Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери презентував нову виставку “Невідома УПА”. Тут зібрані дві сотні експонатів, більшість яких демонструється широкому загалу вперше.
“Виставка тому і називається “Невідома УПА”, що більшість фото і експонатів до цього були невідомі, їх тут можна побачити вперше. Виставку відкриваємо напередодні свята Покрови, яке цьогоріч відмічатимемо вперше 1 жовтня”, – розповідає директор музею Ярослав Коретчук.
Директор музею наголошує, що відвідувачі матимуть змогу вперше ознайомитися з новими дослідженнями науковців про бойовий шлях кількох куренів та побачити ексклюзивні фото, які до цього зберігались в приватних колекціях.
“Також у вітринах представлене медичне обладнання та валіза медика УПА, листівки, бофони, фотоапарати. До наших днів дійшло декілька сотень оригінальних фотографій вояків УПА, тобто в підпіллі теж були свої повстанські фотографи. Таким чином до постійно діючу експозицію доповнюємо тим, що раніше не демонструвалось, не виставлялись для широкого огляду. Для прикладу, у нас є дерев’яний хрест, на якому вирізьблено напис «Боже Україні волю дай. УПА 1944». Ми його придбали на аукціоні минулого року”, – демонструє ексклюзивні експонати Ярослав Коретчук.
Більшість експонатів у фонді музею зібрані на території краю та надіслані учасниками ОУН УПА, в тому числі і з-за кордону. Але є й ті, за якими доводиться “полювати”.
“На аукціонах ми викуповуємо близько 10% надходжень, які потрапляють у наші фонди. А загалом, протягом роки ми отримуємо близько тисячі експонатів, не завжди вони стосуються історії УПА, багато експонатів з російсько-української війни, з історії легіону Січових стрільців, Першої світової війни”, – відмічає Коретчук.
Нова експозиція вчергове доводить, що УПА була чіткою структурою.
“Цікавими є штемпелі і печатки вояків Української повстанської армії, яких до наших днів збереглося не так вже і багато. Вони досить оригінальні і демонструють, що УПА – це не просто групка озброєних людей, а чітка структура, організація, які користувались офіційними документами, використовували офіційні штемпелі та печатки. Український визвольний рух мав службу пропаганди, медичну службу, журналістську службу тощо. Тобто УПА – це структурований підрозділ, який боровся за здобуття української незалежності”, – додає директор музею.
Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери все частіше відвідують українці, які через війну покинули свої домівки і знайшли прихисток на Прикарпатті.
“Після повномасштабного вторгнення в нас зріс відсоток відвідувачів з різних куточків України. У ВПО є інтерес до цієї теми, бо російська пропаганда доволі часто називає їх бандерівцями, тож їм цікаво дізнатися, ким ж були вояки УПА. Відвідавши наш музей та повстанські криївки, часто вони переусвідомлюють для себе історію України у період 40-50-их років, бо дуже часто в тих місцях, де вони проживали, цю історію викривляли або спотворювали. Тож у цих людей є доволі багато запитань і тут вони намагаються знайти відповіді на них. За цей рік ми уже на 50% перевищили фінансовий план”, – розповідає Ярослав Коретчук.
“Невідома УПА” – це 200 експонатів у вітринах та банерна експозиція.
“До слова, вона була роздрукована в 7 екземплярах: один у нашому музеї, а шість – мандрують районами Івано-Франківщини, їх демонструватимуть у кожній громаді”, – відмічає історик.
Виставка має й благодійну мету – тут збирають кошти на придбання авто для науково співробітника музею Юрія Гутчак, який з 2022 року служить в 115-ій механізованій бригаді ЗСУ.
“Левову частку коштів ми вже зібрали. Зокрема, від продажу книги “Сотня “Дністер” нам вдалось зібрати 87 тисяч гривень. Зараз потрібно дозбирати кошти на пікап, а він коштує 3500 євро, і передати захисникам”, – резюмує Ярослав Коретчук.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!