1 Травня: Від демонстрацій до шашликів і картоплі

Сьогодні в світі відзначають День праці, Першотравень, День весни. В Україні 1-2 травня – офіційні вихідні. Ці дні працюючі переважно проводять за містом: на природі з шашличком чи на дачі біля картоплі.

В українців ставлення до цього свята досить суперечливе. Частина радіє додатковому вихідному, інші – називають його пережитком “совка”. Насправді ця дата сягає корінням зовсім в іншу епоху і континент. А від її пролетарського символізму більш ніж за сто років залишилося не так вже й багато, пишуть Версії з посиланням на Західний кур’єр.

Першотравень і язичництво

Три тисячі років тому італійці поклонялися богині родючості і землі Майї, тому і назвали останній місяць весни в її честь. А перший його день зробили святковим, щоб робота в полі була плідною. У кельтських народів відзначалося свято скотарства, це пов’язано з культом сонця. У середньовічній Німеччині 1 травня проходила Вальпургієва ніч -на кшталт нечисть влаштовувала шабаш. Щоб уберегтися від темних сил, люди розпалювали багаття і співали всю ніч пісні

Пролетарське свято: Історія виникнення

Міжнародний день праці є знаком пам’яті робочих протестів в Чикаго (США) в 1886 році. Тоді 1 травня сотні американців вийшли з вимогами введення восьмигодинного робочого дня (замість 15-20-годинного), збільшення зарплати і права на створення робочих організацій. Страйк і супутня демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією – вибухом бомби і стріляниною. В цілому загинули щонайменше 8 страйкарів, 7 поліцейських, десятки отримали поранення.

За пропозицією американських робітників в 1889 році Паризький конгрес II Інтернаціоналу ухвалив, що щороку 1 травня буде проводитися мирні демонстрації робітників.

Вперше День міжнародної солідарності трудящих відзначили в 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччині, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції і деяких інших країнах.

Свято 1 Травня в СРСР

У Російській імперії День праці відзначили в 1890 році у Варшаві. З тих пір проводилися підпільні збори робітників і масові демонстрації.

В СРСР цей день вперше відсвяткували відкрито після Жовтневої революції в 1917 році. Згодом гасла мітингів змінилися на заклики до всесвітньої революції, боротьби з мілітаризмом. Ключовим девізом, який асоціюється з цим святом, став “Мир! Труд! Май!”.

Присутність на парадах на честь Дня солідарності трудящих в СРСР було обов’язковим. Святково одягнені робочі йшли колоною з червоними прапорами, квітами і транспарантами під урочистий бій барабанів і політичні гасла, а верхівка комуністичної партії вітала їх з трибун.

Після розпаду СРСР контекст свята трансформувався і сьогодні в більшості європейських держав він асоціюється зі святом світлого Христового воскресіння, а не з революцією і класовою боротьбою.

Свято 1 Травня в Україні

День робочої солідарності на українських землях, що перебували під владою Австро-Угорщини, вперше був відзначений у Львові 1 травня 1890 року. Тоді біля міської ратуші зібралися близько 4 тис. Українських, польських та єврейських робітників. Віче, на якому були присутні Іван Франко і Михайло Павлик, ухвалило резолюцію з вимогами встановити восьмигодинний робочий день, заборонити дитячу працю і нічну жіночу, ввести загальне виборче право.

Що таке маївка: Колись і зараз

З 1 Травня тісно пов’язане виникнення маївок. У дореволюційній Росії так називалися нелегальні збори робітників за містом, ці зустрічі переслідувалися царською поліцією. Пізніше маївками почали називати виїзди сім’єю або з друзями на пікніки.

Цей день асоціюється з шашликом, салатами і спортивними іграми. Крім того, для багатьох цей вихідний є можливістю відкрити дачно-городній сезон, зокрема посадити картоплю.

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!