна пружина діафрагмового типу. Вона може бути плоскою або конусною.
Ознаки виходу з ладу системи
Існує кілька симптомів, які повинні викликати хвилювання у водія:
-
Пробуксовування. Або неповне увімкнення. Це стається через те, що диск та маховик не щільно прилягають один до одного. У салоні може з’явитися неприємний запах.
-
Ривки при ввімкнені. Вони з’являються через дефекти накладок диска, деформації та знос пружин.
-
Гул і вереск. Сторонні звуки свідчать про вихід з ладу вижимного підшипника.
-
Заклинювання педалі. Проблеми пов’язані з тросом, важелем або витоком рідини в гідравлічному приводі.
-
Занадто великий хід педалі. Машина рушить з місця, тільки коли педаль відпущена практично цілком.
Не варто ігнорувати вищеописані ознаки. Поломка зчеплення призведе до того, що машина не буде рухатися з місця. Крім того, можуть з’явитися проблеми з коробкою передач.
Щоб зчеплення працювало без проблем протягом великого строку, треба плавно відпускати педаль. Не слід одразу натискати газ. Не варто утримувати зчеплення під час червоного світла світлофору.