Сучасні прогресивні батьки приділяють багато уваги розвитку дітей буквально з самого народження. А методика Монтессорі залишається одним з улюблених підходів мам, тат і педагогів. На щастя, для того щоб розвивати малюка за методикою Монтессорі, необов’язково підшукувати спеціалізований садок або дитячий клуб. Це цілком можна влаштувати і вдома, правда, необхідно організувати спеціальна «Монтессорі-середовище», потурбуватися про придбання відповідних іграшок і дотримуватися основних принципів навчання.
Головні принципи методики Монтессорі
В цілому методика розрахована на дітей від 2-3 років і старше, але якісь елементи навчання можна вводити і в іграх з немовлятами та однорічними малюками.
Дитина обов’язково повинна вчитися самостійності. Вона сама вибирає, у що, як, з ким і як довго грати – дорослий не повинен нав’язувати правила та умови гри.
Також дорослому не варто вирішувати завдання за малюка, краще надати йому можливість самому впоратися з проблемами.
Якщо грають відразу кілька дітей, вони повинні дотримуватися правила: не шуміти і не заважати іншим, не відбирати іграшки (хто перший взяв, той і грає). Після гри малюк повинен акуратно прибрати іграшки на місце.
На що спрямована методика Монтессорі
Вона прекрасно розвиває моторику, мову, математичні уявлення, вчить дитину розуміти причинно-наслідкові зв’язки, навчає побутовим навичкам. Єдиний мінус програми Марії Монтессорі – відсутність рухливих ігор і творчих завдань, які так люблять діти, тому над цією частиною розвиваючих занять вам доведеться подумати окремо.
Монтессорі-середовище будинку
Основна умова гармонійного розвитку дитини відповідно до методики Монтессорі – правильно організована ігрове середовище. Ніякого творчого безладу, детальок леґо на килимі і пластиліну під подушкою. У дитячій повинен панувати порядок, так що вам дійсно знадобиться розумна система зберігання, куди дитина сам зможе складати іграшки і матеріали. Ідеальний варіант – невисокий стелаж з контейнерами.
Які іграшки вибрати, щоб вони вписалися в концепцію?
Віддавайте перевагу довговічним іграшкам з натуральних матеріалів. Вони повинні бути не найпростішими, щоб малюкові було над чим подумати. Багато різних деталей, багатофункціональність іграшки, небанальні гри і завдання вітаються. В інтернет-магазині Woodentoys.com.ua є великий вибір саме таких, екологічних і розумних іграшок та ігор, які відмінно підійдуть для розвиваючих занять за методикою Монтессорі.
Наступний етап – зонування. Кімнату або ігровий простір варто поділити на кілька тематичних зон: за задумом Монтессорі так дитині простіше буде орієнтуватися і вибирати, чим саме вона хоче зайнятися.
Практична зона допоможе дітям освоїти побутові навички: підмітати підлогу щіткою з совком, застібати і розстібати ґудзики, блискавки, зав’язувати шнурівки, нарізати овочі і так далі.
У сенсорній зоні розташовуються предмети, які різняться формою, розмірами, кольором і вагою. Ігри з такими іграшками спрямовані на розвиток моторики, тактильних відчуттів, пам’яті та уваги.
Купіть м’ячики з різних матеріалів, різного розміру і кольору, кубики, пірамідки, балансири, сортери. Крім того, корисно змайструвати сенсорні коробки, наповнивши їх різними крупами, намистинами, жолудями і шишками, ґудзиками, піском, камінчиками і іншим матеріалом.
Ігри в математичної зоні повинні допомагати малюкові освоїти рахунок, познайомитися з математичними символами і геометричними фігурами.
Тут також стануть в нагоді сортери, балансири, пірамідки, кубики, рахунковий матеріал
У мовній зоні крихітка вивчатиме букви і склади, розширюватиме словниковий запас. Для цієї зони знадобиться іграшкова азбука, кубики зі складами, набори іграшкових звірів тощо.
Космічна зона знайомить дітей з законами природи і дає перші уявлення про фізику, хімію, космос, живу природу, людину, народи світу, культури та екологію.
Для самих маленьких в цій зоні варто розташувати фігурки птахів і звірів, ємності з піском, водою і камінням для ігор і дослідів. Старшим дошкільнятам буде цікаво розглядати карти, глобус, зображення зоряного неба, макети планет, колекції каменів і мінералів.
Коли ігрове середовище буде готовим, сміливо запускайте туди дитину і спостерігайте (ви ж пам’ятаєте, що втручатися не потрібно?). Ще один приємний бонус методики Монтессорі – поки чадо активно розвивається, ви можете неспішно попивати ранкову каву. Особливо, якщо правило прибирати за собою іграшки вже освоєно.