У лютому 1945 року в Карпатах відбулася одна з найвизначніших битв УПА, коли підрозділ під командуванням Мирослава Симчича-“Кривоноса” завдав нищівної поразки каральному загону НКВС, знищивши понад 400 ворожих солдатів разом з їхнім командиром, генерал-майором Олексієм Дергачовим.
На Прикарпатті відзначають 80-ту річницю легендарної битви під Космачем, яка стала символом незламності українського визвольного руху та продемонструвала здатність повстанців успішно протистояти значно чисельнішому та краще озброєному противнику.
За історичними даними, у лютому 1945 року радянське командування направило до Космача спеціальний каральний підрозділ НКВС під керівництвом генерал-майора Олексія Дергачова, який мав досвід проведення депортації кримських татар, для знищення повстанської бази.
“Розвідка своєчасно повідомила нашим воякам про наближення ворога, після чого було прийнято рішення доручити керівництво операцією Мирославу Симчичу-‘Кривоносу’, який розробив блискучий план засідки”, – розповідає історик Микола Савчук.
Повстанці, використовуючи переваги гірської місцевості та фактор несподіванки, влаштували засідку на колону противника.
“Коли вночі під’їхали енкаведисти, вони побачили, що їхати немає куди, і почали безтурботно вивантажувати зброю, не підозрюючи, що з усіх боків їх оточили партизани”, – згадував пізніше учасник тих подій.
В результаті бою упівці знищили понад 400 ворожих солдатів, включаючи генерал-майора Дергачова, захопили значні трофеї у вигляді зброї та військового спорядження. Примітно, що радянська влада тривалий час не знала про участь Мирослава Симчича в керівництві операцією.
“Якби вони дізналися про мою роль у космацькому бою, я б не дожив до наших часів”, – зізнавався пізніше сам Мирослав Симчич, якому довелося провести 40 років у радянських таборах.
У 2020 році на місці легендарного бою встановили пам’ятний знак, урочисте відкриття якого відбулося минулого року. “Битва під Космачем мала неабияке значення для сучасної України, адже вона продемонструвала можливість успішного опору значно сильнішому противнику та заклала фундамент віри у майбутню українську державність”, – підкреслює доктор історичних наук Василь Ілащук.
На цьому історичному місці планується створення Пантеону Повстанської Слави, який має стати важливим центром вшанування пам’яті борців за незалежність України та патріотичного виховання молоді.
Ця битва стала одним з найуспішніших боїв УПА, демонструючи високий рівень тактичної підготовки повстанців та їхню здатність ефективно протистояти регулярним військам противника навіть в умовах значної чисельної та технічної переваги ворога.